Ženy jsou emancipované a finančně nezávislé. Květiny k MDŽ je však potěší | Rodina | Trendy zdraví

Hlavní strana » Rodina » Článek

Ženy jsou emancipované a finančně nezávislé. Květiny k MDŽ je však potěší

8. 3. 2015

Mezinárodní den žen by neměl být opomenut, i přesto, že dnešní ženy jsou již emancipovanější a finančně soběstačnější, než kdy dříve. Největší internetová banka mBank analýzou interních dat zjistila, že jen za posledních 6 let se navýšil počet žadatelek o kreditní kartu či hypotéku mnohdy i o desítky procent.

Ženy se osamostatňují i v oblasti vlastního bydlení

Zatímco v roce 2008, kdy mBank slavila rok na českém trhu, byli zákazníky převážně muži, v roce 2012 byl již poměr nově přicházejících klientů 1:1. V roce 2014 pak ženy převzaly vedení a dnes si otevírají více běžných účtů v online bance, než muži.

Ženy se osamostatňují i v oblasti vlastního bydlení, jejich finanční nezávislost jim to umožňuje. Počet hypoték, kde je majitelkou pouze žena, stoupl z 9 % v roce 2008 na 14 % v roce 2014. Ženy s hypotékou tak v poměru s muži o mnoho nezaostávají – 55 % mužů vůči 45 % žen.

Platební karty používají ženy stejně jako muži

Počet plateb kartou se každým rokem zvyšuje a platební karty jsou dnes již běžnou součástí každé dámské peněženky. Počet karetních transakcí provedených ženami je však takřka shodný s počtem transakcí jejich mužských protějšků. Ženy ovšem debetní kartu používají častěji než muži a za posledních 6 let počet karetních transakcí provedených ženami narostl téměř na čtyřnásobek. Zájem o platby kartou také dokládá nárůst žadatelek o kreditní karty, který se mezi lety 2008 a 2014 zdvojnásobil a z deseti zákazníků mBank, kteří mají kreditní kartu, jsou 4 ženy.

Ženy se nebojí nových technologií

„Dnešní ženy jsou samostatnější ve všech směrech – samy se zajímají o finanční produkty a poptávají je, nebojí se nových technologií a směle konkurují nám, mužům. Pro digitální banku, která je postavená na technologiích a která nabízí bankovnictví 21. století, je potěšením sledovat ženskou emancipaci,“ řekl Robert Chrištof, obchodní ředitel mBank.

Ačkoli se často o ženách mluví v souvislosti s utrácením peněz, faktem je, že české i slovenské ženy jsou ve financích mnohem opatrnější než muži. Z interních dat mBank od roku 2008 vychází, že v Čechách i na Slovensku si spotřební úvěr bere samostatně jen 30 až–35 % žen.


publikováno: 8. 3. 2015, v rubrice Rodina
Štítky: banka

Další články v rubrice Rodina:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+