Velikonoční trhy 2012 v historickém centru Prahy | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Velikonoční trhy 2012 v historickém centru Prahy

23. 3. 2012

Už tuto sobotu, 24. března začnou oslavy největších křesťanských svátků v centru Prahy. Velikonoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí přinesou do metropole především záplavu květin a hravých postaviček pro děti. Na obou centrálních náměstích rozkvetou záhony a zahrady, na tradiční bříze se uhnízdí zvířátka a velikonoční symboly. „Hosté se mohou těšit na náměstí s typickým tržištěm plným kraslic a velikonočních dekorací, najdou tam také hodně dobrého k občerstvení, neboť nebude chybět speciální velikonoční jídelníček,“ slibuje Milan Heidler, výkonný ředitel společnosti Taiko, která trhy pořádá.

Malování kraslic různými technikami

Tradiční sortiment doplní také ukázky ručních řemesel a možnost nákupu věcí vyrobených přímo před zraky návštěvníků. Ti budou moci prohlédnout a zakoupit práci od kováře, květinářky, která předvede suchou vazbu, nebo shlédnout ukázky tkaní na tkalcovském stavu. Tradiční součástí bude malování kraslic různými technikami a ukázky ručně vyráběných svíček.

V gastronomické části prodejci nabídnou mimo jiné alternativu k beránkovi – bábovkového zajíce, velikonoční nádivku nebo jidáš s medem.

Posezení v třešňových zahradách

Staroměstské náměstí se během trhů posune v čase blíž k rozkvetlému jaru. Kromě tradiční břízy ho totiž ozdobí květinové zahrady. Na čtyřech místech budou stát až 4,5 metru vysoké třešňové stromy a pod nimi vyrostou zahrádky z umělé trávy a květin. Jedna ze zahrádek bude také vtipně umístěna přímo do obří skořápky-kraslice a chybět nebude také výchovný námět. Přímo na střechu dětské staroměstské dílničky dekoratéři umístí vývoj kuřete obřích rozměrů. Děti tak uvidí ve třech krocích, jak se líhne kuře. Nejdříve spatří vajíčko, poté půl kuřete ve skořápce a nakonec celé kuře. „Velikonoce vnímáme symbolicky jako znovuzrození v říši zvířat i rostlin a právě to bude patrné z letošních dekorací. Vše je připraveno tak, aby se bavily děti i dospělí,“ komentuje zajímavosti Vlastimil Jakubec z firmy S.O.S. – DEKORACE.

Hosté ze zahraničí

Každodenní program na pódiu přiláká milovníky folklórních a lidových souborů a tanečních či divadelních skupin. Diváky rozveselí den s rekordy a kuriozitami, mistrovství České republiky v otevírání ústřic nebo velké velikonoční odpoledne pro děti. Zazní cimbálová muzika a hosté trhů uvidí i ukázky výcviku dravých ptáků. Na Staroměstském náměstí také vystoupí řada zahraničních souborů.

„Kromě Slováků se představí také umělci z Irska, Spojených států, Ruska, Španělska, Slovinska, Francie, Itálie, Švýcarska, Švédska a Rakouska, takže to bude tentokrát velikonoční show v evropském stylu,“ říká Henri Morstyn, programový manažer trhů.

Děti mohou navštívit staroměstskou dílničku

Malé návštěvníky v ní čekají hry, soutěže a velmi populární „škola řemesel“, ve které si vyzkouší pletení pomlázek, barvení vajíček a další výtvarné aktivity. Každý den od 17 hodin připravili organizátoři trhů také loutkovou pohádku v místním divadélku. Jarní náladu na Staroměstském náměstí podpoří mini ZOO se živými zvířátky.

Pomoc handicapovaným, potřebným i nemocným dětem

V rámci tržiště na Staroměstském náměstí budou prodávat speciální výrobky nadace Prosaz, ShineBean a Archa Chantal.

Více informací o nich najdete na www.shinebean­.org. a www.prosaz.cz.

  • Prodejní domky se suvenýry a dekorativními výrobky budou otevřeny každý všední den od 9 do 19 hodin, o víkendech se provozní doba prodlouží do 20 hodin. Stánky s občerstvením budou zprovozněny denně do půlnoci. Dětská staroměstská dílna nabídne program od pondělí do pátku, pokaždé od 15 do 18 hodin, o víkendu zůstane otevřená od 12 do 19 hodin.

publikováno: 23. 3. 2012, v rubrice Rodina
Štítky: akce, dítě, charita, tanec, tradice, zábava

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+