Účinné potravinové doplňky bez škodlivých přídavných látek | Přírodní léčba | Trendy zdraví


Účinné potravinové doplňky bez škodlivých přídavných látek

16. 11. 2017

Z mnoha různých důvodů není možné dodat organismu všechny živiny stravou. Zvýšená potřeba mikroživin často vyplývá z chudého a monotónního jídelníčku, ze stresu či nejrůznějších zejména chronických onemocnění a mnoho dalších důvodů. V posledních dvaceti letech došlo celosvětově k velkému nárůstu prodejů potravinových doplňků stravy. Hlavní příčinou je zvýšený zájem o zdravou stravu a životní styl.

Proč některé potravinové doplňky nefungují?

Měli jste někdy pocit, že vitamíny z aktuální nabídky vám vůbec nepomáhají? Důvodů je několik. Patří mezi ně mimo jiné fakt, že nefungují na bázi přírodních biochemických reakcí, tělo je tedy snadno vyloučí. Často může optimální využití vitamínu či minerálu ztížit jeho forma a tím jeho bio-dostupnost v těle. Díky nejnovějším výzkumům víme, že některé formy vitamínů jsou účinnější a pro tělo lépe využitelné, než jiné. Například kyselina listová, která je doporučovaná těhotným ženám a ženám, které se snaží otěhotnět nejúčinnější a nejbezpečnější v methylátové formě. Vitamín D je dalším příkladem, který je v běžně dostupných produktech často ve formě D2, která se v těle následně metabolizuje, aby se stala vitamínem D3. Pro tělo je mnohem efektivnější získat D3 formu přímo z potravinového doplňku.

Dalším důvodem pro nízkou efektivitu některých produktů je také fakt, že neobsahují potřebné metabolické ko-faktory pro správné vstřebávání. Navíc často obsahují aditiva, která zatěžují organismus a mají negativní vedlejší účinky.

Jak to vyřešit?

Potraviny by měly být vždy a za všech okolností výchozím bodem pro získávání našich živin. Výzkum ale naznačuje, že ani ta nejlepší dostupná strava nemůže poskytnout všechny nezbytné živiny v množstvích, které jsou nutné pro optimální zdraví a optimální prevenci před zdravotními problémy a nemocemi ovlivňujícími velké procento nejen české populace. Pokud chceme snížit riziko degenerativních onemocnění a zdravotních problémů, které jsou v dnešní Evropě převládající, pak výzkumy přiznávají, že je potřeba organizmu dodávat alespoň minimální množství některých živin ve formě potravinových doplňků. Rodíme se s rodinnou genetickou zátěží a přicházíme na svět plný stresu, znečištění, jíme potravu, která je díky způsobu pěstování a zpracování zbavena mnoha živin a pak žijeme příliš rychlým tempem života. Naštěstí existuje řešení. Na trhu existuje celá řada doplňků stravy a superfoods, jenž nám mohou sloužit jako účinná obrana proti škodlivým účinkům moderního životního stylu a stresu dnešní doby.

Klíčem je synergie

„Výběr správného doplňku je mnohem složitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Pokud si chceme koupit například zinek, nekupujeme si jen zinek, ale potřebujeme spolu s ním ko-faktory, enzymy a minerály, antioxidanty, tuky, které spolupracují se zinkem, a které pomáhají jeho vstřebání a metabolizaci v těle. Bez nich zinek podporuje nežádoucí oxidaci v těle a je pro tělo hůře využitelný,“ říká Michaela Carter, terapeutka Kliniky integrativní medicíny SanuMedica.

„Aby bylo možné co nejlépe využít výživové doplňky (nebo dokonce i výživné látky v potravinách), je nezbytné dosáhnout vysokého stavu synergie v těle. Synergie nastává, když interakce mezi sloučeninami vytváří účinky, které jsou větší než kombinované individuální účinky každého z nich,“ říká Stephen Terrass, autor světově unikátního komplexu Magnifood. K zajištění optimálního účinku musí být každý vitamín, minerál nebo jakákoli jiná živina účinně absorbována, distribuována, metabolizována a využita. Musí se podílet také na širokém spektru synergických interakcí s enzymy, ko-faktory, jinými živinami apod. Protože existují faktory jakými je genetika, strava, životní styl, pohlaví, věk a stres, které ovlivňují schopnost těla vytvářet vysokou úroveň synergie, může se účinnost doplňku výrazně lišit člověk od člověka. Z tohoto důvodu je účinnější užívat výživový doplněk vytvořený s přihlédnutím k synergickému působení, než spoléhat na tělo, aby poskytlo optimální prostředí pro fungování doplňku.

Jak vybrat správné výživové doplňky

Musí splnit následující podmínky:

• Vitamíny a minerály musí být zastoupeny v účinných dávkách.

• Vitamíny a minerály by měly být v aktivních formách, které jsou lehce vstřebatelné a tělo je schopno je lépe využít. Mnoho výrobců používá levné, neaktivní formy, které se složitě vstřebávají.

• Kvalitní doplňky by měly obsahovat rovněž stopové prvky minerálů.

• Důležitý je i obsah biologicky aktivních látek, které jsou nezbytné pro biochemické procesy v těle.

• Neměly by obsahovat škodlivé přídatné látky, cukr, sladidla nebo konzervační látky.

• Oproti tomu bychom v nich měli naleznout také další ingredience, které vytvářejí příznivé podmínky pro lepší absorpci v trávicím traktu.

Oslabené tělo nezatěžovat zbytečně přidanou chemií

„Jako naturopatka ve své praxi používám bylinné preparáty a potravinové doplňky ke kompenzaci mnoha chronických onemocnění,“ říká Michaela Carter z kliniky integrativní medicíny SanuMedica. „Dlouhodobě jsem na trhu hledala takové, které by naplňovaly vysoké standardy vstřebatelnosti, množství účinných látek a produkty, které by oslabené tělo nezatěžovaly zbytečně přidanými chemickými látkami. Rozhodla jsem se najít takovou značku, která by tyto podmínky splňovala a v mnohém je ještě převyšovala a zároveň byla přístupná všem. Terranova byla proto jasnou volbou,“ dodává Carter.

Produkty Terranova

Neobsahují žádné škodlivé pří­sady. Všechny bez výjimky jsou vhodné pro vegany a vegetariány, obsahují aktivní živiny nejvyšší kvality, nejvýznamnější pro-biotické kmeny a samozřejmě Magnifood komplex. Při vývoji Magnifood komplexu se Stephen snažil spojit moderní fytoterapii podporovanou vědeckými poznatky s funkční medicínou, tisíciletými znalostmi východních lékařských systémů a lidovým léčitelstvím. Magnifood je inovace v bio synergii potravinových doplňků k dosažení:

zlepšené vstřebatelnosti

zlepšené bio-dostupnosti

zlepšené distribuce živin v těle

zlepšeného metabolismu

zlepšené využitelnosti

zlepšené synergické interaktivity

zlepšené výživové hodnoty

zvýšené efektivity produktu

  • Celkem na český trh přichází 26 hlavních produktů, další budou představeny na počátku příštího roku. Distributorem produktů Terranova je společnost SanuMedica, v prodeji jsou výhradně v síti Profimed.

publikováno: 16. 11. 2017, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: minerály, prevence, vegetarián, vitaminy

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+