O Velikonocích pozor na opilé a sváteční řidiče | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

O Velikonocích pozor na opilé a sváteční řidiče

6. 4. 2012

Velikonoční pondělí letos připadne na 9. dubna. Pokud se v tento den nebo o předcházejícím víkendu rozhodnete sednout za volant, buďte opatrní. Na silnicích můžeme zaznamenat nejen větší počet automobilů, ale především také velké množství svátečních řidičů. O Velikonocích častěji než kdy jindy bývá příčinou dopravních nehod také alkohol za volantem. Počítat musíme i s potenciálně nepříznivým počasím. To spolu s nervozitou a agresivitou řidičů bezpečnosti nepřidá.

Loňské velikonoční svátky byly tragické

V loňském roce se od Zeleného čtvrtka do Velikonočního pondělí stalo celkem 939 dopravních nehod a každou desátou způsobil opilý řidič. Loňské velikonoční svátky byly přímo tragické, na silnicích zemřelo 18 osob, řidičů, spolujezdců, ale i cyklistů a chodců. Důvodem zvýšeného počtu mrtvých a těžce raněných je nejen špatné počasí, zvýšený provoz na silnicích, ale hlavně lidský faktor.

Alkohol za volant nepatří ani o Velikonocích

Návštěvy u sousedů a příbuzných jsou o velikonočních svátcích železným pravidlem mnoha českých rodin. Popojíždět ale mezi jednotlivými domácnostmi autem a na každé návštěvě vypít panáka či dva – tyto činnosti byste kombinovat neměli. Řidič, který zaviní dopravní nehodu pod vlivem alkoholu, musí počítat s postihem. Nejenže mu hrozí pokuta, zákaz řízení ale i vězení, ale současně se vystavuje riziku náhrady všech způsobených škod, a to jak na zdraví, na majetku či ušlém zisku. „Tyto škody se nezřídka vyšplhají i do desítek milionů korun. V případě povinného ručení, pokud je viníkovi prokázáno řízení pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek, uhradí samozřejmě pojišťovna poškozenému celou škodu, následně však v souladu se zákonem vyžaduje po viníkovi nehody 100 % této částky zpět,“ varuje Pavel Martynek z České pojišťovny.

Nebezpečí svátečního řidiče

V období Velikonoc sedají po zimní absenci za volat i tzv. sváteční řidiči, kteří v průběhu roku téměř nejezdí a tudíž často chybují. Mnohdy jezdí po paměti, častěji nejsou schopni okamžitě reagovat na náhlé změny v dopravním značení nebo na nenadálé situace, které se mohou kdykoli vyskytnout, mají problémy s řízením v hustém provozu a jejich reakce nejsou zcela předvídatelné. To vede za nimi jedoucí řidiče ke ztrátě trpělivosti a předjíždění i v nepřehledných úsecích. „Kromě pečlivé přípravy vozidla na toto období, je proto nutné přizpůsobit i styl jízdy právě obtížným podmínkám a v každém případě by měl každý doma nechat agresivitu, spěch, netoleranci a naopak přibalit sebou ohleduplnost, předvídavost a trpělivost,“ radí Josef Tesařík z Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR.

Jak postupovat, když mě někdo nabourá?

Dopravní nehody jsou na jaře na denním pořádku. Není to nic příjemného, v daném okamžiku bývají řidiči totiž často v šoku. Pokud vás někdo nabourá, zavolejte asistenční službu pojišťovny, u které máte uzavřené povinné ručení. Toto pojištění prošlo před rokem velkými změnami a už neslouží jen k tomu, aby uhradilo škody, které při havárii způsobíte někomu vy. Nyní povinné ručení pomůže i vám. „Dříve byste museli sami vše zařizovat s pojišťovnou toho, kdo vás naboural. To vás stojí peníze, čas a energii, které můžete věnovat příjemnějším záležitostem. Nyní vyřídí vše potřebné vaše pojišťovna. Pojistné plnění vám vyplatí přímo a teprve pak sama vše vyřídí s pojišťovnou viníka,“ doplňuje Pavel Martynek z České pojišťovny. Některé pojišťovny nabízejí zároveň rozšířenou nabídku asistenčních služeb, jako je odtah auta do smluvního servisu a zajištění náhradního vozu zdarma i pro viníka nehody. Správný postup chování po dopravní nehodě mohou majitelé chytrých telefonů najít také v aplikaci Pojišťovna od České pojišťovny.

Nezanedbejte své povinnosti

Starší lidé, kteří autem nejezdí pravidelně a zvlášť teď v období Velikonoc by rádi vyrazili na návštěvu příbuzných a známých, nesmí zapomenout, že řidiči nad 60 let musí při silniční kontrole předložit doklad o zdravotní způsobilosti. Ten získají na pravidelné lékařské prohlídce, které se pak musí podrobit znovu v 65 letech a o tři roky později. Od 68 let pak každé dva roky. Lékař na takové prohlídce posoudí, zda zdravotní stav dotyčnému stále dovoluje zodpovědně sednout za volat. Potvrzení o této prohlídce nemusí mít řidič povinně vozit ve voze, v momentu silniční kontroly jej však policista může požadovat. Senioři proto udělají lépe, pokud si dokument k dokladům od vozidla přiloží. V opačném případě mohou riskovat blokovou pokutu do 2 000 Kč. Jestliže prohlídku neabsolvují vůbec, hrozí jim ve správní řízení pokuta 5 – 10 tisíc korun.


publikováno: 6. 4. 2012, v rubrice Rodina
Štítky: auto, bezpečný, cestování, pojištění, senior

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+