Otoky nohou jsou častým letním problémem | Přírodní léčba | Trendy zdraví


Otoky nohou jsou častým letním problémem

21. 7. 2017

V létě jsou vysoké teploty, celodenní sezení a špatný pitný režim hlavní důvody, proč otékají nohy i lidem, kteří jsou jinak zdraví. V horkém počasí je žilní systém více namáhaný a může proto docházet k hromadění krve a dalších tekutin v dolní polovině těla. Otoky nohou mohou být bolestivé, mohou vést ke vzniku křečových žil a poškozují buněčné bariéry v dolních končetinách.

Braňte se otokům

Prevencí proti nepříjemným otokům je pravidelný pohyb, polohování dolních končetin a dostatek tekutin na pití. Kdo v práci většinu času sedí nebo stojí na místě, měl by se minimálně jednou za hodinu trochu projít a protáhnout. Pokud to v práci není možné, pomohou i drobné cviky, jako je například kroužení nohama v kotnících nebo hýbání s prsty u nohou. Důležité je také nosit vzdušnou a pohodlnou obuv a nesedět s překříženýma nohama.

V létě by neměla na pracovním stole nebo alespoň v dosahu chybět lahev s vodou. Když člověk tekutinu vidí, spíše si vzpomene na pravidelné pití. Pravidlo, že by každý dospělý měl vypít dva litry denně, je notoricky známé, přesto ho spousta lidí nedodržuje. Vzniku otoků napomáhá také kouření a pití alkoholu.

Komu nohy otékají častěji a během celého roku, zná určitě další tipy, jak se této nepříjemnosti bránit. Dobrým pomocníkem jsou kompresní zdravotní punčochy, které brání hromadění tekutiny. Další možností jsou masáže nohou zaměřené na lymfatické dráhy.

Příroda pomáhá

Na českém trhu také existují přípravky, které pomáhají tělu zvládat hospodaření s vodou a zbavit se otoků. Mezi novinky patří doplněk stravy Forfemina od Naturproduktu. V něm obsažené rostlinné extrakty přispívají ke zdraví močových cest a podporují vylučovací funkci ledvin. „Forfemina obsahuje prášek ze šťávy plodů klikve velkoplodé, který pomáhá k udržení zdraví močového ústrojí a pomáhá eliminovat škodlivé bakterie. Druhou léčivou látkou je extrakt z kopřivy lékařské, který podporuje vylučovací funkci ledvin, je nápomocný při léčbě zánětlivých onemocnění dolních močových cest a je pomocnou látkou při prevenci a léčbě ledvinového písku a kamenů,“ vysvětluje RNDr. Eva Holubová, odborná ředitelka ze společnosti Naturprodukt CZ.


publikováno: 21. 7. 2017, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: byliny, nohy, ozdravné kúry, prevence

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+