Začínáte s freeridem? | Sport a wellness | Trendy zdraví

Začínáte s freeridem?

26. 11. 2010

Máte-li duši, která létá v oblacích při jízdě i po té nejobyčejnější sjezdovce, vyzkoušejte freeride a budete se tetelit blahem, zuby vás budou studit od neustáleho spokojeného úsměvu a pocit volnosti hřát ještě v letních pařácích. Jak na to, co k tomu a kam za tím poradí odborníci z HUDYsportu.

Co je freeride?

Freeride neboli sjezd na lyžích nebo snowboardu mimo sjezdovky ve volném terénu již není výsadou jen několika málo odvážlivců a „padouchů“ překračující pravidla horských středisek. Mimo sjezdovky se vydává za pocitem volnosti stále více lidí. A to lidí úplně obyčejných, co se prostě jen na chvíli chtějí schovat před civilizací mezi bílou záplavu nadýchaného sněhu. Freeridové mánii navíc propadají i mladí lidé a častokrát se vrací od snowboardům zpět k lyžím.

Jak začít?

Zpočátku je určitě dobré jezdit někde blízko sjezdovky, abyste se mohli v případě potíží nebo únavy snadno vrátit zpět na značenou trať. Volte raději méně příkré a členité svahy a pozvolna přecházejte na ty obtížnější. Samotná technika jízdy se těžko teoreticky vysvětluje a je o maličko jiná než ta standardní. Závisí především na typu sněhu, který se může při dlouhém sjezu i několikrát změnit. Nejlepší je najmout si lyžařského instruktora a mít tak od koho „opisovat“. Ceny za celodenní instruktáž se v Alpách pohybují zhruba kolem 220 – 250 €, což není v případě čtyř- až šestičlenné skupiny až tak neúnosná investice.

Kam za freeridem vyrazit?

Ideální podmínky pro freeride najdete ve vyšších polohách v Alpách, nad pásmem lesa. Vhodnější freeridová střediska bývají většinou ta menší s menším počtem lanovek. Upravovaných sjezdovek je v nich obvykle méně, nebo nejsou dokonce žádné. Menší střediska většinou nemůžou konkurovat těm mamutím počtem lanovek a délkou sjezdovek a svou image a pojetím se hodí spíš právě pro lyžaře, kteří chtějí vyzkoušet něco nového. Takřka v každém větším alpském lyžařském centru dostanete mapu či brožuru s popisem freeridových svahů. Vydávají se pochopitelně i specializovaní průvodci pro celé oblasti a řadu informací najdete i na internetu. Mezi nejoblíběnější freeridové lokality patří francouzské centrum La Grave nebo svahy hory Grand Montets nad údolím Chamonix, z těch bližších a menších třeba švýcarský Lötschental nebo Krippenstein (masiv Dachsteinu) v Rakousku.

Co je k freeridu potřeba?

U freeridu se neobejdete bez prkének – v tomto případě spíš prken – tedy bez lyží. Ty freeridové jsou o trochu jiné než ty standardní nebo carvingové. Lyže do terénu bývají mnohem širší, aby se méně bořily v měkkém sněhu, ty do prašanu mohou mít pod vázáním šířku i 100mm. Výrobci v tomto typu lyží nechávají často dutinky, aby je odlehčili.

Zajděte do HUDY sportu

Pokud si chcete nakoupit na zimní sezónu opravdu kvalitní oblečení z nových materiálů známých světových značek, budete na správném místě. Vybere si tu i váš malý potomek. Vedle zimních bund a kalhot si tu pořídíte i funkční prádlo, které vám udělá vynikající službu. Seženete tu ale i zimní sportovní výbavu: lyže, helmu, lyžařské brýle…


publikováno: 26. 11. 2010, v rubrice Sport a wellness
Štítky: hory, nákupy, pohyb, zábava

Další články v rubrice Sport a wellness:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+