Jakou vodu pijete? | Přírodní léčba | Trendy zdraví


Jakou vodu pijete?

22. 8. 2012

Voda je jednou ze základních podmínek života. Lidské tělo je tvořeno u dospělých asi z 60 % a u dětí podle věku až z 80 % z vody. Lidskému organismu napomáhá mj.i při regulaci teploty a zabraňuje jeho přehřívání. A tomu odpovídá i její potřeba. Je mezi balenými vodami rozdíl? Ano, obrovský a zásadní. Spočívá především v původu vody, v různě přísných požadavcích na zdroj, jeho ochranu, úpravu zdroje a také v limitech obsažených látek pro jednotlivé druhy.

Kojenecká voda

Je to voda z podzemního zdroje vhodná pro přípravu kojenecké stravy. Vztahují se na ní nejpřísnější požadavky na zdravotní nezávadnost a je pro miminka vhodná alespoň do jednoho roku života.

Pramenitá, dříve stolní voda

Je to kvalitní voda z podzemního zdroje upravována pouze stanoveným způsobem. Její zdroj sledují vodohospodáři. I pramenitá voda může být při splnění limitů vhodná pro přípravu kojenecké stravy.

Přírodní minerální voda

Pochází z podzemního zdroje schváleného a kontrolovaného ministerstvem zdravotnictví. Obsah minerálních látek, kvalita, chuť a fyziologický účinek minerální vody jsou pro daný zdroj charakteristické a je u každého druhu minerálních vod typický. Naše tělo potřebuje ke správnému vývoji minerální látky a neumí si je samo vyrobit. Minerální vody by měly tvořit součást pitného režimu každé rodiny, zvláště v letním období, kdy potem ztrácíme chlorid sodný, tj. sůl, mohou být minerálky právě tím vhodným nápojem, který účinně zažene žízeň. Minerálky mají totiž různé úrovně mineralizace tj. různý obsah minerálních látek.

Velmi slabě mineralizované

Nejsou příliš vhodné k dlouhodobé konzumaci právě kvůli příliš nízkému obsahu minerálních látek. Žádná česká minerálka do této kategorie nepatří, ale máme minerální vodu nízce mineralizovanou.

Středně mineralizované vody

Měly by být nedílnou součástí pitného režimu pro většinu populace. Na spodní hranici této kategorie je např. česká minerální voda Ondrášovka, díky svému složení, byla v minulosti doporučována i pro přípravu kojenecké stravy. Na základě obsahu minerálů je Ondrášovka vhodná pro každodenní pití. V souladu s potřebou pestré skladby jídelníčku a podle věku a hmotnosti a hlavně fyzické zátěži, se liší množství vody vhodné ke konzumaci.

Silně mineralizované vody

Mají své omezení konzumace pro děti nebo lidi se zdravotním postižením, velmi silně mineralizované patří mezi vody léčivé, prodávané většinou v lékárnách a pijí se na doporučení lékaře. Mezi tyto vody patří např. Šaratica známá svými projímavými účinky. Je doporučována k léčbě při chronických zácpách a dalších zažívacích potížích.

Pitná voda ať už z vodovodu nebo balená

Může být mírně cítit po chloru nebo obsahovat vyšší množství dusičnanů, železa, mikroorganismů. Je to především způsobeno tím, že pitnou vodu může výrobce různě upravovat, dezinfikovat, obohacovat a především dopravovat v potrubí na velké vzdálenosti, které je rizikem jak pro kvalitu, tak pro zdravotní nezávadnost. Zdroje pitné vody jsou většinou u nás povrchové, tedy snadno ovlivnitelné civilizačními vlivy se všemi důsledky pro kvalitu pitné vody.

Je na místě strach z minerální vody pro pitný režim dětí nebo dospělých?

Podle MUDr. Jany Foltinové získáváme prostřednictvím pitného režimu mnoho důležitých minerálních látek a to v přirozené formě, která je pro organismus nejrychleji a nejsnáze využitelná. „Pravidelné pití vod, především podzemních – nízce a středně mineralizovaných, je proto součástí správného režimu stravování. Jmenovitě v dětském věku hrají minerální látky a stopové prvky významnou úlohu, některé z nich jsou důležité pro růst kostí, jsou nutné pro svalovou činnost, metabolismus nebo pro správnou funkci nervového systému,“ dodává Foltinová s tím, že oblibu minerálek dokládají i údaje o jejich spotřebě. Podle údajů Českého statistického úřadu v roce 1999 průměrný Čech vypil 47 l minerální vody. O osm let později stoupla spotřeba na 67 l ročně. Je tedy zřejmé, že si Češi umějí vybírat chutné a prospěšné zdroje vody a dotahují se na západní trendy správného pitného režimu. „Lze si jen přát, aby se Češi nenechávali ovlivnit zkreslenými a zastaralými informacemi, jejímž cílem je manipulace zákazníka a ověřovali si všemi způsoby vždy kvalitu potravin, které nakupují.“ zakončuje MUDr. Foltínová.


publikováno: 22. 8. 2012, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: dítě, krása, miminko, nákupy, nápoje, sportovci

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+