Nemůžete zhubnout? Možná na to jdete špatně | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Nemůžete zhubnout? Možná na to jdete špatně

4. 8. 2015

O tom, že je důležité hýbat se, nejíst sladkosti a nepít kolu, není pochyb. Máme pro vás ale sedm věcí, u kterých vás možná překvapí, že k hubnutí nepřispívají, ale právě naopak! A víte, jak se správně hýbat, aby šla kila dolů? Poradíme vám.

Dietářky paradoxně víc tloustnou

„Zdravý životní styl je o tom, že člověk přesně ví co a v jakém množství kombinovat a pak jíst a je mu dobře. Dieta je naopak pro mnohé synonymem pro něco radikálního, bolestivého, nepohodlného. To co budou muset zkrátka nějak přežít. Většina diet, které jsou založeny na záruce rychlého zhubnutí, jsou v podstatě o tom, že nebudete jíst. Nebo zcela vynecháte přílohy. Ano, může pak dojít k úbytku váhy, ale vždy se tak děje s velkým JO-JO efektem. Ženy, které za svůj život vyzkoušely mnoho diet, pak mají ve většině případů trvalé problémy s nadváhou a také se špatnou funkčností metabolizmu. Diety nedržte, jezte zdravě!“ doporučuje výživový specialista Martin Škába z portálu www.skaba.cz .

Saláty a jídlo bez příloh váhu nespasí

Ženy často nejedí přílohy a dávají si spíše saláty, jen občas maso nebo sýr či zeleninu. Ale pozor: když nekonzumujeme přílohy, tedy zdroje sacharidů (rýže, kuskus, těstoviny, brambory, bulgur, čočka, quiona, cizrna, fazole, pečivo apod.), dochází k tzv. ketóze, kdy se využívá energie z tukových zásob. Tělo se tehdy velice silně zatěžuje a ničí. „Tato metoda má svoje opodstatnění, ale musí se dělat pod dozorem odborníka a maximálně čtrnáct dní! Rozhodně ne měsíce či dokonce řadu let! Velmi tím ubližujete svému tělu a můžete si trvale poškodit metabolismus. Navíc: mnohdy už po měsíci nedochází stejně k žádnému úbytku tuku. Po čase dojde k mnohem silnějšímu nabírání tukových zásob,“ varuje odborník.

Velmi malé porce jídla k hubnutí nepomáhají

Tělo je pak neustále ve stresu, protože mu chybějí bílkoviny, sacharidy, tuky, vláknina, vitaminy, minerály, fytoživiny i enzymy. A i malou porci si tělo uloží do tukových zásob, což vede k nadváze, nesprávnému rozložení tuků a svalů v těle a k poškozování metabolizmu. Lepší je, když rozložení stravy zkonzultujete vždy individuálně s odborníkem či si to alespoň pořádně nastudujete.

Rýžové a kukuřičné chleby se mění na tuky

„Často vidím ženy, jak si pochutnávají na tzv. „polystyrénech“, rýžových a kukuřičných chlebíčkách. Myslí si, že po nich nepřiberou. Stejně je tomu s nízkotučnými potravinami, které vyhledávají. Avšak pozor: Existuje pojem glykemický index – číslo udávající rychlost vstřebatelnosti cukrů z dané potraviny do těla. Rýžové a kukuřičné chlebíky ho mají vysoký a rychle se „přeměňují“ na tukové zásoby. Proto je nutné je jíst se zeleninou a s bílkovinami,“ upřesňuje Martin Škába.

Přibírá se i solením

Většina lidí dnes solí příliš mnoho. Když vaří i v potravinách s vysokým obsahem sodíku (uzeniny, instantní polévky, slané pochutiny, tvrdé i tavené sýry, minerální vody apod.). Kvůli sodíku dochází k zvýšenému transportu vody do mezibuněčných prostor. Nepřibíráme tuk, ale hmotnost se zvyšuje. U mnoha žen to je klidně i několik litrů vody v těle navíc a tím pádem několik kilogramů více.

Kávu i čaj bez cukru

Čaj nebo káva (nejlépe hned několik) je pro většinu lidí nutnost. V určité míře je to vhodné. Problém nastává se slazením, protože většina lidí používá bílý rafinovaný cukr. Z mých průzkumů vyplývá, že vytížení lidé se stresovou prací zvládnou i šest kafí denně, každý šálek minimálně se dvěma cukry. To je za den 60 g cukru (!), který se někde v těle uloží jako tukové zásoby a ještě přispívá k rozvoji cukrovky. Je lepší používat pravý třtinový cukr anebo ještě lépe stévii.

Cvičím a večer nic nejím

„To je velký omyl! Často se vám stane, že i když cvičíte, nehubnete, protože se pak správně nestravujete. A jak na to? Do 15 minut po cvičení si dejte kousek ovoce (čerstvého nebo sušeného). Po 30 minutách po cvičení si dopřejte proteinový nápoj (měl by být bez umělých sladidel jako aspartam, acesulfam, sucralosa) či proteinovou tyčinku (bez přidaných cukrů, sladidel a konzervantů – nejlépe v Raw kvalitě). Toto dodržujte, i když s cvičením skončíte ve 20 nebo ve 21 hodin,“ doporučuje Martin Škába

Při cvičení se hubne se až po 40 minutách

„Z hlediska spalování tuků je třeba zaměřit se na aerobní aktivity, jako jsou rychlá chůze, běh, jízda na kole, tanec, plavání, dynamické skupinové lekce a v aerobní části vydržet alespoň čtyřicet minut. Pak dochází k efektivnímu čerpání energie z tukových zásob,” podotýká Jana Havrdová z nezávislé iniciativy Česko se hýbe, která má za cíl ozdravení české populace. Pokud chcete začít formovat své tělo, zpevňovat hýždě či nohy, je dobré využít efektivní a komplexní cviky pro danou oblast. „Pro dolní polovinu těla jsou to výpady vpřed, vzad i do stran, dřepy. Pro horní polovinu těla jsou to kliky, ale pozor, určitě začněte s „dámskou“ verzí, tedy na kolenou a postupně. U kliků je třeba ohlídat oblast beder, která musí být zpevněná. Špatně provedeným klikem si můžete ublížit,” varuje Jana Havrdová.

