Nové meditační centrum v Praze nabízí techniku vipassanā | Přírodní léčba | Trendy zdraví


Nové meditační centrum v Praze nabízí techniku vipassanā

17. 10. 2014

Nové meditační centrum v pražské Troji nabízí do 13. prosince kurzy meditace vipassanā (meditace vhledu), což je účinná meditační technika rozvíjející všímavost pomocí cvičení v chůzi a sedu. Všímavost vede ke vhledu do sebe, chápání příčin vlastního stresu, nespokojenosti, utrpení a vytváří schopnost stavět se k nim způsobem, který je dále nezesiluje, ale naopak přijímá, překonává a zmenšuje. V kurzu se učí vipassanā v tradici Mahasi Sayadaw, podle Ajahna Tonga, učitele meditace a opata kláštera Wat Chom Tong v Thajsku. Toto učení probíhá zdarma, díky štědrosti studentů funguje celý kurz na bázi darů a příspěvku.

Na kurzu je vítaný každý zájemce

Učiteli meditace vipassanā jsou Jonathan Preboy z Jihoafrické republiky a Anna Scharfenbergová z Německa, kteří už v České republice vedli podobný kurz loni v listopadu. Preboy medituje od roku 1992 – základní kurz meditace vipassanā absolvoval v roce 2002 v klášteře Wat Chom Tong a v roce 2003 byl dva měsíce mnichem pod Ajahnem Tongem. Scharfenbergová se technikou vipassanā zabývá od roku 2004 a o pět let později asistovala vedoucímu mezinárodního centra ve Wat Chom Tongu.

I jediný víkend či den meditace je však přínosný

Kdykoliv až do 13. prosince je možné do centra zavítat v kteroukoliv hodinu, připojit se a zůstat libovolnou dobu. I jediný víkend či den meditace je však přínosný, a je možné přijít třeba i na několik hodin. Lze si takédohodnout týdenní večerní skupinové semináře či účast učitele ve skupině v jiném místě. Základní kurz vipassanā trvá tři týdny, jeho absolventi se mohou přihlásit na jedenáctidenní retreat. Je možná telefonická i e-mailová rezervace.

Studenti obdrží podle potřeby instrukce k meditaci

Rozhovor s učitelem probíhá každý den individuálně, učitel je však v případě potřeby k dispozici čtyřiadvacet hodin denně. Na místě je k dispozici překladatel z/do angličtiny, němčiny, češtiny a podle potřeby případně i do dalších jazyků. Nepředpokládá se žádná náboženská příslušnost ani předchozí zkušenost s meditací.

Další podrobnosti naleznete na adrese: http://vipassa­na.doxos.eu.


publikováno: 17. 10. 2014, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: meditace

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+