Co je to komunitní péče a kdo na ni má nárok? | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Co je to komunitní péče a kdo na ni má nárok?

2. 1. 2013

Komunitní péče není žádná novinka, jak by se mohlo na první pohled zdát. Má svoji historii a česká asociace sester by ráda na tuto tradici navázala. Významné místo v komunitní péči mají především rodiny a přátelé klienta, kteří se chtějí co nejlépe postarat o svého člena rodiny. Jde o široký soubor služeb, programů a zařízení, jehož cílem je pomoci lidem se zdravotními problémy, tak aby mohli žít co nejvíce v podmínkách běžného života. Sehrává zde velkou a aktivní roli rozvoj a provoz sociálních služeb včetně pomoci sociálně potřebným lidem. Cílem je, aby byla subjektivně uváděná péče uspokojila všechny zdravotní, psychologické a sociální potřeby pacientů.

Pro děti i seniory

Komunitní péče se věnuje kromě léčby i podpoře sociálních rolí, zejména v oblasti práce, bydlení a sociálních kontaktů i podpoře vztahů s rodinou přáteli a dalšími lidmi. Počínaje pomoci týraným dětem, přes řešení mobility u starých lidí až k řešení kriminality v ulicích. Na to navazuje podpora v rodině, partnerů, sousedů, kteří jsou nemocní, postižení nebo přestárlí. Lidé, kteří, se o sebe nejsou z uvedených důvodů plně sami postarat.

Kdo mi poradí?

Jednat se může také o diagnózu potřeb jednotlivce prováděnou sociálními úřady a pracovnicemi, které budou následně poskytovat poradenskou službu týkající se toho kam se má člověk obrátit, aby byly uspokojeny jeho potřeby. To zdaleka neznamená jen pomoc lidem ve vyšším věku. Například se stále více dostává do popředí problém se zajištěním potřebné dietní výživy. Co dělat když mé dítě má alergii na potraviny? Jak si upravit jídelníček abych udělala vše pro zdraví svého budoucího dítěte i své? Jak si poradit když mi zjistili onemocnění vyžadující dietu a jsem pracující? Kdo mi poradí, když nemocný manžel odmítá jídlo už třetí den?

Co to přinese pacientům?

„Komunitní péče je program ošetřovatelství nejenom v místním společenství, ale také zacíleno na služby poskytované obcí, která je zaměřena na potřeby lidí nikoliv na budování institucí,“ uvádí prezidentka České asociace sester Dana Jurásková. Systém, který už plně funguje v celé Evropě, a v ČR se pomalu rozbíhá, by měl zapojovat uváděné odborníky a lékaře, kteří spolu komunikují a pomáhají pacientům řešit zdravotní problémy. U zrodu první komunitně ošetřovatelské péče byla v meziválečném období jeho zakladatelka Alice Masaryková za pomoci sester československého červeného kříže. Základem bylo poskytování ošetřování a zdravotní péče v rodinném prostředí.


publikováno: 2. 1. 2013, v rubrice Rodina
Štítky: dítě, pomoc druhým, senior

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+