Zpevněte se zevnitř i zvenčí!

Většina lidí se při posilování zaměřuje hlavně na svaly, které jsou vidět. Ty, které vidět nejsou, pak opomíjí. A to je opravdu chyba. „Pokud chceme mít pěknou postavu, ale také dobře fungující tělo, je ovlivňování tzv. hlubokého stabilizačního systému páteře nezbytné. Takže budeme nejen mít krásně tvarované tělo, ale zbavíme se i bolestí zad a všeho nepříjemného, co je provází. A nesmíme zapomenout ani na správné dýchání,“ říká PhDr. Andrea Hašková, fyzioterapeutka s dvacetiletou praxí. Pokud nebudeme používat aktivaci středu těla nejen, že nás budou bolet záda, ale nebudeme mít ani štíhlý pas. Po posilování nezapomeňte všechny posilované partie protáhnout. „Sval, který chcete relaxovat nebo protahovat nikdy „nepoplácávejte“, ale pouze hlaďte. Plácání má facilitační charakter a relaxace pak není možná,“ varuje Andrea Hašková.

Rychlá chůze je nejzdravější cvičení

V kondici díky 10 000 kroků: Mimo cvičení můžete posilovat břišní svaly tím, že budete chodit vzpřímeně se zataženým břichem a denně nachodíte co nejvíce kroků. Ráno vyjděte nebo sejděte schody místo svezení se výtahem, tím pro svůj zadeček uděláte více, než si myslíte. Vystupte na předposlední zastávce a zbytek cesty dojděte do práce pěšky. Malou procházku si dopřejte i v poledne nebo navečer. “Stačí rychlá chůze, kterou ostatně považují odborníci za nejzdravější cvičení vůbec. Nezatěžují se jí klouby ani páteř, zejména pokud nemáte právě ideální váhu, zato podporuje posilování středu těla a výborně se s ní hubne. Ozdravný systém nastartujete velice rychle díky deseti tisícům kroků denně,” radí Jana Havrdová. Nejjednodušší návod na to, jak se dostat rychle do formy je pravidlo pěti třicetiminutovek týdně – podle Světové zdravotnické organizace bychom se týdně měli aktivně hýbat pět krát třicet, lépe čtyřicet minut.

Emoční hubnutí: Kila navíc jsou ve vaší hlavě!

„Často se ve své praxi setkávám s tím, že lidé, kteří chtějí hubnout, dělají vše správně – cvičí, jedí zdravé potraviny, ale nehubnou. Ztrácejí motivaci a do zrcadla se pak dívají se stále větším despektem. Svou snahu zhubnout pak prostě vzdají,“ říká terapeutka Hana Hrušková, spoluautorka unikátní metody Emočního hubnutí, v níž pracuje s principy psychosomatiky.

„Zastáváme názor, že mysl a tělo jsou propojené a velmi se ovlivňují. Problémy se pak odrážejí v mnoha nemocech, a je prokázáno, že anorexie, bulimie, ale také nadváha či obezita jsou často psychosomatického rázu. Proto jsme přišli s praktickou metodou, jejíž podstatou je to, že když změním své myšlení, změním i svou fyzickou a psychickou kondici,“ vysvětluje odbornice. Hubnutí je přitom návyk jako mnoho dalších věcí v životě. Většina lidí podle odborníků nezhubne, protože si pravidelně nepřipomínají své cíle a nejsou motivování svými pozitivními emocemi.

A jak to funguje v praxi? Odborníci například doporučují vybrat si fotografii, na které máte svou ideální váhu, namnožit ji a rozmístit všude, kde je to možné. Pomůže vám, až se vám nebude chtít jít cvičit či si budete chtít dát něco hodně nezdravého. Hubnutí je ve vaší hlavě a mysl dokáže přesvědčit tělo. Jak na to? Představujte si, že máte volnější kalhoty, hubenější stehna, vypracovanější břicho, štíhlejší paže. Cvičte svou mysl v této velké změně, nejen tělo. Choďte se dívat na oblečení, do kterého se vejdete, až zhubnete. A to, že zhubnete, řekněte každému, koho znáte a hlavně z řad svých přátel i spolupracovníků a požádejte je o povzbuzování. Povzbudí vás i to, když se budete pravidelně fotografovat a uvidíte ty změny. Mějte se rády, hezky o sobě a k sobě mluvte a nezapomeňte, že hubnutí je práce jako každá jiná a vyžaduje plán. Deníček, kam si každý večer zapíšete jídelníček následujícího dne i hubnoucí aktivity se rozhodně vyplatí.

zdroje: www.skaba.cz a www.ceskosehy­be.cz.


publikováno: 4. 8. 2015, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: dieta, hubnutí, nadváha

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+