Pozor na nedostatek vitaminu D přes zimu | Přírodní léčba | Trendy zdraví


Pozor na nedostatek vitaminu D přes zimu

30. 11. 2017

Vypsat všechny projevy nedostatku vitaminu D by zabralo pěkných pár řádků. Od obezity, ekzémů, nespavosti, hypertenze, paradontózy až po Alzheimerovu chorobu. Toto je jen zlomek toho, od čeho nás „déčko“ chrání. Původně se přitom věřilo, že je důležité hlavně pro zdravý vývoj kostí. Význam má ale mnohem širší.

Stimuluje také imunitní systém

Hraje důležitou roli v prevenci chronických onemocnění včetně infekcí. „Je nutný pro zabudování vápníku do kostí, hodí setedy na prevenci i léčbu osteoporózy. Dále stimuluje imunitní systém. Předmětem zkoumání je jeho schopnost snižovat hladinu krevního cukru a také hodnoty krevního tlaku. Je nutný pro správnou funkci kůže,“ doplňuje dlouhou řadu funkcí Eva Holubová, odborná ředitelka ze společnosti Naturprodukt CZ.

V lidském organismu ovlivňuje vitamin D dvě stě různých chemických reakcí. Byl nalezen téměř ve všech typech lidských buněk a ve všech lidských tkáních. Nejvíce si ho člověk tvoří v kůži. Jenže to nestačí. Studie prokazují jeho zásadní nedostatek ve stravě především u populací průmyslově vyspělých zemí.

Přirozený vitamin je označován jako D3

Tvoří se v důsledku ozáření UV paprsky přímo v kůži. Řada specialistů se však díky rizikům opalování přiklání raději k formě užívání vitamínu D ve formě doplňku stravy. Navíc doplňovat vitamin D je nutné po celý rok, tedy i v letních měsících. „Všichni ho máme málo, jak prokázala velká srovnávací studie, jejíž výsledky byly publikovány v roce 2009. V našich zeměpisných šířkách je od října do března naprostý nedostatek slunečního záření, v létě mu zase brání opalovací krémy,“ doplňuje doktorka Holubová. Tento vitamin býval v minulosti nutný pro prevenci křivice dětí. Jako prevence se užíval ve formě „rybího tuku“ (extrakt z tresčích jater), který se podával především malým dětem.

  • Vitaminy skupiny D jsou lékaři jedním z mála doporučovaných doplňků stravy. Novinkou na trhu je například Detritin 2000 od společnosti Naturprodukt, který obsahuje 2000 jednotek vitaminu D3 v jedné tabletě, což je množství, které by měl dospělý člověk za den vstřebat.

Co umí vitamin D?

  • Příznivě ovlivňuje funkci imunitního systému a chrání nás před infekčními respiračními chorobami
  • Přispívá k udržení normálního stavu kostí a zubů
  • Udržuje aktivní funkci svalového systému
  • Má výrazně ochranný vliv na kardiovaskulární systém
  • Příznivě ovlivňuje hladiny cukru v krvi

publikováno: 30. 11. 2017, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: imunita, prevence, vitaminy

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+