Mokrá ryba, grandiózní román Volkera Kutschera je skvělou detektivkou | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Mokrá ryba, grandiózní román Volkera Kutschera je skvělou detektivkou

20. 10. 2017

Kokain, sex, Stalinovi agenti, nacisti, komunisti, dekadence… Berlín, 1929 – to je krimi noir MOKRÁ RYBA Volkera Kutschera! Brilantním detektivním příběhem MOKRÁ RYBA odstartuje nakladatelství MOBA jedinečnou sérii příběhů kriminálního komisaře Gereona Ratha. Výtisků s jeho příběhem se už prodalo mnoho přes milion kusů a byly přeloženy do mnoha jazyků. MOKRÁ RYBA má už i svoji komiksovou podobu. Je to skvělá detektivka, ale i dokonalá dobová freska. Knihu přeložil Tomáš Butala.

Ve 20. letech byly předznamenány moderní tendence pozdější doby

„Ve dvacátých letech byl Berlín nejpokrokovějším městem Evropy, nemusel se bát srovnání s moderními americkými metropolemi, jako byl New York nebo Chicago. A právě tuhle modernitu chci ukázat, toho kypícího ducha doby, která od naší současnosti není vůbec tak vzdálená. Ve dvacátých letech již byly předznamenány mnohé moderní tendence, které se potom znovu probudily až v šedesátých letech. Pro mě je poslední fáze Výmarské republiky také časem zmařených příležitostí, jelikož vyústila v katastrofu Třetí říše – což ovšem nutně nemusela. Současníci komisaře Ratha však o blížící se katastrofě neměli tušení.“ Volker Kutscher o svojí knize MOKRÁ RYBA.

Nákladný seriál

MOKRÁ RYBA, v němčině Der Nasse Fisch, v angličtině Babylon Berlin, a další příběhy Gereona Ratha se staly předlohou nesmírně nákladného, historicky nejdražšího německého seriálu s názvem Babylon Berlin a rozpočtem 40 milionů eur, který bude mít premiéru na SKY už v polovině října. Režie se ujal Tom Tykwer (Lola běží o život, Paříži, miluji Tě, Parfém: Příběh vraha, Atlas mraků), hlavní roli Gereona Ratha ztvárnil Volker Bruch, kterého proslavila role Dietera v oscarovém filmu Předčítač.

Volker Kutcher, foto Monika Sandel

Volker Kutcher, foto Monika Sandel

Rozhovor s autorem Volkerem Kutscherem

(září 2007)

Mokrá ryba je kriminální román, který se odehrává v Berlíně roku 1929. Vy jste mladý autor žijící v Kolíně. Jak to jde dohromady?

Začalo to vlastně už prvními knížkami od Kästnera, které jsem četl. Bylo mi osm nebo devět a četl jsem Emil a detektivové a Kulička a Toník, což jsou taky berlínské knihy. Tenhle svět mě fascinoval už tenkrát. Později jsem jej znovu našel ve Fabianovi a v Döblinově – Berlín, Alexandrovo náměstí. Když jsem potom začátkem osmdesátých let Berlín poprvé navštívil, vydal jsem se okamžitě po stopách těch knih a žasl jsem, kolik věcí z toho literárního Berlína najdete ještě i v dnešním městě.

Vědomě se vydáváte do minulé doby, která má ale velmi moderní rysy…

Ve dvacátých letech byl Berlín nejpokrokovějším městem Evropy, nemusel se bát srovnání s moderními americkými metropolemi, jako byl New York nebo Chicago. A právě tuhle modernitu chci ukázat, toho kypícího ducha doby, která od naší současnosti není vůbec tak vzdálená. Ve dvacátých letech již byly předznamenány mnohé moderní tendence, které se potom znovu probudily až v šedesátých letech. Pro mě je poslední fáze Výmarské republiky také časem zmařených příležitostí, jelikož vyústila v katastrofu Třetí říše – což ovšem nutně nemusela. Současníci komisaře Ratha však o blížící se katastrofě neměli tušení.

Komisař Gereon Rath vyšetřuje v prostředí nočních klubů, pornografie a drog. To jsou také velmi aktuální záležitosti. Proč svého hrdinu posíláte vyšetřovat právě do takových míst?

V prvé řadě ho vysílám do Berlína. Člověk musí svým hrdinům přichystat nepříjemnosti a Kolíňanovi, jako je Rath, se jeho milované Porýní neopouští snadno. Zpočátku pracuje na mravnostním oddělení proto, že se musí nějak zasloužit o to, aby mohl zase působit na oddělení vražd. Snažím se ale také posvítit si trochu na odvrácené stránky společnosti. Celá země byla prohranou válkou, inflací a revolucí převrácená vzhůru nohama. Pouta císařství byla pryč a nová svoboda se projevovala v nespoutané lačnosti po všemožných potěšeních, jako kdyby už lidi tušili blížící se konec. A tento svět často nelegálních radostí chci představit.

Proč je kniha „Mokrá ryba“ koncipována jako kriminální román?

Mám rád americké gangsterky z dvacátých a třicátých let, třeba Hammetta a Chandlera, a Berlín téhle doby je pro takové příběhy úplně stejně vzrušující kulisou jako americká města. A je snad ještě o to atraktivnější, že v Berlíně se k tomu navíc přidávají i společenské otřesy té éry, například pouliční bitvy mezi komunisty a nacisty, ale také – bohužel marný – boj demokracie proti hrozící diktatuře. A do tohoto světa posílám komisaře Ratha.

Nacistický režim se nad dějem románu vznáší jako temný stín…

Jistě, nacisté nestojí v centru dění, jen se tu a tam někde vynoří. Pro dnešního čtenáře jsou ovšem hákové kříže hrozivou předzvěstí temné budoucnosti – kterou moji románoví hrdinové pochopitelně neznají, ačkoli to bude právě jejich budoucnost. Mokrá ryba je zahájením románové řady, která Gereona Ratha dovede až do prvních let nacistické diktatury. Komisař Rath je rozpolcený charakter. Na jednom místě v knize mu nabídnou kokain, který neodmítne, a i jinak neustále překračuje čáru. Proč? Gereona Ratha mám rád proto, že má i své špatné stránky, není to žádný dokonalý, politicky korektní dobroděj. Předpisy nebere vždycky úplně vážně, ale na druhou stranu má silný cit pro spravedlnost. Je to člověk, který v nouzi lže, aby tak pomohl na světlo pravdě, i když to zní paradoxně.


publikováno: 20. 10. 2017, v rubrice Rodina
Štítky: knihy, nákupy

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+