Jehně, kůzle, králík: pochutnejte si na zdravých velikonočních delikatesách | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

Jehně, kůzle, králík: pochutnejte si na zdravých velikonočních delikatesách

16. 3. 2018

I když jen málo z nás dodržuje velikonoční zvyky tak jako dříve, sváteční dobroty si ujít nenecháme. Velikonoční kuchyně je pestrá a důležitou roli v ní hraje maso. To se vždy připravovalo v neděli, na Boží hod Velikonoční, kdy se slavnostně prostřel stůl a servírovala se pečeně nejčastěji z jehněčího nebo kůzlečího. Jen málokdy tohle maso chutná lépe než právě na jaře. Slavnostní jídelníček můžeme zpestřit také dalším symbolem Velikonoc, králíkem. Připravili jsme pro vás tipy, jak si svátky jara co nejvíce vychutnat!

Bez Beránka jakoby Velikonoce ani nebyly

Symbolizuje Ježíše Krista, očištění a vykoupení, beránek je důležitý i v judaismu, kde zase připomíná osvobození Židů z Egypta. O Velikonocích se na stůl dostává v buď v podobě jehněčích specialit, nebo pečeného sladkého beránka. „Jehněčí maso je právě během Velikonoc nejvíce delikátní. Připravujte jej s čerstvými bylinkami, třeba s pažitkou, medvědím česnekem, nebo petrželkou, bude vám chutnat i s tymiánem nebo šalvějí. Jen pozor, ať příliš aromatickými bylinkami nepřebijete jeho jemnou chuť,” radí Vít Morkus z Pražského řeznictví.

Jehněčí se hodí pro každého

Chuť není jedinou předností jehněčího, díky nízkému podílu tuků a naopak vysokému obsahu vitamínů je vhodné téměř pro každého – děti, starší lidi, sportovce i ty, kteří si hlídají linii. Je důležitým zdrojem vitamínu D a skupiny vitamínů B (B1, B2, B3, B4, B6 a B12), obsahuje také velké množství snadno vstřebatelného železa, které přispívá krvetvorbě, metabolismu a k vývinu dětského mozku.

Kůzlečího se není třeba bát

Kůzlečí maso je v naší kuchyni poměrně vzácné, což je rozhodně škoda. Mnoho lidí od kozího masa odrazuje charakteristický zápach, který je někdy cítit i u masa mladých kůzlat. Dá se jej ale zbavit: tím, že necháme maso v kouscích volně viset na čerstvém vzduchu 24 hodin, nebo je na den či dva naložíme do kyselého mléka. Pokud už si ale kůzlečí dáte, nebudete litovat: zejména z mladých kozlíků pochází jemně vláknité, křehké a šťavnaté maso s jemnou mléčnou chutí, které má výborné výživové vlastnosti.

Králíka si dopřejte i jindy než jen na Velikonoce

Pokud se nechcete pouštět do jehněčího ani kůzlečího, zkuste králíka: s tím uděláte ve sváteční den také spoustu parády. Králičí mláďata byla dokonce v minulosti považovaná za postní maso, proto se králíci s oblibou chovali v klášterech. Zamilují si jej hlavně sportovci: jde totiž o jeden z nejlepších živočišných zdrojů bílkovin. Když k tomu připočteme nízký obsah tuků, minimum cholesterolu a vyvážený poměr aminokyselin, dojde nám, že bychom si králičí maso měli dopřávat i častěji než jen na Velikonoce. Nemusíte zůstávat jen u klasické pečínky prošpikované špekem, existuje mnoho dalších, kreativních způsobů, jak králíka připravit. Skvěle chutná na víně nebo třeba s rozmarýnem. Jestli chcete svoji rodinu a přátele příjemně překvapit, vyzkoušejte králičí paštiku. Je jednodušší, než by se mohlo zdát!

Nenechávejte nákupy na poslední chvíli

Pokud si chcete na Velikonoce pochutnat na šťavnatém jehněčím nebo kůzlečím mase, neměli byste váhat. Jehněčího se v Čechách během roku moc nespotřebuje, průměrně si dopřáváme ročně jen přibližně 150 g na osobu, což je asi jedna porce. Přes Velikonoce ale poptávka roste až několikanásobně. „Pokud chcete kvalitní jehněčí od českých dodavatelů, zastavte se k nám do Pražského řeznictví. Se zvýšenou poptávkou počítáme a jsme na ni připraveni. Naši lidé vám ochotně s nákupem poradí,” dodává Vít Morkus. Připravili jsme pro vás několik originálních velikonočních receptů. Přejeme dobrou chuť a krásné svátky.

