Pracovat na mateřské? | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Pracovat na mateřské?

7. 8. 2014

Na rozdíl od většiny ostatních zemí je v ČR stále poměrně běžné zůstávat doma s dětmi i několik let (nejčastěji tři, někdy až čtyři roky). Jsou však všichni rodiče doma s dítětem dobrovolně a s nadšením, nebo se část z nichž spíše podřizuje zvyklosti a předsudkům svého okolí? Je možné pracovat a přitom dítě v ničem nezanedbávat?

Izolace od okolí může být frustrující

Většina lidí u nás stále věří, že nejvíce svému dítěti v jeho prvních letech prospějí svou nonstop přítomností a péčí. Některé ženy, zvláště ty s vysokoškolským vzděláním, jazykovými znalostmi či podnikatelským talentem, nebo ty, které měly před mateřskou dovolenou uspokojivou a zajímavou práci, mnoho koníčků či aktivit, může dlouhý pobyt s dětmi v domácnosti a izolace od okolí postupně spíše traumatizovat. Dříve či později se u nich přihlásí pocity méněcennosti, frustrace, nenaplnění a osamocení.

To nejlepší pro matku i dítě?

Ani odborníci z řad dětských psychologů či pedagogů se neshodují, zda je pro děti opravdu přínosné, aby první tři roky života strávilo většinu svého času pouze v přítomnosti pečující dospělé osoby. Navíc, ačkoliv děti jsou pro všechny rodiče středobodem světa, neznamená to, že by všechny maminky a tatínkové přestali mít chuť se realizovat, něco nového se naučit, pracovat na své kariéře a na svých znalostech a dovednostech. Pokud tedy přistoupíme na argument, že spokojený rodič znamená spokojené dítě, pak je volba jasná a jisté, byť částečné, zapojení do pracovního procesu během rodičovské dovolené je jednoznačně tou správnou cestou.

Spojte příjemné s užitečným

Mnoho rodičů pečujících o malé děti vidí jako optimální řešení práci na částečný úvazek nebo kombinaci jiných forem flexibility práce, jako je např. možnost práce z domova a pružná pracovní doba. Mohou si tak naplno užít chvíle se svým dítětem, stejně jako práci sami na sobě, osobní rozvoj a pocit seberealizace, a v neposlední řadě přilepší rodinnému rozpočtu. Nespornou výhodou je také fakt, že nedojde k několikaletému výpadku z pracovního procesu a profesního oboru, který může způsobit horší uplatnitelnost na trhu práce. Dítě naopak těží nové poznatky a vjemy z kontaktu s další osobou, například babičkou či chůvou, která může přinést potřebné zpeztření jinak rutinního života, či trénovat sociální dovednosti a učit se fungovat ve skupině při pobytu v dětských skupinách.

Jak najít vhodné uplatnění?

Navzdory nesporným výhodám pro zaměstnance nejsou u nás zaměstnavatelé zatím ve velké míře flexibilitě pracovních úvazků nakloněni, proto mnozí rodiče volí třeba cestu drobného podnikání, v poslední době především online, kdy např. založí a provozují e-shop. Pro ty, kteří jsou finančně zajištěni, může být řešením také odborná bezplatná výpomoc v neziskové organizaci, např. překlady. Ale zpět k zaměstnavatelům: „Pokud už firmy částečný úvazek nebo home-office nabízejí, týkají se tyto možnosti v drtivé většině stávajících, tedy již osvědčených zaměstnanců, kterým se zaměstnavatel snaží vyjít vstříc, například nabízí tuto možnost právě rodičům vracejícím se z mateřské či rodičovské dovolené. Nově vypsaná flexibilní pracovní místa tohoto typu jsou bohužel stále spíše výjimkou,“ uvádí personalistka Petra Karlachová ze společnosti GoodCall. Jednou z výjimek je např. Recruitment Academy, kde právě v rodičích pečujících o děti vidí velký potenciál a nabízejí jim pozice Talent Sourcerů, které v sobě spojují všechny výše zmíněné benefity, jako je flexibilní pracovní doba, zkrácený úvazek a možnost home-office.

www.recruitmen­tacademy.cz


publikováno: 7. 8. 2014, v rubrice Rodina
Štítky: dítě, domácí práce, mateřská, zaměstnání

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+