Cvičení v dětství se pak projeví lepší postavou a kondicí v dospělosti | Sport a wellness | Trendy zdraví

Cvičení v dětství se pak projeví lepší postavou a kondicí v dospělosti

13. 10. 2016

Děti, které rodiče přivedli zavčas ke sportu, jsou v dospělosti pohyblivější, jejich svalový aparát lépe zvládá zátěž a jsou i v mnoha ohledech disciplinovanější. Zároveň jim sportování přináší radost. A kdy je ten nejvhodnější čas začít s pravidelným cvičením u dětí? Nejlépe pár týdnů po narození.

Zvykají si na pohyb

„Děti, které se odmalička věnují pohybovým aktivitám, jsou prokazatelně „šikovnější“, dříve dosahují pohybových mezníků a nenásilnou, nebo chceme-li, automatizovanou formou si zvykají na pohyb jako takový. Tyto děti umí lépe padat, pohyb je jim přirozený a považují ho za normální součást života. Stejně jako třeba stravovací návyky, i pohybové návyky si pak s sebou nesou i do dospělosti, kdy jim pohyb přináší radost a samy ho aktivně vyhledávají,“ říká Kristýna Přibylová, která v Praze vede dětské tělocvičny Monkey´s Gym.

Svaly drží správně kosti

S tím, že se rané cvičení u dětí pozitivně projevuje na kondici a pohybových schopnostech v dospívání a dospělém věku, souhlasí i fyzioterapeut Tomáš Rychnovský z Centra fyzioterapie na Barrandově. „Děti jsou pohybově zdatnější, svaly fungují přesně a drží správně kosti – tvar páteře, tvar nohou, stabili­tu pánve apod. Prostě jejich svalový aparát je lépe nachystaný zvládat zátěž, která je kladena na tělo.“

Nikdy není pozdě začít

Máme tedy hendikep, pokud jsme neměli to štěstí a nevyrostli v rodině, kde by byl sport a pohyb vůbec pokládán za samozřejmou součástí života? Anebo můžeme tenhle „nedostatek“ ještě v dospělosti dohnat, třeba i za cenu tvrdého tréninku? S pohybovými aktivitami lze začít v jakémkoli věku, a pokud nemáme za cíl stát se olympijskými vítězi, pak pozdější začátky zas tolik nevadí. O něco složitější je to samozřejmě tehdy, když dospělý člověk nemá cvičení zautomatizované, nenese si vůbec žádný vzor z dětství. Vlastní vůlí a pílí lze však tento zdánlivý hendikep určitě eliminovat. Zatímco v dětství nás většinou k aktivitám vedou rodiče, v dospělosti jsme již zodpovědní sami za sebe a stejně jako v jakékoli jiné oblasti života, i ve sportu máme možnost se sami rozhodnout, jakou cestou se vydáme.

Cesta za lepší postavou

A může mít sportování v dětství pozitivní vliv na vzhled postavy a její formování v dospělosti? Podle Tomáše Rychnovského určitě. „Cvičení je u obou pohlaví prostředek ke správné funkci svalů, respiračního systému, imunitního, kar­diálního i hormonálního systému. Celý tento komplex má pak svou funkcí vliv na postavu, na její formování, stabilitu a výživu. Určitě je prospěšné, když se svaly u žen sti­mulují a cvičí ještě např. před otěhotněním. Muži se samozřejmě udržují lépe ve formě, pokud jsou zvyklí na pohyb a považují ho za samozřejmou součást svého života. Silové sporty či cvičení je ale vhodné zařazovat až po skončení růstu, do té doby jsou více potřebné koordinační cvičení a sporty a hlavně je důležité, aby pohyb děti bavil.“

Disciplína i smysl pro fair play

A můžou se zkušenosti nasbírané v dětství při sportu nějak projevit v dospělosti třeba při výkonu povolání? „Sport určitě vede k disciplíně v mnoha ohledech. Ať už jde o nutnost dodržování pravidelného režimu tréninků, komunikace se spoluhráči, interakce se soupeřem, důrazu na fair play nebo podpoře mentální aktivity, ke které pohyb jistě vede. To vše přispívá k rozvoji naší osobnosti. Zkušenosti nasbírané při sportu velmi často použijeme i v běžném životě, a to většinou v pozitivním slova smyslu,“ dodává Kristýna Přibylová.

Zdroj: www.monkeysgym.cz

Centrum fyzioterapie Tomáše Rychnovského v Pra­ze se zabývá cílenou léčbou pohybového ústrojí, ale i vlivem psychiky na vznik bolestivých stavů. Jeho specialisté vy­užívají nejno­vějších metod západní medicíny, které kombinuje s poznatky východní medicíny. Důraz přitom klade na celostní náhled na člověka, a to bez použití léků. K jeho specializacím patří i včasná diagnostika pohybových odchylek a vad u kojenců.

www.tomasrychnov­sky.cz


publikováno: 13. 10. 2016, v rubrice Sport a wellness
Štítky: cvičení, dítě, prevence, svaly

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+