Jak na podzimní alergie | Přírodní léčba | Trendy zdraví


Jak na podzimní alergie

3. 10. 2017

Obecně bývá nejkrušnějším obdobím pro alergiky jaro a léto. Na podzim si spousta z nich může ulevit, zejména pak ti, které trápí alergie na pyly a trávy. Nepříjemnosti však začínají pro ty, kteří se nekamarádí s podzimní květenou, roztoči a plísněmi. Často se stává, že takový podzimní alergik zaměňuje svou rýmu a kýchání za obyčejnou virózu a léčí se nevhodnými prostředky. Mějte se proto na pozoru, na každou rýmu horký čaj a teplá postel nestačí.

Roztoči

Zřejmě nejčastějším trápením pro alergiky na podzim bývají roztoči. Jedná se o členovce příbuzné pavoukům a klíšťatům, ale nelze je spatřit pouhým okem. Pohybují se zejména v bytovém prachu, nejlépe je jim v matracích a peřinách. Lidé nebývají alergičtí na samotné roztoče, ale na jejich výkaly šířící se vzduchem. Pokud je Vaše alergie silná a projevy časté, je nejlepší se poradit s alergologem. Opatření ale můžete provést také sami – například nákupem protiroztočového ložního prádla a jeho častým střídáním. Pomůžete si také pravidelným úklidem, utíráním prachu namokro a použitím kvalitního vysavače. Důležité je zabránit víření prachu.

Alergie se zpravidla projevují častým kýcháním a rýmou

Nepříjemností, které tak musí alergici čelit, je zarudlý a poškrábaný nos. V tomto případě co nejvíce omezte používání dekorativní kosmetiky v této oblasti a vyvarujte se přípravkům s obsahem alkoholu, které mohou kůži ještě více vysušit. Pomoci vám naopak může například konopná mast. Konopí má významné regenerační účinky, vaši kůži hydratuje a zjemní. „Při výběru konopné masti se zaměřte na obsah extraktu ze zelených částí rostliny, ten je totiž pro správný účinek na lidskou pokožku klíčový,“ říká Jiří Stabla, odborník na konopí z Carun Pharmacy, www.konopnyshop­.cz

TIPY DO LÉKÁRNIČKY

Univerzální konopná mast Carun je první registrovaný zdravotnický prostředek vyráběný v ČR. Obsah výtažku z konopí je hlavním prvkem, díky kterému může tato mast příznivě působit na širokou oblast kožních potíží, popraskaný nos nevyjímaje. Objem 100 ml za 330 Kč, 280 ml za 800 Kč. Pořídíte v síti Konopných lékáren nebo online.

Konopná mast Carun Baby vhodná dokonce pro kojence. Základem masti je navíc bambucké máslo, díky němuž se mast rychleji vsákne do pokožky a je samo o sobě léčivé. Mast je vyvinutá pro ošetření citlivé dětské kůže s projevy ekzému či kožní alergie od prvního dne od narození, ale důkladně pečuje i o kůži dospělých. Pomůže i proti odřenému nosu a obsahuje výtažek konopí. Objem: 105 ml za 390 Kč. Pořídíte v síti konopných lékáren nebo online.

Plísně a podzimní květena

Z rostlin, které vás na podzim mohou potrápit, je tou nejvýznamnější nejspíše pelyněk. Nepříjemné však mohou být i pyly chmele, kukuřice nebo merlíku a vysoce agresivní ambrozie. Podzim je také kritickým obdobím pro alergiky na plísně. Plísně se sice vyskytují celoročně, ale na podzim se jim ve vlhčím počasí daří nejlépe. Venku jsou plné plísní například tlející kopy spadaného listí. Skrývají se však také ve starších domech a na chalupách, a to zejména proto, že se na podzim začíná topit a méně větrat. Nejvíce ohroženy jsou koupelny a kuchyně, kde se pochopitelně více vlhkosti než v obývácích či ložnicích. Plísně se častěji objevují také v místnostech, kde jsou tapety nebo obložení než v těch běžně vymalovaných. Zamezte jejich rozmnožení pravidelným nárazovým větráním, vynášením odpadu a zbytků potravin.


publikováno: 3. 10. 2017, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: alergie, konopí

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+