Vinohrady a Žižkov, nová města za východní pražskou hradbou | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Vinohrady a Žižkov, nová města za východní pražskou hradbou

17. 10. 2012

Muzeum hlavního města Prahy otevřelo novou výstavu, na které představuje další dvě pozoruhodné oblasti Prahy v celé jejich pestrosti a mnohovrstevnatosti. Prostřednictvím bohatého fotografického materiálu a řady dalších muzejních exponátů se můžete seznámit s každodenním životem v ulicích Žižkova a Vinohrad.

Vinohrady – dobrá čtvrť pro dobré bydlení

Na výstavě budete putovat od dob dávných ke vzniku samostatných Vinohrad, můžete sledovat expanzivní rozvoj města v 2. polovině 19. a v první polovině 20. století. Od středověku po polovinu 19. století se za východní pražskou hradbou na jih od vrchu Vítkov rozprostírala volná plocha se sporým osídlením, využívaná k vinařství a zemědělství. V druhé polovině 19. století nastala razantní změna a můžete sledovat vznik a rozvoj noblesní pražské čtvrti – od bouřlivé expanze města, související s bořením pražského opevnění, až ke vzniku pevně strukturované pražské čtvrti. Byla budována do velké míry regulovaně a do nových činžovních domů se stěhovala zejména vyšší střední vrstva obyvatelstva z historických pražských měst, jejich nejbližšího okolí i celých Čech. V poměrně krátké době vznikla téměř pravidelná síť vzdušných ulic a vyrostly všechny atributy nového města: kostel, radnice, divadlo, společenský dům, ale i oddechové plochy, nemocnice a hřbitov.

  • Dochovalo se poměrně velké množství fotografií, pohlednic a dalšího ikonografického materiálu, ale i některé autentické předměty, používané obyvateli nového města.

Žižkov – svéráz pavlačí a strmých ulic

Výstava Žižkov nabízí komplexní pohled na tuto neobyčejnou pražskou čtvrť. Návštěvník pomyslně vstupuje do žižkovských ulic či na pavlač činžovního domu, aby se zde seznámil s proměnami Žižkova v prostoru i čase: od sídla s několika desítkami obyvatel v polovině 19. století až k hrdému samostatnému městu s více než šesti desítkami tisíc obyvatel na sklonku 19. století, jež se roku 1922 stalo součástí Velké Prahy. Jádro výstavy je postaveno na fotografickém materiálu, množství pohlednic ze sbírek muzejních i soukromých, předmětech denní potřeby, stejně jako dochovaných výrobcích žižkovských řemeslníků. To vše umožní návštěvníkům udělat si plastický obraz o životě obyvatel Žižkova v dobách minulých. Výstava připomíná i boje na barikádách v květnu 1945 a asanaci části této čtvrti v 70. a 80. letech 20. století. Vystaven je rovněž vzácný nález šperků z keltského pohřebiště na dnešním Komenského náměstí.

  • Muzeum hlavního města Prahy, Na Poříčí 51, Praha 8. Otevřeno denně kromě pondělí 9–18 hodin (výstava potrvá do 5. 5. 2013).

publikováno: 17. 10. 2012, v rubrice Rodina
Štítky: akce, historie, výstava, zábava

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+