Víte, co vaše dítě na internetu skutečně dělá? | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Víte, co vaše dítě na internetu skutečně dělá?

18. 4. 2017

Svět internetu, sociálních sítí, her a chytrých zařízení je lákavý, a to zejména pro děti a dospívající. Rodiče často dbají na to, aby naučili děti zásadám správného chování, bezpečnosti při pohybu na ulici, vysvětlí jim rizika bavení se s cizími lidmi nebo sdělování osobních údajů. Přesto však zapomínají na jedno zásadní a alarmující riziko – svět internetu, her a sociálních sítí.

Mnohdy je největší riziko skryto za monitorem

Fakt, že je dítě celý víkend doma řadu rodičů spíše uklidní, nemusí se stresovat s tím, kam jde, s kým se stýká, co bude o víkendu dělat ani obavami, aby se mu venku nic nestalo. Bohužel, zejména pro starší děti a dospívající je mnohdy jejich největší riziko skryto za monitorem jejich notebooku nebo displejem tabletu či chytrého telefonu. Víte opravdu, co vaše dítě na internetu dělá, jaké hraje hry, s kým si píše, jaké skupiny sleduje na sociálních sítí nebo koho obdivuje, případně, co mu nahání strach? Právě zde může být totiž ukryta největší hrozba, která vaše dítě ovlivňuje a ohrožuje. Seznamte se proto se základními pravidly, jak k dítěti přistupovat, čeho si v jeho chování všímat a kdy už být na pozoru.

Rodiče si často nedokážou uvědomit a připustit rizika

V interaktivním světě se skrývají rizika, která útočí primárně na děti. Je to svým způsobem logické. Většina dnešních rodičů se narodila v době, kdy internet neexistoval, první počítače zabraly celou místnost a notebooky, tablety a mobily byly ódou budoucnosti. A co teprve nějaké sociální sítě a komunikace skrze ně přes polovinu zeměkoule? Nástup těchto technologií a kanálů pak zachycovali postupně, tak jak přicházely, měli čas a prostor je zažít a sžít se s nimi, zvyknout si na ně a rozumově zařadit na správný stupeň v hierarchii hodnot, pochopit, že internet a všechna chytrá zařízení slouží k práci a komunikaci, nikoli jako zdroj zábavy nebo trávení volného času.

Dospívající jsou snadno ovlivnitelní

U dětí je to však jinak. Děti se narodili do moderní a přetechnizované doby, všechna chytrá zařízení, počítačové hry a sociální sítě je lákají, často bohužel až do té míry, že se jimi nechají naprosto strhnout a ovládnout. A když se do toho přidá následování jejich vzorů, ať už na lokální úrovní, jako je například nějaký školní idol, ke kterému vzhlíží nebo „osobnost“ světa internetu je na malér zaděláno. Nakonec, o tom, jak snadno jsou dospívající ovlivněni a jak málo stačí k tragédii nás v minulých dnech přesvědčil i případ hry Modrá velryba.

Je vaše dítě v bezpečí? První alarmující signály

Pokud jste do teď měli pocit, že v okamžiku, kdy se vaše dítě zavře ve svém pokoji s tabletem, mobilem nebo hraje „jen“ počítačovou hru, tak je v bezpečí, je na čase zbystřit. Můžete si být skutečně jisti, že jeho pohyb ve světě internetu a moderních technologií je bezpečný?

Podle odbornice na problematiku dětí v souvislosti s kybekriminalitou a zároveň autorky série knih s názvem „Swich z říše za monitorem“ Lidije Zavoralové, která se přesně na tento alarmující problém snaží upozornit, je zásadní mít dítě vždy na zřetelu.

Důležité je s dítětem mluvit

V dnešní době není možné dát dítěti notebook nebo tablet a nechat ho s ním o samotě, v domnění, že samo pochopí, jak se ve světě internetu zorientovat a chovat. Ani za zdmi bezpečného bytu nebo domu není uchráněno i před tím nejhorším,“ říká Lidija Zavoralová a pokračuje: „Důležité je s dítětem mluvit o tom, co ho baví, čím žije, jaké nové hry nebo skupiny na sociálních sítích sleduje a které ho oslovují. To vše je pro rodiče zásadní informace, kterou by neměli brát na lehkou váhu a sami by si měli zkusit tyto hry zahrát, najít si skupiny, o nichž dítě mluví. Nestačí si jen najít recenzi na danou hru, protože ta často může být dílem marketingu za účelem zvýšení prodeje,“ dodává odbornice a autorka.


publikováno: 18. 4. 2017, v rubrice Rodina
Štítky: dítě, počítač

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+