Jehněčí roláda

Pro 4 osoby: 1,5 kg jehněčí kýty bez kosti, 3 stroužky česneku, 2 lžíce olivového oleje, 100 g rozinek, 1 lžíce másla, 400 g čerstvého špenátu, 20 g sekaných mandlí, 3 stonky rozmarýnu, sůl, pepř, voda na podlití

Postup:

Maso očistěte a rozřízněte na plát. Česnek prolisujeme, smícháme se solí, olejem a nakrájeným rozmarýnem. Vetřeme do masa ze všech stran a necháme maso asi 20 minut odpočinout v pokojové teplotě. Rozinky zalijeme horkou vodou a necháme krátce nabobtnat. V pánvi rozpustíme máslo a vsypeme listy špenátu, necháme chvíli zvadnout. Rozinky slijeme, posekáme společně se špenátem. Promícháme s nasekanými mandlemi. Dochutíme solí, pepřem. Plát jehněčí kýty potřeme směsí, zavineme a svážeme provázkem. Vložíme do pekáče, podlijeme vodou, zakryjeme pokličkou a pečeme ve vyhřáté troubě na 180 °C 1,5 hodiny. Potom odkryjeme a za občasného potírání masa výpekem pečeme dozlatova dalších 30–45 minut.

Brambory zapečené se zelím a uzeným masem

Pro 4 osoby: 700 g brambor, 1 větší cibule, 300 ml zakysané smetany, 150 ml mléka, 400 g uzeného masa, 400 g kysaného zelí, lžíce krystalového cukru, 2 lžičky celého kmínu, 75 g slaniny, sůl

Postup:

Brambory nakrájejte na tenké plátky. Slaninu nakrájejte na kostičky a cibuli nadrobno. Osmažte a přidejte zelí i s nálevem. Povařte, přidejte cukr a kmín a poduste (cca 15 min).

Zapékací mísu vymažte olejem, vyskládejte vrstvu brambor, na ní třetinu zelí a třetinu uzeného masa. Tento postup zopakujte ještě dvakrát a jako poslední vrstvu vyskládejte zbylé brambory. Osolte a vše zalijte zakysanou smetanou rozšlehanou s mlékem. Pečte v troubě předehřáté na 180 °C zhruba 35 minut.

Králičí paštika

Pro 4 osoby: 1 chlebíčková forma, 450 g uvařeného králičího masa (1 necelý králík – bez stehen),

Zelenina na vaření: 1 mrkev, 1 malá kořenová petržel, kousek celeru, cibule

Koření na vaření: 2 bobkové listy, 5 kuliček černého pepře, 3 kuličky nového koření 200 g anglické slaniny, 200 g slaniny nakrájené na plátky, 1 vejce, 1 žloutek, 100 ml smetany 30%, 1 lžíce strouhanky, snítka čerstvého nebo ½ lžičky sušeného tymiánu, sůl, čerstvě mletý pepř, sádlo

Postup:

Králíka rozdělte a vložte do hrnce. Přidejte očištěnou zeleninu, koření, 1 lžičku soli a vařte alespoň hodinu doměkka. Maso po uvaření vyjměte a nechte zchladnout. Maso oberte a odvažte 450 g. Odkrojte 150 g slaniny vcelku a spolu s králičím masem dvakrát umelte na strojku. Zbylých 50 g slaniny nakrájejte na drobné kostičky a přidejte k umletému masu. Do mísy s masem přidejte vejce a žloutek, smetanu, strouhanku, tymián, sůl a pepř. Důkladně promíchejte. Chlebíčkovou formu vymažte sádlem a vyložte proužky slaniny tak, aby se lehce překrývaly. Vždy položte naproti sobě dva pruhy, aby zbývala dostatečná část slaniny k zakrytí paštiky svrchu. Vyloženou formu naplňte směsí, bouchněte s ní párkrát o stůl a zakryjte přečnívající slaninou. Formu přikryjte alobalem. Formu vložte do pekáče s horkou vodou tak, aby hladina sahala asi do poloviny formy. Vložte do trouby předehřáté na 170 ⁰ C a pečte 1 hodinu a 20 minut. Nechte vychladnout a vložte do lednice ztuhnout. Podávejte například s brusinkovým čatní a toastem.

