Chcete zdravě hubnout a mít i energii na sport? Poradíme vám, co jíst | Sport a wellness | Trendy zdraví

Chcete zdravě hubnout a mít i energii na sport? Poradíme vám, co jíst

15. 4. 2015

Lidé, kteří řeší svou hmotnost, respektive tukové zásoby, se často uchylují k jednomu ze dvou řešení – redukci příjmu energie (mnohdy drastická dietní omezení) či zvýšení jejího výdeje (fyzická aktivita). Často ale nezohledňují fakt, že pokud cvičí a zároveň omezí příjem potravy, mohou trpět nedostatkem energie i stavebních látek pro svalovou hmotu, která je často klíčem k úspěchu. Lukáš Semorád, trenér a výživový poradce ve fitness BodyBody, varuje před neuváženým hubnutím a razantním výživovým omezením a naopak doporučuje pozvolný, avšak dlouhodobý postup kombinující fyzickou aktivitu i přiměřený energetický příjem, který zajistí dostatek živin.

Lukáš Semorád

Lukáš Semorád

Rychlé hubnutí je záruka neúspěchu

Problém rychlého hubnutí spočívá dle trenéra BodyBody v tom, že je většinou neudržitelné, ať už pro extrémní formu diety nebo extrémního výdeje. „S tvrzením, že hubnutí kilogramu za 14 dní je málo, nemohu souhlasit. Dvě kila za měsíc a 24 kilo za rok je opravdu hodně,“ vysvětluje Lukáš. Pro pozvolný, avšak trvalý hubnoucí efekt doporučuje formu stravování, u které je možné dlouhodobě setrvat.

Zjistěte si svůj bazální metabolismus a energetické nároky

„Výživa, která doprovází jakýkoliv fyzický trénink cílený na úbytek tuku, by však měla dodávat tělu jen tolik živin, aby co nejvíce energie tělo hradilo z vlastních tukových zásob,“ připomíná důležitou poučku Lukáš. K tomu ale potřebujeme vědět, kolik energie bychom vlastně měli za den přijmout. Nikdy by to nemělo být méně, než je hodnota bazálního metabolismu (tedy hodnota nejmenšího množství energie k zajištění základních funkcí organismu). Ten můžeme (velmi zhruba) zjistit pomocí dostupných kalkulaček či online rovnic, jejichž výsledky však nelze dle Lukáše Semoráda interpretovat zcela vážně. Další možností pro zjištění bazálního metabolismu je tzv. bioimpedance (tedy metoda založená na elektrickém měření, během něhož je možné odvodit množství tukové a svalové tkáně v organismu) a třetí variantou je metoda nepřímé kalorimetrie využívající k měření spotřebu kyslíku, resp. vynaloženou energii, která je naprosto nejpřesnější.

S vědomím hodnoty bazálního metabolismu je pak možné sestavit vhodný jídelníček, který zajistí dostatečné množství energie pro cvičení, ale současně podpoří zdravé hubnutí a využití energetických zásob těla.

Jíst či nejíst po cvičení?

Správné stravování spočívá nejen v jeho rozložení během dne, ale také v uzpůsobení v závislosti na cvičení. Pokud se chystáte do fitka, dejte si před tréninkem maso s menší porcí přílohy obsahující vlákninu (celozrnné natural výrobky), zeleninu a rostilnný olej. Energii doplníte i jogurtem s ovocem. „Menší objem sacharidů je zajištěn, ale nedostanou se do krve rychle, tudíž nenastanou výkyvy v hladině inzulínu a tím se ani nezablokuje pálení tuku,“ říká Lukáš. Naopak po tréninku byste si podle něj měli odepřít jídlo na 30 až 90 minut – pokud totiž příliš brzkou dodávkou energie nezvedneme hladinu inzulinu, budou se tuky spalovat jako hlavní zdroj energie.

Jak bychom měli denní příjem energie rozložit?

Z celkového denního příjmu energie by měla 25 % tvořit snídaně, 15 % dopolední svačina, oběd 30 %, odpolední svačina 10 % a večeře 20 %. Stejně důležitý je i poměr makroživin – bílkovin, tuků a sacharidů, který zajistí, že budeme efektivně hubnout. Vždy je však třeba dbát na to, abyste se cítili dobře, netrpěli hladem či nedostatkem energie. Pokud máte pochyby o tom, jak správně sestavit jídelníček, je vždy ideální poradit se s profesionálem, který zohlední všechny požadavky vašeho organismu a současně zohlední váš denní režim.


publikováno: 15. 4. 2015, v rubrice Sport a wellness
Štítky: cvičení, dieta, hubnutí, ozdravné kúry

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+