Zbavte se plísně na nohou | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Zbavte se plísně na nohou

22. 6. 2016

Kdo by se netěšil na to, až bude venku hezky. Oteplení s sebou ovšem přináší i pár záludností. Jednou z nich je plíseň na nohách. Nejenže začneme nosit otevřenou obuv, kdy poškozené nehty nevypadají zrovna vábně, ale zároveň neodoláme návštěvě venkovních bazénů a koupališť, kde se to plísní leckdy dost hemží. Jak s touto nepříjemností bojovat, případně jaká je její prevence?

Infekční šupinky

Plísňové infekce se šíří buď přímým kontaktem, nebo skrze společně užívané předměty (ručníky, sedátka) a prostory (podlahy). Nejběžnější je našlápnutí infekčních šupinek kůže oddrolených z nohou jedinců, kteří jsou postiženi plísňovým onemocněním. Tyto odpadlé infekční šupinky kůže bohužel obsahují zárodky plísní. Kde tyto šupinky nejčastěji ulpívají? Zejména na dřevěných podložkách, na dlaždicích v okolí bazénu a na podlahách v šatnách a sprchách. 

Jak poznáte plíseň?

Projevy plísně se nejdříve objevují mezi čtvrtým a pátým prstem na nohou a jsou doprovázené svěděním. Kůže postižených míst je zarudlá, prosáklá. V místech postižení dochází k bělavému olupování a mokvání. Přidává se i pocit pálení. Nejčastějším vyvolavatelem kožních onemocnění jsou dermatofyta (jeden druh plísní), která se živí rohovějícími kožními buňkami, a proto napadají kůži, nehty a vlasy.

Snažte se jim předcházet

První bodem správné terapie je prevence vzniku mykózy, která spočívá v následujících opatřeních. Je nutné upřednostňovat kvalitní obutí, nosit suché a čisté bavlněné ponožky. Dále byste měli pečovat o nohy jako takové – pravidelně je natírat hydratačními krémy či krémy přímo určenými k péči o nohy. Důležité je i správné praní ponožek na vyšší teploty, ideálně na 60°C. To samé platí i u vložek do bot či ložního prádla, zvlášť pokud se u jedince plísně objevují opakovaně. Plísně se totiž mohou z nohou přesunout kamkoliv po těle, kde se kůže zapařuje a kde mají plísně ideální prostředí pro svou existenci – tmu, vlhko a teplo. Proto se často objevuje v kožních záhybech.

Jak na samotné plísně?

Jestliže se dostanete s plísňovou infekcí do kontaktu, mohou vám pomoci přípravky volně prodejné v lékárně. Jedním z nich je např. Naloc, který kompletně podporuje hojení zbarvených a deformovaných nehtů následkem nejen plísňové infekce. Nehty zároveň zpevňuje a zvyšuje jejich hydrataci. Pokud se vám plísně neustále vracejí, navštivte raději dermatologa, jenž vám dle výsledků mikroskopického a kultivačního vyšetření odebraných vzorků postižené tkáně a klinického obrazu vhodně zvolí antimykotikum.


publikováno: 22. 6. 2016, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: hygiena, mládež, muž, mykóza, nohy

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+