Jak můžete pomoci zvířatům z útulku? | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Jak můžete pomoci zvířatům z útulku?

21. 10. 2014

Možná vás trápí osud zvířat z útulku, ale nikdy jste konkrétně nepřemýšleli, jak jim pomoct. Nebo jste nad tím možná přemýšleli, ale nenapadl vás žádný snadný způsob. Přinášíme vám pět jednoduchých rad, jak podpořit útulky podle časové náročnosti. Pojďte se zapojit a nebuďte lhostejní k těm, kteří to potřebují!

ADOPCE ZVÍŘETE

Do časově nejnáročnější podpory jednoznačně patří osvojení si zvířete z útulku. Je to práce na plný úvazek na několik let. Zvířata z útulku mohou mít šrámy na duši, a proto je jejich resocializace a výchova pořádnou výzvou. Odměnou Vám však bude nekonečná oddanost a láska, kterou Vám zvíře za Vaši péči věnuje. Adopce či osvojení zvířete do správné a milující rodiny je důležitou pomocí, a především cílem všech útulků. Získání nového domova, je největší odměnou pro každého pejska i kočičku, ale i pro ošetřovatele. Jestli víte, že se psem nebo kočkou chcete prožívat radostné chvíle a neplánujete absolvování výstav, je zvířátko z útulku tou nejlepší volbou. Dejte jim šanci a sami uvidíte, jak se vám odvděčí.

Doporučení: neobracejte se na inzeráty, které nabízejí „čistokrevné“ zvíře bez PP za nízké ceny. Obvykle se o žádné skutečně čistokrevné zvíře nejedná a můžete tak nevědomky podpořit některou z nelegálních množíren.

VENČENÍ PEJSKŮ

Velkou výpomocí je také venčení útulkových psů, které je z důvodu náročnosti péče o zvířata a pravidelné údržby kotců velmi náročné zařadit do každodenního programu správců útulku. V okolí útulku si můžete naplánovat vycházkovou trasu a spojit příjemné s užitečným. Pejsci ocení vycházky celoročně za každého počasí. Před výjezdem do útulku si u ošetřovatelů ověřte, zda jsou volní pejsci k procházkám a nezapomeňte doma průkaz totožnosti, který se ve většině případů předkládá při předání pejska. Nějaký čas Vám venčení zabere, ale u srdce Vás může hřát, že jste udělali dobrý skutek nejen pro pejsky, ale i pro svou kondici.

MATERIÁLNÍ VÝPOMOC

Každý z nás si jednou za čas udělá doma pořádek a rozhodne se vyhodit starou deku, polštář, povlečení, ručníky nebo trička. Neházejte je rovnou do kontejneru. Zavolejte do nejbližšího útulku, zda takové vybavení potřebují a zda jim ho máte odvézt, nebo si ho vyzvednou. Uděláte si pořádek doma a pejsci se v chladnějších dnech budou mít do čeho zachumlat.

Co můžete přinášet:

• pamlsky – velké kosti, žvýkací tyčinky, vitamíny

• hračky jak pro pejsky, tak pro kočičky

• pelíšky, misky, kočičí WC, škrabadla, vodítka, obojky

• čisté staré deky, prostěradla, ručníky, přehozy, bavlněná trička

• savé podložky – pod zvířátka po operacích

• vatové tampónky a tyčinky, hygienické ubrousky, sterilní gázy

• čisticí prostředky a desinfekce, po domluvě kyblíky, lopatky, smetáčky…

• krmivo – granule a konzervy pro pejsky a kočičky (dospělé, seniory, štěňata a koťata)

FINANČNÍ POMOC

Schopnost pomáhat zvířatům v tísni je závislá na množství finančních prostředků získaných darem od sponzorů a dárců. Náklady na provoz útulku – misky, pelíšky, čisticí prostředky, výdaje za energie a mnoho dalších jsou ve většině případů hrazeny z peněz od sponzorů a dárců. Díky kampani „Pomozte naplnit misky v útulcích“ se útulkům výrazně ponižují náklady na krmivo. Chcete-li se zapojit k dárcům tímto způsobem, vyhledejte si ve vašem okolí útulek, do kterého si můžete zajít zkontrolovat, jak je s financemi nakládáno. Za zaslané peníze se nejčastěji pořizují věci, které jsou akutní. Rozhodnete-li se k pravidelnému zasílání částek, např. stokoruny, věřte, že vám ošetřovatelé i zvířátka budou nesmírně vděčná za pravidelnou podporu.

POMOZTE NAPLNIT MISKY V ÚTULCÍCH

Letos běží již 6. ročník úspěšné kampaně „Pomozte naplnit misky v útulcích“. Podpora této kampaně patří mezi ty nejjednodušší a časově nejméně náročné. Nakupovat chodíme alespoň jednou až dvakrát týdně každý. Pokud máme doma pejska, nebo kočičku, kupujeme jim krmivo pravidelně, a proto pro nikoho z nás nebude tato forma podpory znamenat žádnou časovou zátěž. Spotřebitelé, kterým není lhostejný osud opuštěných zvířat, se mohou zapojit do 2. listopadu 2014 nákupem jakýchkoliv výrobků značek Pedigree a Whiskas. Po skončení kampaně Společnost Mars Czech s.r.o. a Nadace na základě množství prodaných výrobků přerozdělí vybraným útulkům krmivo, které pro jejich provozovatele znamená výraznou finanční úlevu. Ušetřené prostředky útulek může využít na výstavbu kotců nebo jinou modernizaci.

www.naplntemis­ky.cz


publikováno: 21. 10. 2014, v rubrice Rodina
Štítky: akce, charita, kočka, pes, pomoc druhým

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+