Pro koho jsou určeny doplňky stravy? Kdy je vhodné je užívat? | Přírodní léčba | Trendy zdraví


Pro koho jsou určeny doplňky stravy? Kdy je vhodné je užívat?

27. 1. 2014

Ohledně doplňků stravy se v poslední době vedou nejrůznější diskuze. V odborném tisku byly například publikovány výsledky některých klinických studií, jejichž interpretace by mohla být pro běžného člověka zavádějící. Jejich autoři hodnotí výsledky klinické zkoušky doplňků stravy z pohledu hodnocení těchto přípravků jako léků. Většina odborníků se shoduje, že doplňky stravy mají v jídelníčku současného člověka své místo, protože ne všichni jsme schopni našemu organismu dodat zdraví prospěšné látky z denní stravy. Ta je také často nevyvážená. Doplňky stravy ale nemohou zastoupit užívání léků v případě onemocnění.

Doplnění chybějících látek pro zdraví

Zdravá a vyvážená strava by měla být pro každého jedním z nejdůležitějších předpokladů, jak si udržet zdraví a dobrou kvalitu života. Bohužel mnoho lidí není schopno zásady zdravého stravování pravidelně dodržovat. Právě pro ně je užívání některých doplňků stavy s obsahem vybraných mikronutrientů vhodné. „V případě, kdy člověku v dietě scházejí některé pro zdraví nezbytné mikronutrienty, jsou doplňky stravy, jež je obsahují v koncentrované formě, nezbytné. Např. užívání koenzymu Q10 ve formě doplňků stravy je vhodné hlavně u těch jedinců, kteří pravidelně užívají léky na snižování hladiny cholesterolu v krvi. Tato látka je nejvíce obsažena v játrech, ta ovšem nejsou běžnou součástí jídelníčku většiny z nás,“ říká MUDr. Vilím Šimánek, DrSc., a dodává: „To samé se týká např. doplňků stravy s obsahem kolagenu, glukosaminu, N-acetylglukosaminu nebo chondroitinsulfátu – nutraceutik prospěšných pro remodelaci synoviální tekutiny při zánětlivých onemocněních kloubů. Ta se vyskytují převážně v kůžích a chrupavkách, které ovšem rovněž většinou nekonzumujeme.“

Místo alkoholu L-tryptofan

„V posledních letech čím dál více lidí trpí příznaky špatné nálady a uchyluje se k užívání alkoholických nápojů či některých anxiolytik – léků, které pomáhají odstraňovat úzkost, napětí a strach, a to často bez vyšetření erudovaným odborníkem. V mnoha případech jim schází pouze esenciální aminokyselina L-tryptofan, která se na udržení dobré nálady nezanedbatelně podílí. Ta je obsažena převážně v červeném a tučném mase, ale tělu ji ve zvýšených dávkách můžeme dodat ve formě doplňků stravy,“ doplňuje MUDr. Vilím Šimánek, DrSc.

Tradiční léčivé rostliny

Mnoho doplňků stravy obsahuje také výtažky z rostlin, které byly tradičně používány již našimi prababičkami při nejrůznějších zdravotních problémech. Tyto rostliny se v běžné stravě průměrného jedince rovněž nevyskytují, díky moderním biotechnologiím je ovšem můžeme tělu dodat právě ve formě doplňků stravy.

Jak postupovat při výběru doplňků stravy?

Zeptejte se odborníka

• Nákup doplňků stravy vždy konzultujte se svým lékařem, výživovým poradcem nebo lékárníkem. Ti vám erudovaně poradí a pomohou vám vybrat ten nejvhodnější přípravek.

Upřednostňujte výrobky zavedených firem

• Dobré jméno firmy je důležitým ukazatelem toho, že nabízené doplňky stravy jsou kvalitní. Zavedení výrobci mají spolehlivé postupy a přísné kontrolní mechanismy, aby do prodeje nepustili jakkoliv nefunkční produkty.

Nekupujte neznámé doplňky stravy na internetu

• Pokud daný produkt neznáte nebo s ním nemáte zkušenosti, rozhodně ho nekupujte prostřednictvím nerenomovaných internetových obchodů. I když vás může lákat svým atraktivním obalem či cenou, může být pro váš organismus nefunkční, v horším případě i škodlivý.

Pozor na asijské doplňky stravy

• S rozšířením internetu jako prodejního kanálu stoupá nabídka neznámých produktů pocházejících z asijských zemí. V takovém případě buďte vždy obezřetní, tyto výrobky často nesplňují evropské normy a mohou být pro lidské zdraví obzvlášť nebezpečné. Tyto přípravky se často prodávají také v tržnicích.

Nevěřte na zázraky

• Všeobecně platí, že kvalitní doplňky stravy jsou pro lidský organismus prospěšné a dokážou zdraví výrazně posílit. Pokud však výrobce slibuje nereálné, jako např. úbytek na váze 20 kg za několik týdnů či měsíců nebo 100% prevenci infarktu myokardu, v tom případě daný výrobek nekupujte. Výrobce se snaží zneužít vaší situace a záměrně slibuje nemožné.


publikováno: 27. 1. 2014, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: bezpečný, lékárna, senior, únava, vitaminy

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+