Výstava slaví výročí Ondřeje Sekory i Ferdy Mravence | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Výstava slaví výročí Ondřeje Sekory i Ferdy Mravence

23. 6. 2017

Ferda Mravenec přišel na svět v roce 1927 a žije dodnes. Výstava k připomenutí a oslavě jeho tvůrce Ondřeje Sekory můžete navštívit na Václavském náměstí v Praze.

Dvě výročí

Letos si ve spojení s legendární kreslenou postavičkou připomínáme hned dvě výročí. Před devadesáti lety se postavička Mravence poprvé objevila v časopisu Pestrý týden, a 4. července tomu bude padesát let, co zemřel jeho duchovní otec, spisovatel, ilustrátor, novinář a karikaturista Ondřej Sekora. Vášnivý entomolog svým Ferdou Mravencem těšil čtenáře Pestrého týdnu Lidových novin a později hlavně dětské fanoušky v řadě vlastních knih.

Obě výročí připomíná výstava Ferda Mravenec 90 let, která je v pasáži Paláce Koruna v dolní části Václavského náměstí v Praze. Na výstavě jsou Sekorovy kresby, komiksy, pastely, knížky a příspěvky psané pro Lidové noviny, ale také mnoho zajímavostí ze života spisovatele.

Od dětství sbíral brouky

Život malého Ondřeje Sekory poznamenalo brzké úmrtí jeho otce. Povoláním odborný učitel zemřel, když bylo budoucímu spisovateli sedm let. Pocházel ze šesti sourozenců a pro sebe si objevil svět kreslení a hmyzu. Od dětství sbíral brouky a tento celoživotní koníček se později zásadně projevil i v jeho tvorbě. Ta je už dnes nesmrtelná.

„V roce 1930 se Sekora podruhé oženil s Ludmilou Roubíčkovou, s níž měl syna Ondřeje. Po této linii se dědictví po významné postavě české historie dostalo až ke mně,“ říká dědička Jana Kolar, která v současné době žije ve Švédsku. „Jsem ráda, že se na jméno Ondřeje Sekory v Čechách nezapomíná a jeho dílo znají už i ti nejmenší.“

Sportovní redaktor

„Méně se už ví, že psal jako sportovní redaktor reportáže z olympiády, Tour de France a přinesl do Československa ragby. Před válkou se svými kresbami a také články v novinách vysmíval Hitlerovi, v nacistickém lágru pak s Oldřichem Novým secvičili divadélko s maňásky z brambor,“ připomíná pořadatel výstavy Lešek Wronka, jednatel společnosti Lewron Music Center, která v rámci uvedení muzikálu Ferda Mravenec propaguje postavičky z příběhů i samotného autora Ondřeje Sekoru.

Právě nacistický režim stál za zákazem novinové podoby Ferdy Mravence během dalších válečných let. V roce 1941 dostal Ondřej Sekora z politických důvodů v redakci Lidových novin výpověď. Už v roce 1944 ale natočila Hermína Týrlová první československý loutkový film s Ferdou Mravencem, zatímco jeho tvůrce byl internován coby manžel židovské ženy v koncentračním táboře. Válku přežil, a po ní ve své práci pokračoval.

Pro děti

„Výstava je přednostně určena dětem. V červnu a v září budou v jejím rámci probíhat edukativní hry, kde se děti naučí, jaké druhy brouků žijí v přírodě, procvičí se ve zručnosti jako Ferda Mravenec, nebo se naučí základům první pomoci,“ doplňuje Lešek Wronka.

Výstava, nad kterou převzalo záštitu hlavní město Praha, nabízí více než čtyřicet exponátů a potrvá do 15. září. A protože postava vždy zásadového Ferdy Mravence pronikla i do zahraničí, je pro turisty připravena i v anglické verzi.


publikováno: 23. 6. 2017, v rubrice Rodina
Štítky: akce, dítě

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+