Homeopatie pomáhá s psychickými potížemi v době epidemie COVID-19 | Přírodní léčba | Trendy zdraví


Homeopatie pomáhá s psychickými potížemi v době epidemie COVID-19

7. 5. 2020

Stres je jedním z největších nepřátel imunity, i proto je v době epidemie COVID-19 důležité se o svoji psychiku starat. Jaké emoce a problémy jsou nejčastější a jak si s nimi poradit? Zde jsou doporučení lékařů z Homeopatické lékařské asociace.

Psychická zátěž snižuje imunitu

Podle lékařů, kteří ve své praxi po léta používají homeopatii, je výhodou jejich pacientů důvěra v metody. “Lidé, kteří jsou zvyklí dlouhá léta léčit se homeopaticky, nemají takový strach ze současné situace. Z minulosti totiž vědí, že mají v homeopatii účinnou a bezpečnou léčbu příznaků, které obecně provázejí virové nákazy. Kromě toho znají i prostředky na zvýšení obranyschopnosti organismu,” vysvětluje lékařka Eliška Bartlová. V homeopatii prostě mají ověřeného pomocníka, a tak i v době epidemie zůstávají relativně v klidu.

Sama lékařka u svých pacientů vidí nejen obavy z budoucnosti, a to včetně té ekonomické. Vysiluje je také sledování zpravodajství a případné poplašné zprávy. Nesmírně zatěžující jsou omezení především v rodinných a sociálních kontaktech. Reakcí pak nemusí být jen strach a úzkosti, ale také agrese, neklid, beznaděj a pocity bezmocnosti a ohrožení. Dále pak fyzické projevy jako je bušení srdce, slabost a podobně. Je výhodou, že homeopatie umí přesně uchopit individuální příznaky člověka a jeho jedinečné prožívání, nejde cestou pouhého obecného utlumení.

Psychická zátěž je pak podle Elišky Bartlové jedním z důvodů, proč se může snížit imunita. A v tu chvíli je samozřejmě výhodou homeopatie, která dokáže šetrně zlepšit stav organismu. Proto jsou také často lidé léčící se homeopaticky pravidelně v lepší kondici. Také lékařka Hana Váňová, která byla mimochodem na začátku epidemie v uzavřené oblasti Litovle, se setkávala s tím, že se na ní pacienti obraceli s psychickými problémy. Kromě léků, které jim doporučila, ale také radí: “Důležité je zachovat si psychickou pohodu a nebát se. Myslete i na teplo lidských vztahů: nejdůležitější esencí v této situaci je laskavost.”

Psychické potíže a homeopatie

Po jakých lécích je v případě psychických potíží dobré sáhnout? Je třeba zdůraznit, že ani homeopatie nemá specifický preventivní a léčebný lék na Covid-19, homeopatické léky ale mohou výrazně zlepšit prožívání. Ideální samozřejmě je, když se o jejich užívání a dávkování poradíte s lékařem-homeopatem nebo v lékárně, která takové poradenství poskytuje.

Další informace pak můžete najít i na webu: www.svethomeo­patie.cz.

Co vám vadí?

Výběr léků závisí zejména na tom, jaké psychické potíže pacient pociťuje, zda je to spíše těžko zvladatelné omezení v pohybu, ztráta rituálů, změna životních podmínek, strach z finanční nouze, nejistota, strach o blízké i o vlastní život či třeba útlum, ochablost, nevýkonnost a pocit ohrožení, utlumení, ohrožení, či dokonce panika. Podle projevů pak lze určit preparát, který pomůže.

Lékem první volby přitom může být Sedatif PC. Jde o homeopatický léčivý přípravek, který díky svému komplexnímu složení zmírní příznaky stresu během dne, a tím zkvalitní spánek v noci. Tradičně se používá při úzkostných stavech a příznacích stresu, jako jsou neklid, nervozita, podrážděnost a poruchy koncentrace. Přípravek je šetrný, obsahuje výtažky z několika bylin v homeopatickém ředění a mohou jej užívat i rizikové skupiny pacientů, jako jsou děti, a těhotné a kojící ženy. U tohoto léčivého přípravku se neočekávají žádné nežádoucí účinky ani lékové interakce, proto se může užívat současně i s jinými přípravky. Je ve formě tablet, které se rychle rozpouštějí v ústech.

Další homeopatické preparáty:

Na stres, strach, paniku a zvládání krizových situací:

Aconitum napellus 15C Jde o lék, který je vhodný nejen na vysokou horečku bez pocení, ale užívá se také ve stavech šoku, kdy postižený prožívá ohrožení života. Může to být jeden z prvních léků poté, co se dozvíte, že jste onemocněli nebo že má pozitivní test někdo blízký, kolega či soused. Dávkování: vezměte si 5 granulí v intervalu 15 minut a opakujte až do zlepšení. Mělo by se dostavit maximálně po 6 dávkách, pokud ne, zkuste jiný lék.

Arsenicum album 15C Pomáhá při strachu z infekcí, nemoci, smrti, které provázejí silná úzkost a neklid. Užitečný pro ty, co se neustále snaží bojovat, dezinfikovat všechno možné i nemožné, neustále pozorují sebe i své blízké a stále si měří teplotu.

Argentum nitricum 15C Léčí strach charakterizovaný chaotickým neklidem. Chcete udělat jednu věc, ale současně začnete něco dalšího a ve výsledku pak nedokončíte nic. Jedna myšlenka zběsile střídá druhou. Takový stav může doprovázet i strach z uzavřených prostor, výtahů, výšek a takzvaná anticipační úzkost a strach z budoucnosti. V těchto situacích můžete mít i průjem nebo cítit nutkání k častému močení, chuť na sladkosti a zlepšení psychického stavu po jejich konzumaci.

Gelsemium sempervirens 15C Lék na strach pro ty, které doslova paralyzuje. Nejsou schopni myslet, v podstatě nic dělat ani moc mluvit, mají trému a pocit vnitřního stresu. Jedinci, kterým tento lék pomáhá, mívají při úzkosti a strachu, třeba i z nemoci, pocit na omdlení. Mívají problémy s usnutím a neklidným spánkem. Dávkování: v ředění 30 C, 5 granulí večer, ráno a hodinu před další větší zátěží – např. v situaci, kdy musejí podat výkon.

Ignatia amara 15C Role tohoto léku nastupuje ve chvíli, kdy začne kolísat nálada od naprosté deprese a zoufalství až k (nepatřičnému) veselí a snahám říkat, že je vše v pořádku a že se to zvládne levou zadní. Sledování zpráv, internetu a vůbec myšlenky na vnější svět a nemocné vše jen a jen zhoršuje, úlevu přinese nějaká činnost, odpoutání pozornosti.

Pulsatilla 15C Hodí se pro jedince, kteří mají potřebu být litovaní a opečovávaní. V současné době (a i jindy) mívají strach, mají sklon k plačtivosti, potřebu opory, vyjádření sympatií a jsou rádi s někým blízkým, kdo s nimi situaci sdílí.

  • Jeden či dva z výše uvedených léků můžete brát na střídačku 3krát denně po 5 granulích a podle psychiky případně snížit frekvenci podávání. Užívejte několik týdnů.

publikováno: 7. 5. 2020, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: homeopatie, psychika

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+