Moringa, bylina třetího tisíciletí | Přírodní léčba | Trendy zdraví


Moringa, bylina třetího tisíciletí

29. 5. 2017
Soutěž byla ukončena.

Správná odpověď: Superpotravina Moringa je označována za strom Elixíru života.

Výherci: Petr Smejkal, Jitka Malíková, Eva Holá

Keřovitá rostlina moringa olejodárná působí na člověka širokospektrálně a významně může doplnit jeho stravu. Její původní název používaný v mnoha afrických jazycích „Nebedaye“ naznačuje, že je schopná přežít i v těžkých podmínkách, protože znamená „ta, jež nikdy neumírá“. Jaké má účinky a jak může pomoci člověku moderní doby?

Podobá se našemu akátu

Keřovitý strom moringa roste především v Himálájích zhruba do výšky deseti metrů. Když má dostatek vláhy, na jeho větvích vyrostou zelené polodlouhé plody luskovitého tvaru. Navíc dokáže přežít prakticky v jakýchkoliv podmínkách. V nadmořských výškách kolem dvou tisíc metrů, v suchém i velice mokrém prostředí… Nehostinné podmínky donutily tento strom zadržovat v sobě co nejvíce živin, aby v náročném prostředí mohl pak přežít. Díky tomu v zelených listech stromu moringa nalézáme mimořádné nutriční hodnoty.

Superpotravina

Moringa je výživový přeborník a superpotravina nabitá více než 90 živinami a 46 antioxidanty. Je označována jako Strom Elixíru Života a Zdraví neboli Zelený Diamant.Jde o jedinečný zdroj čistě rostlinných bílkovin, obsahující přes 90 vitaminů, minerálů a aminokyselin. Svou koncentrací přírodních živin převyšuje mnohé jiné superpotraviny. Původně pochází z Indie, kde je již po tisíciletí používána v ajurvédské medicíně. Časem se rozšířila do celého světa. Dnes tento zázračný produkt přírody s blahodárnými účinky postupně objevuje i západní svět.

Komu prospěje?

Vzhledem k tomu, že se jedná o elixír různých vitaminů a minerálních látek ve vysokých koncentracích, je prospěšná všem. Zvlášť vhodná je pro osoby s duševně či fyzicky náročným povoláním, vegetariány, vegany, seniory, malé děti v růstu a pro cukrovkáře i celiaky. V dnešní rychlé době se řada z nás nezvládá stravovat zdravě a dodávat tělu potřebné živiny. Právě tady mají superpotraviny svoji roli – dokáží suplovat a dodávat tělu potřebné látky pro jeho správné fungování. Moringa je určená pro každého, kdo má zvýšené nároky na svůj organismus. Do této skupiny patří také velmi pracovně vytížení lidé. V oblastech, ve kterých nejvíce roste, se používá na kožní problémy, onemocnění dásní, bodné rány, proti astmatu, anémii, artritidě i vysokému krevnímu tlaku.

Jak moringu užívat?

Namletý prášek z usušených listů se dá užívat různými způsoby. „Moringa se dá konzumovat v několika různých formách. Jsou to tablety z rostlinné želatiny, do kterých je moringa nakapslována, dále pak sypký prášek ze sušených lístků tohoto zázračného keře a pak také čajové směsi s moringou. Prášek z moringy můžete také přidávat do polévek, omáček nebo jiných jídel či si připravit ovocná smoothie a čaj. Lahodný moringový nápoj připravíte z půl lžičky prášku moringa, přidáte lžičku medu, vymačkáte trochu citronu a vše smícháte dohromady. Poté přidáte vodu.

Soutěžní otázka

Superpotravina Moringa je označována za:

a) Strom Elixíru života

b) Okrasnou květinu

3 výherci, kteří do 5. 6. 2017 správně odpovědí na soutěžní otázku, obdrží prášek a čaj z Moringy. Odpověď zasílejte na soutez@trendyz­dravi.cz s označením moringa.


publikováno: 29. 5. 2017, v rubrice Přírodní léčba
Štítky:

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+