Platforma znesnáze21, rychlá a bezpečná pomoc pro lidi v nouzi | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Platforma znesnáze21, rychlá a bezpečná pomoc pro lidi v nouzi

27. 1. 2020

Nadační fond pomoci (NFP) a matematik Karel Janeček představili inovativní dárcovskou platformu znesnáze21. Ta umožňuje ve velmi krátkém čase založit on-line charitativní sbírky pro lidi v tíživé životní situaci či pro neziskové organizace.

Ověřené sbírky

Poté co pracovníci fondu důkladně ověří pravdivost sbírky, zařadí sbírku na platformu znesnáze21, kde na ni může veřejnost přispět formou tzv. crowdfundingu. V prvních sbírkách mohou dárci posílat finanční příspěvky Klubu nemocných cystickou fibrózou, pozůstalým po jedné z obětí střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava či příbuzným patnáctiměsíční Olivie, která loni při tragické dopravní nehodě přišla o oba rodiče.

„Lidé získají kvalitní, technologicky vyspělou a systematickou možnost, jak přispívat na charitativní projekty, navíc s vysokou mírou jistoty, že přispívají skutečně lidem či organizacím, kteří pomoc potřebují, a nejedná se o podvod. V tom spočívá unikátnost znesnáze21 a jsem přesvědčen, že projekt má potenciál být globálně úspěšný,“ říká Karel Janeček, zakladatel a předseda správní rady NFP.

Snadnější založení sbírky

Jednoduchost, přívětivé a přehledné uživatelské prostředí, stejně jako minimální byrokracie výrazně usnadňují založení sbírky. Tuto rychlost obzvlášť ocení lidé, kteří se vyrovnávají s náhlou nepřízní osudu a těžkou životní situací, jako je ztráta blízkého či vážná nemoc, nebo když se například stanou obětí podvodu či agrese. Dárci mohou přispívat jednotlivým sbírkám on-line prostřednictvím zabezpečené platební brány.

„Ochota Čechů pomáhat je mimořádná, ročně darují na charitativní projekty přes osm miliard korun. Platforma znesnáze21 dává lidem transparentní příležitost, jak pomáhat rychle, cíleně a účinně. Obdarovaní dostanou peníze ze sbírky, ať už se cílovou částku podaří vybrat, či nikoliv,“ říká Čestmír Horký, autor celého konceptu znesnáze21.

Bez zdanění

Výhodou znesnáze21 je i to, že splňuje zákonné nároky na uskutečnění veřejné sbírky, díky čemuž nemusí příjemci vybrané peníze danit, na rozdíl od různých sbírek, které probíhají například přes sociální sítě. V těchto případech musejí většinou zakladatelé sbírky odvést státu patnáctiprocentní daň z vybrané částky, což lidé často nevědí.

„Sbírku nemusejí zakládat přímo koneční příjemci vybraných finančních prostředků, ale například i lidé z jejich okolí. Tím chceme podpořit i lokální charakter některých sbírek,“ říká Darina Danielová, ředitelka NFP.

Velký důraz klade NFP na důvěryhodnost sbírek. Sociální pracovníci fondu ověřenými mechanismy u každé ze sbírek důkladně kontrolují, zda je účel jejího konání pravdivý.

První trojice sbírek

Na úvod svého fungování spouští fond na znesnáze21 trojici charitativních sbírek. První z nich je určena pro Klub nemocných cystickou fibrózou, který již 28 let jako jediná organizace v ČR poskytuje přesně zaměřenou podporu pacientům s touto nevyléčitelnou nemocí a jejich blízkým.

„Za naší organizací se skrývají stovky osobních příběhů nevyléčitelných pacientů v různých stadiích onemocnění. Jsme v kontaktu s pacienty i s lékařskými týmy, a proto naše pomoc míří přesně tam, kam má. Přispíváme na nákladnou léčbu, hradíme inhalační a fyzioterapeutické pomůcky, zastupujeme pacienty na veřejnosti a poskytujeme jim i dlouhodobou psychosociální podporu. Za vybrané finance pořídíme přístroj pro intenzivní očištění plic, který stojí 200 000 korun, a uskutečníme projekty, které usnadní léčbu pacientů,“ říká ředitelka klubu Simona Zábranská. „Podobně jako není na první pohled vidět onemocnění cystickou fibrózou, je často neviditelná i práce lidí, kteří pacientům a jejich rodinám pomáhají. Za dobu naší mnohaleté spolupráce jsem se ale sám přesvědčil, jak je tato činnost náročná a jak velký přínos pro nemocné má,“ uvádí patron sbírky, herec Ivan Trojan, který Klub nemocných cystickou fibrózou spolu s kolegy z Dejvického divadla dlouhodobě podporuje.

Ve druhé sbírce mohou dárci přispět rodině Petra Langa, otce bránícího 10. prosince loňského roku vlastním tělem svou dceru, když se v čekárně ostravské nemocnice rozezněly výstřely z pistole muže, který zahájil z bezprostřední blízkosti střelbu na přítomné pacienty. Petru Langovi se podařilo dceru zachránit, ale položil při tom svůj život. „Rodina Langových se musí vyrovnat nejen se ztrátou otce a manžela, ale musí řešit i výrazný výpadek budoucích příjmů. Vybrané peníze ze sbírky by měly především pomoct s úhradou potřeb Petrovy nezletilé dcery Lucie,“ říká Jan Kňazovčík, jenž společně se Spolkem rodičů při ZŠ Sekaniny, kterou Lucie navštěvuje, sbírku organizuje.

Třetí sbírka je určena pro patnáctiměsíční Olivii a její rodinu. Dívenka přišla v loňském roce při tragické dopravní nehodě o oba rodiče a nenarozeného sourozence. Dnes o ni pečuje především teta s babičkou. U autonehody tehdy zasahovala i posádka leteckých záchranářů Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy, kteří Olivii primárně ošetřili a transportovali do nemocnice. Patronem sbírky pro Olivii je Petr Kolouch, ředitel pražské záchranné služby. Cílem je vybrat finanční prostředky, které pomohou příbuzným při péči o dívku a zajištění jejího snad už jen šťastného dětství. „Naším hlavním úkolem je během pár desítek minut poskytnout pacientům kvalitní primární péči a zachránit lidský život a zdraví. Jejich příští osudy nám ale nejsou lhostejné. Velmi proto vítáme možnost následně pomáhat našim pacientům a jejich rodinám i touto formou. Těšíme se na dlouhodobou spolupráci s Nadačním fondem pomoci a s platformou znesnáze21,“ říká Petr Kolouch.

  • NFP založili v roce 2012 Karel Janeček a Markéta Sýkorová. Hlavní činností fondu je pomáhat obětem agrese, podvodu a iracionální byrokracie, a to formou přímé finanční pomoci. Od roku 2014 se fond navíc věnuje crowdfundingovým sbírkám. Díky mnohaletým zkušenostem s crowdfundingem se vyvinula i platforma znesnáze21, která je zaměřená na pomoc lidem v tíživé životní situaci. Celkem díky dárcům a patronům rozdělil fond potřebným za dobu svého fungování 28 milionů korun.

publikováno: 27. 1. 2020, v rubrice Rodina
Štítky: charita

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+