Pět rad pro rodiče dětí trpících atopickou dermatitidou | Přírodní léčba | Trendy zdraví


Pět rad pro rodiče dětí trpících atopickou dermatitidou

4. 12. 2017

Atopická dermatitida se nejčastěji objevuje právě u dětí a jde o velmi nepříjemné onemocnění, které s sebou přináší pnutí, svědění pokožky a ekzémy. Příčiny atopie mohou být různé a nejčastěji jde o genetickou predispozici. Pokud máte dítě, které trpí atopickými ekzémy, je jasné, že mu chcete od tohoto trápení pomoci, zmírnit příznaky a předcházet dalším výskytům alergických reakcí. Jak tedy na to?

Strava

Začneme hned od začátku a to stravou. Rodiče atopiků se musí mít neustále na pozoru a detekovat nejrůznější alergeny, které se ve stravě vyskytují. Tyto potraviny pak musí z jídelníčku dítěte vyloučit.

Nejčastěji jde o potraviny, které obsahují velké množství histaminu, který se objevuje například v kvašených nebo konzervovaných jídlech. Histamin se také vytváří v potravinách, které delší dobu skladujeme. Proto je lepší konzumovat vše co nejčerstvější.

Péče o atopickou pokožku

Základním pravidlem je promazávání pokožky vhodnými produkty, které jsou určeny právě pro atopiky.

Atopici totiž mají narušený ochranný film pokožky, skrze kterou se pak dostávají do těla škodlivé látky z okolního prostředí. Proto je důležité používat produkty, které tento film obnovují, chrání pokožku a také ji dostatečně hydratují a promašťují.

Dlouhé a horké koupele s použitím nevhodných produktů kůži dráždí a vysušují. Mohou dokonce průběh onemocnění zhoršit. Pro děti doporučujeme spíše krátkou olejovou koupel, která by měla trvat přibližně 5 minut a probíhat tak 3× do týdne. V ostatních případech použijte raději krátkou vlažnou sprchu.

Hračky a oblečení

Při atopické dermatitidě je pokožka velmi citlivá. Vyhýbejte se proto syntetickým a vlněným látkám a u oblečení odstraňte veškeré štítky, které by mohli kůži dráždit. U hraček je to velmi podobné. Pokud možno se vyhýbejte plyšovým hračkám. V případě, že už vaše dítě některé tyto hračky má, alespoň je pravidelně perte.

Šťastný domov

Velmi častým spouštěčem je také psychika. U dětí, které jsou vystaveny křiku, agresi a negativní atmosféře se může také objevit atopický ekzém. Proto se snažte dětem vytvořit šťastný domov plný lásky a pocitu bezpečí.

Myslete na budoucnost

V neposlední řadě myslete na to, až vaše dítě jednou vyroste. Jednou si totiž bude muset vybrat své budoucí zaměstnání a pro atopiky není vhodné být například v častém kontaktu s chemikáliemi nebo časté namáčení ve vodě. Příkladem těchto zaměstnání jsou například kadeřnice nebo automechanici.

Mějte tyto fakta na paměti a snažte se dítě v jeho zálibách a koníčcích směrovat k budoucímu povolání, které bude pro něj vhodné a bezpečné.


publikováno: 4. 12. 2017, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: alergie, dítě, péče o pleť

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+