Workoholismus není ctnost, ale problém | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Workoholismus není ctnost, ale problém

21. 11. 2019

Syndrom vyhoření ohrožuje podle statistik třetinu českých zaměstnanců, dbát na udržitelné zatížení svých lidí se české firmy ale teprve učí.

Prevence syndromu vyhoření v zaměstnání

Společnost MultiSport v říjnu pořádala konferenci Prevence syndromu vyhoření v zaměstnání, na kterou se do budovy Business Link Visionary v pražských Holešovicích sjelo více než 200 personalistů z celé republiky. „Cesta k vyhoření začíná workoholismem,“ varoval přítomné jeden ze speakerů, psycholog a terapeut Otakar Chaloupka. „Firmy či nadřízení by workoholismus neměli vnímat jako pozitivní a už vůbec neklást za vzor. Naopak je nutné dbát na dlouhodobě udržitelné pracovní nasazení zaměstnanců.“

Pracovitost je bezesporu kladnou vlastností

Když ovšem člověk nedokáže přestat pracovat, ničí život svůj i svých blízkých a může skončit kolapsem. Přepracování zaměstnance přitom poškozuje také zaměstnavatele. Speakeři, mezi které patřili celosvětově uznávaní kouči Charline S. Russo a Jan Mühlfeit nebo přední česká psychoterapeutka Zdenka Kmuníčková, se shodli na následujících tipech, jak přetížení zaměstnanců předcházet.

Monitorovat pracovní nasazení každého zaměstnance, dbát na jeho regeneraci

Naslouchat a dávat pozitivní zpětnou vazbu

Eliminovat stresující a demotivující faktory na pracovišti

Zvyšovat povědomí zaměstnanců o rizicích vyhoření

Podporovat zdravý životní styl, ať už formou benefitů či aktivitami na pracovišti

„Konference Prevence syndromu vyhoření v zaměstnání byla naší první akcí tohoto druhu s tím, že se tématu budeme nadále věnovat,“ zdůrazňuje Marián Škripecký, Managing Partner ve společnosti MultiSport. „Ostatně už dnes vedle oblíbené karty MultiSport nabízíme také široké spektrum eventů zaměřených na duševní i fyzické zdraví. Teambuildingy kombinující wellness a sport, celofiremní sportovní turnaje nebo zdravotně-edukační workshopy, které pomáhají vyhoření zaměstnanců předcházet.“

„Předcházet syndromu vyhoření pomáhá také práce z domova nebo z flexibilních kancelářských prostor. Díky komplexnímu servisu flexibilních kanceláří se mohou pracovníci naplno soustředit, a navíc se potkávají s lidmi z různých oborů, od nichž mohou načerpat inspiraci pro svou práci,“ uzavírá Jana Gerhátová z centra Business Link Visionary, v jehož prostorech se konference uskutečnila.


publikováno: 21. 11. 2019, v rubrice Rodina
Štítky: zaměstnání

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+