Sdružení proti nekalým praktikám bojuje s bankovními poplatky | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Sdružení proti nekalým praktikám bojuje s bankovními poplatky

26. 2. 2013

Sdružení proti nekalým praktikám, které se rozhodlo vstoupit do boje o bankovní poplatky, garantuje, že klient nebude hradit náklady ani v případě neúspěšného soudního řízení. Veškeré náklady leží na spolupracující advokátní kanceláři. V případě získání finannčích prostředků pro klienta si advokátní kancelář nárokuje odměnu ve výši 25% z vymožené částky, kterou banka vrátí klientovi.

Německý soud před dvěma lety poplatky odmítl

Poplatek za vedení úvěrového účtu, ať už jsou to hypotéky či spotřebitelské úvěry, je proti zájmům klienta. Takové rozhodnutí vydal německý soud již před dvěma lety. Toto rozhodnutí způsobilo vlnu odporu nejen v Čechách. Pokud se však vrácení poplatků dožaduje přímo spotřebitel, bývá často odmítnut. Banky tak chtějí odradit své klienty od podobných pokusů. „Do sporu s bankou se nikdo pouštět nechce. Obzvlášť, pokud má například svůj byt zatížený hypotékou, do které investoval všechny své úspory. A tak, abychom zvětšili šanci spotřebitelů na navrácení jejich prostředků, vzniklo občanské sdružení s projektem Nekale-Praktiky.cz.

Cíl sdružení

Cílem je vrátit lidem neopodstatněné poplatky, které zaplatily bankám a hlavně změnit přístup bank k nám, klientům,“ říká Josef Mezulián, iniciátor projektu. Projekt si klade za cíl získávat pro klienty zpět peníze za již zaplacené poplatky a to až čtyři roky zpětně. Současně s vrácením peněz je cílem zrušení povinnosti platit poplatky u stávajících smluv. Tím klienti do budoucna ušetří desítky tisíc. „Počítáme s tím, že průměrný klient získá zpět kolem 8 tisíc korun, za již zaplacené poplatky, ale hlavně na svém účtu do budoucna ušetří desítky tisíc, které by bance ještě musel zaplatil,“ dodává Mezulián. Obdobná aktivita již na trhu působí. Její fungování ale sdružení považuje za odlišné. „U našeho sdružení, na rozdíl od jiných projektů, veškeré náklady leží na spolupracující advokátní kanceláři. A to i v případě, kdy by došlo k prohře u soudního sporu a společnost by byla povinna uhradit náklady soudního řízení bance,“ vysvětluje Mezulián. Na druhé straně, v případě získání finannčích prostředků pro klienta si advokátní kancelář nárokuje odměnu ve výši 25% z vymožené částky, kterou banka vrátí klientovi. Tyto prostředky slouží pro úhradu nákladů a krytí rizik, které advokátní kancelář nese za klienta. Samozřejmě se provize týká jen peněz, které jsou klientovi přiznány bankou a nikoli částky, kterou ušetří do budoucna.

Proces vrácení poplatků

Klient se zaregistruje na stránkách Nekale-Praktiky.cz Do 48 hodin je kontaktován společností kvůli ověření zadaných dat a je mu elektronicky zaslána mandátní smlouva a plná moc. Po zaslání podkladů zpět je nárok klienta okamžitě posouzen spolupracujícími advokáty. Pokud je nárok uplatnitelný, je do 24 hodin banka vyzvána k vrácení poplatků na účet klienta. Pokud banka do 5 dnů nereaguje na výzvu, je na banku podána žaloba. Po celou dobu je o svém případu klient průběžně informován prostřednictvím elektronické pošty a také po registraci na webových stránkách.

www.nekale-praktiky.cz


publikováno: 26. 2. 2013, v rubrice Rodina
Štítky: akce, banka, šetříme peníze

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+