Lokální chemická antikoncepce bez hormonů | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Lokální chemická antikoncepce bez hormonů

31. 5. 2012

Od nepaměti se ženy snažily nejrůznějšími prostředky chránit, aby předešly nežádoucímu početí. V dnešní době mají tuto situaci značně ulehčenou velkým výběrem antikoncepce. Z Francie se na náš trh dostala její zajímavá alternativa v podobě krému nebo globulí Pharmatex. Tato nové generace chemické antikoncepce bez hormonů obsahuje látku se spermicidním účinkem a lze ji koupit v lékárnách bez lékařského předpisu.

Jednorázová ochrana

Pharmatex je nehormonální preparát, který podle údajů výrobce při správném používání poskytuje 10× účinnější jednorázovou ochranu před početím než kondom. Mohou ho bez omezení užívat všechny skupiny žen. Působí jen lokálně, nepřechází do krve nebo mateřského mléka, má lubrikační efekt, chrání před většinou sexuálně přenosných nemocí a je dobře snášen. Má také zvlhčovací efekt, protivirovou a antibakteriální účinnost, chrání před většinou sexuálně přenosných nemocí a snižuje riziko přenosu HIV. Účinnost proti otěhotnění je pouze krátkodobá a schopnost přijít do jiného stavu se obnovuje ihned po jeho vysazení.

Pro koho je vhodný?

Přípravek ocení především dívky, kojící matky, premenopauzální ženy, ty,pro které je nevhodná hormonální antikoncepce, léčené pro varixy, kuřačky, po tromboembolické příhodě, vystavená riziku STD (sexuálně přenosné nemoci, s občasným pohlavním stykem nebo s vysokými jaterními testy). Navíc ho mohou jako příležitostný způsob ochrany používat ženy, které si zapomenou vzít antikoncepční tabletu.

Krém nebo globule

V prodeji je jednak vaginální krém s aplikátorem a pak vaginální globule. Tuto antikoncepci můžete používat v jakékoliv části menstruačního cyklu, jen se nedoporučuje při intimní hygieně používat dvě hodiny před stykem a po styku mýdlo. Krém se zavádí do vagíny pomocí naplněného aplikátoru. Jeho účinnost je okamžitá a trvá deset hodin. Globule fungují podobně, vsunou se do vagíny a po zhruba pěti minutách (jakmile se rozpustí) začnou účinkovat a to po dobu čtyř hodin. Přípravek je obvykle dobře snášen. Může se však vyskytnout přecitlivělost (alergická reakce) na účinnou látku, benzalkoniumchlorid nebo některou pomocnou látku. Projevuje se pocity pálení nebo svědění v pochvě, začervenáním a podrážděností poševní sliznice.

Ze zkušenosti uživatelek

Orální sex Pokud si chcete užít s partnerem orální sexuální praktiky, musíte je praktikovat před aplikací Pharmatexu. Přípravek má totiž hořkou příchuť.

Lubrikace Vzhledem k možným chemickým interakcím se během styku s Pharmatexem nesmí používat lubrikanty. Nejsou však stejně třeba, neboť Pharmatex sám o sobě poskytuje dostatečnou lubrikaci. Pokud vám u globulí lubrikace nestačí, používejte krém.

Intimní hygiena Pro dostatečnou spolehlivost přípravku je nejlépe si intimní partie 2 hodiny před a 2 hodiny po styku mýt pouze teplou vodou (vzhledem k možné chemické reakci stopového množství mycího prostředku s Pharmatexem). Nejvíce je riskantní kontakt s klasickým (tuhým) mýdlem, ale dejte si pozor i na sprchové gely. Pokud máte pocit, že se před stykem bez důkladné hygieny neobejdete, můžete na vlastní riziko vyzkoušet prostředky na intimní hygienu bez obsahu mýdla např. Saforelle gel.


publikováno: 31. 5. 2012, v rubrice Rodina
Štítky: antikoncepce, gynekologie, miminko, těhotenství

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+