Pozor na nedostatek vitaminu D! | Přírodní léčba | Trendy zdraví


Pozor na nedostatek vitaminu D!

14. 4. 2017
Soutěž byla ukončena.

Správná odpověď: Denní dávka doplňku stravy Megadéčko je jedna tobolka denně.

Výherci: Jana Bílková, František Hladík, Ludmila Mikešová

Podle výzkumu trpí nedostatkem vitaminu D až čtyři z pěti lidí. Tento mocný vitamin je v těle zodpovědný za řadu funkcí, přispívá k dobrému stavu kostí, zubů, svalů, ale i k normálnímu fungování imunitního systému. Je jedním z mála vitaminů, které si naše tělo dokáže vyrobit, a to díky působení slunečního svitu. Toho se nám ale nyní ani na počátku jara příliš nedostává, i proto je třeba vitamin D tělu dodat jiným způsobem. Jeho nedostatek stojí za řadou nepříjemností i závažnějších zdravotních problémů.

Síla slunce a slunečního vitaminu

Také vás poslední měsíce často napadá, že se v létě cítíte mnohem lépe než v zimě? Slunce nás jednoznačně nabíjí dobrou náladou, energií, ale i vitaminem D. Až 90 % vitaminu D totiž získáváme ze sluníčka. Vlivem působení ultrafialového záření si naše tělo tento „sluneční“ vitamin umí samo vyrobit. Zejména v zimních obdobích a na začátku jara je však slunce to, co nám chybí, a potraviny obsahující vitamin D nejsou obvykle konzumovány v dostatečném množství (ve stravě běžně přijímáme vitamin D jen z 10 %), proto je ho třeba doplnit jiným způsobem (např. pomocí doplňku stravy Megadéčko).

Podporuje imunitu, dobrý stavu kostí a zubů

„Vitamin D je pro naše tělo nezbytný. Hlavním účinkem je vstřebávání vápníku střevem, má přímý účinek na kostní tkáň, působí na zachování dobrého stavu kostí a zubů. Svou úlohu sehrává i při procesu dělení buněk a podporuje funkci našeho imunitního systému. Jeho nedostatek může mít vliv na svalovou sílu, kardiovaskulární systém, imunitní systém, buněčné dělení i celkové fungování našeho organismu. Zejména pokud nemáme dostatek slunečního svitu, pracujeme v kancelářích či jednoduše není slunečné období, je potřeba jej doplňovat cíleně,“ říká MUDr. Zuzana Kala Grofová, specialistka na klinickou výživu.

Slunce, jídlo, tobolka

Až 90 % vitaminu D se v našem těle utváří díky slunečnímu záření. I proto lékaři doporučují, abychom svou pokožku bez ošetření ochranným faktorem vystavili slunci alespoň třikrát týdně na 15 minut. Tímto způsobem je možné podpořit jeho přirozenou tvorbu. Už SPF (tedy ochranný faktor) 15 totiž zapříčiní, že se v těle vytvoří pouhé 1 % vitaminu D.

Vitamin D lze doplňovat i pomocí některých vybraných potravin. Nachází se v tresčích játrech, ústřicích, kaviáru či jikrách i v některých částech tučných ryb, jako je např. losos atlantický. Pokud rybám neholdujete, vitamin D obsahují také hovězí játra či vaječné žloutky. To ale nemění nic na skutečnosti, že z potravy přijímáme pouhých 10 % tohoto mocného vitaminu a slunce své pokožce také nemůžeme vždy dopřát. Proto je vhodné ho tělu dodávat například pomocí doplňků stravy. Správnou dávku snadno vstřebatelného vitaminu D najdete třeba v doplňku stravy Megadéčko.

Když chybí vitamin D

Když tělu vitamin D dlouhodobě chybí, umí se ozvat hned několika způsoby. Můžeme být unavenější, naše svaly jsou oslabené, klesá naše vytrvalost, jsme přecitlivělí, trápí nás nespavost i špatná nálada či potíže s krevním tlakem… Oslabený imunitní systém nahrává rizikům vzniku dalších onemocnění. Za všemi těmito signály může stát nedostatek vitaminu D v těle dětí i dospělých.

Není skoro nikdo, kdo by déčko nepotřeboval doplnit

Někteří lidé jsou nedostatkem déčka ohroženi více než jiní. Jedná se zejména o lidi málo vystavené slunečnímu svitu (pracující v kanceláři apod.), postarší lidi, lidi s tmavší pigmentací, kojence, malé děti, těhotné a kojící ženy a ženy po menopauze. Stejně tak jsou k absenci tohoto vitaminu více náchylní obézní s narušeným procesem vstřebávání živin, lidé s alergií na mléko a intolerancí na laktózu, vegetariáni a vegani. Víme už také, že používání tolik důležitých ochranných prostředků proti slunci znesnadňuje tvorbu vitaminu D, stejně jako oděv, sklo či zatažené nebe.

  • Doplněk stravy Megadéčko obsahuje vitamin D3, což je forma déčka preferovaná naším organismem. Přispívá k dobrému stavu kostí, zubů, svalů, podílí se na procesu dělení buněk a podporuje normální funkci imunitního systému.

Více informací najdete na www.klubzdravi­.cz/…ko_2898.as­px

Soutěžní otázka

Jaká je správná denní dávka doplňku stravy Megadéčko?

a) Jedna tobolka denně

b) Jedna tobolka týdně

c) Dvě tobolky denně

3 výherci, kteří do 24. 4. 20117 správně odpovědí na soutěžní otázku, dostanou doplněk stravy Megadéčko. Odpověď zasílejte na soutez@trendyz­dravi.cz s označením déčko.


publikováno: 14. 4. 2017, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: imunita, opalování, vitaminy

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+