Jak na dobrou fyzickou kondici podle svých současných možností? | Sport a wellness | Trendy zdraví

Jak na dobrou fyzickou kondici podle svých současných možností?

26. 4. 2017

Jarní únava, s ní spojená oslabená imunita a nedostatečná fyzická kondice mají za následek četné zdravotní komplikace. Kondičku si přitom lze zlepšit během poměrně krátké doby. Chce to však silnou vůli a disciplínu.

Pohyb vás chrání před depresemi a nemocemi

Špatná fyzická kondice není jen občasné zafunění při chůzi do kopce či nedoběhnutí autobusu cestou do práce. Tento stav je odrazem životního stylu, a hlavně jedním z činitelů všech možných zdravotních komplikací. Mít dobrou fyzickou kondici totiž neznamená jen mít hezké křivky a zvládnout občasný běh. Dobrá fyzická kondice znamená být ve formě, cítit se dobře, energicky a žít v těle, které si dokáže mnohem lépe poradit s veškerými neduhy. Pohyb nás tak chrání nejen před nechtěnými faldy, ale také před depresemi, úzkostlivými stavy a nemocemi. Rozhodne-li se však někdo zlepšit si kondičku, je třeba připravit se na trochu přísnější režim.

Berte v potaz zdravotní stav

Před samotným zvýšením fyzické zátěže je zcela zásadní vědět, co si ke svému tělu můžeme dovolit. Zejména lidé s velkou nadváhou nebo lidé obézní, kteří nejsou zvyklí na skoro žádný pohyb, by určitě neměli začínat budovat fyzičku ostrým během nebo jiným vysilujícím cvičením. Zpočátku postačí pravidelné procházky v rychlejším tempu, pravidelná návštěva bazénu nebo klidná jízda na rotopedu. Naopak lidé, kteří na tom nejsou tak špatně, mohou klidně začít s intenzivnějším kardiovaskulárním cvičením, které je dobré kombinovat se cvičením s vlastní vahou těla. Je ale nutné poslouchat své tělo a uvědomit si možná omezení, která s sebou současný zdravotní stav přináší. Začátek tedy není dobré přepálit, naopak neuškodí mít určitou rezervu. Není ovšem od věci zpočátku navštívit odborníka nebo se poradit s lékařem. Existují i nejrůznější poradenství, profesionální trenéři či podpůrné skupiny. Oblíbený je například program Změním se, který funguje více než sedm let v rámci projektu Zdraví jako vášeň. Klienti Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR, která jej pořádá, si ho nemůžou vynachválit. Program vede známý český výživový poradce Petr Havlíček a jeho tým, který se stará o to, aby účastníci změnili svou fyzickou a psychickou kondici dle svého přání. Výsledkem není jen zlepšení kondice, ale v mnoha případech také vyřešení chronických nemocí či odbourání stresu. Do programu se může přihlásit každý klient ZP MV ČR, který se zúčastní výběrového konkurzu a který bude pojišťovnou vybrán. Účast v projektu je poté zcela zdarma. Více informací naleznete na webových stránkách

www.zdravijako­vasen.cz

Jaké aktivity jsou vhodné

Jak již bylo zmíněno, aktivity pro zlepšení fyzické kondice se odvíjí od zdravotního stavu každého jedince. Obecně je však doporučováno začínat s kardiovasku­lárními činnostmi, jako je běh či lehký výklus, plavání, jízda na bicyklu nebo i rychlá chůze. Při jakémkoli typu sportu je ovšem důležitá pravidelnost a vytrvalost. Vždy je zároveň vhodné začínat od kratších časových intervalů a menší zátěže. Fyzičku je třeba budovat postupně a nepřetěžovat se. S přibývajícími týdny lze přidávat kilometry nebo čas strávený danou činností. Na končetiny lze také přidat menší zátěže. Velkým hitem je v současnosti HIIT cvičení, které je časově velmi nenáročné a účinné, vede k spalování tuků a nárůstu svalů a celkově ke zlepšení fyzické kondice. Jde o trénování po krátkou dobu, avšak s extrémními intervaly, a provozovat jej lze prakticky všude, v posilovně na jakémkoli stroji, v přírodě či i ve vodě.


publikováno: 26. 4. 2017, v rubrice Sport a wellness
Štítky: cvičení, nadváha, pohyb

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+