Ochrana mladých před manipulací tabákovým průmyslem | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Ochrana mladých před manipulací tabákovým průmyslem

29. 5. 2020

Světový den bez tabáku vyhlašuje Světová zdravotnická organizace (WHO) od roku 1987 vždy na poslední květnový den, tedy na 31. 5. 2020. Každoročně má tento den jiné téma z oblasti kontroly tabáku, letošní motto zní: Ochrana mladých před manipulací tabákovým průmyslem a užíváním tabáku a nikotinu.

Pozor na škodlivé symboly

„Když váš výrobek zabije každý rok 8 milionů lidí, potřebujete oslovit novou generaci. Kromě klasických metod jsou to v poslední době hlavně sociální média, kde působí placení influenceři, aniž by byla jejich videa označená jako reklama. Snaží se vzbudit dojem, že kouření či užívání zejména zahřívaného tabáku, tedy tlení, znamená zdravý životní styl, nebo že kouření vodní dýmky neškodí. Podporují dostupnost cigaret z prodejních automatů či přes internet. Představují kouření jako dospělé rozhodnutí či symbol svobody – ačkoli přesný opak je pravdou,“ říká vedoucí Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN v Praze a předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku prof. MUDr. Eva Králíková, CSc.

S kouřením dospělí už nezačínají

Jak profesorka Králíková dodává, dospělí kouřit prakticky nezačínají – jen jeden z deseti kuřáků si zapálil první cigaretu po svých 18. narozeninách, to platí prakticky ve všech zemích, u nás je věk první cigarety kolem 10–12 let. „Měli bychom stále zdůrazňovat, že kouření není dospělé rozhodnutí, ale dětská nemoc, diagnóza F17, a rozhodně neznamená svobodu, ale naopak závislost – 7 z 10 dospělých kuřáků by raději nekouřilo, to je u nás nějakých 1 400 000 lidí, kteří denně platí za něco, co vůbec nechtějí,“ zdůrazňuje prof. Králíková.

Společnost pro léčbu závislosti na tabáku www.slzt.cz


publikováno: 29. 5. 2020, v rubrice Rodina
Štítky: kouření

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+