Pečená králičí stehna s bramborovými knedlíky a špenátem

Pro 2 osoby

Králík: 2 králičí stehna, 50 g špeku, 1 cibule, 1 stroužek česneku, 2 bobkové listy, 5 kuliček pepře, 3 kuličky nového koření, Kuřecí nebo králičí vývar, sůl, pepř

Bramborové knedlíky: 3 uvařené brambory (menší), 1 žloutek, hrubá mouka, sůl

Špenát: 100 g krájeného mraženého špenátu, 1 vejce, 1 – 2 lžíce smetany 30%, sůl

Navíc: 1 červená cibule, 1 lžíce sádla

Postup:

Troubu předehřejte na 220 ⁰C. Brambory uvařte ve slupce. Cibuli nakrájejte na půlkolečka a rozsypte do pekáčku. Špek nakrájejte na hranolky nebo klínky a prošpikujte stehna. Zbylý špek nakrájejte na kostky.

Česnek nasekejte najemno. Králíka osolte a opepřete z obou stran a posypte česnekem. Položte na cibuli, podlijte vývarem. Do pekáče přidejte bobkový list, nové koření a kuličky pepře. Králíka posypejte špekem. Přiklopte pekáč a vložte do trouby. Pečte asi 60 – 80 minut doměkka. Během pečení přelívejte vývarem. Špenát v hrnci rozmrazte, přidejte vejce a rozmíchejte. Zjemněte smetanou a osolte. Můžete přidat na oleji osmahnutou cibulku nakrájenou nadrobno. Dejte vařit vodu na knedlíky, osolte. Vychladlé brambory oloupejte a prolisujte. V míse smíchejte se žloutkem, solí a hrstí hrubé mouky. Rukama promíchejte. Přidejte tolik mouky, aby vzniklo polotuhé těsto, které se po vložení do vroucí vody nerozpadá. Z těsta vytvořte kulaté knedlíky o velikosti pingpongového míčku. Vložte do vroucí vody. Po vyplavání vařte asi 5 minut. Jeden knedlík vytáhněte na zkoušku a rozkrojte. Knedlíky vyjměte děrovanou naběračkou na talíř. Cibuli nakrájejte na slabá půlkolečka. V pánvi rozpalte sádlo a cibuli opečte dokřupava.

Classic Shepherd`s pie, Pastýřský koláč

Pro 4 osoby: 1 lžíce olivového oleje, 1 střední cibule, 1 mrkev, 2 stvoly celeru, 1 lžíce rajčatového protlaku, 500 g mletého hovězího masa, sůl a pepř na dochucení, 2 lžíce hladké mouky, 500 ml hovězího vývaru, bobkový list, 4 velké brambory, 125 ml mléka, lžíce másla

Postup:

Předehřejte troubu na 200 °C. Oloupanou cibuli, mrkev a celer nakrájejte nadrobno. Na větší pánvi rozehřejte olej. Cibuli nechte zesklovatět, přidejte mrkev a celer a vařte 5 minut. Přidejte mleté maso, pořádně rozmíchejte a povařte dalších 5 minut. Přisypte mouku a nechte 2 minut, dokud se směs nespojí. Přilijte vývar, rajčatový protlak, promíchejte a přidejte bobkový list. Přiveďte k varu, snižte teplotu a nechte zhruba 30 minut vařit, dokud směs nezhoustne. Osolte a opepřete. Mezitím oloupejte a uvařte brambory. Slijte a rozmačkejte. Přilijte teplé mléko, přidejte máslo, osolte a opepřete a promíchejte. Do menšího pekáčku (cca 2 l) dejte masovou směs a navrch rozmačkané brambory a pomocí lžíce rozprostřete po celé ploše pekáčku. Dejte na 20 minut zapéct a podávejte.

Pštrosí vejce

pro 5 osob: 1 kg mletého masa (vepřové + hovězí), 5 vařených vajec, 1 vejce syrové, 2 stroužky česneku, strouhanka, sůl, pepř, rostlinný olej, petrželka, pažitka,

doporučená příloha: bramborová kaše

Postup:

Mleté maso smícháme se syrovým vejcem, prolisovaným česnekem, nasekanou petrželkou, solí, pepřem a podle potřeby přidáme na zahuštění strouhanku. Masovou směs rozdělíme na 5 částí a s vodou navlhčenýma rukama z nich uděláme placičky. Vařená vejce oloupeme, do placiček z masa je pečlivě zabalíme, uhladíme a maso ze všech stran spojíme. Takto připravená vejce obalíme ve strouhance, mašlovačkou potřeme olejem, pečeme ve vyhřáté troubě na 200 °C cca 20 minut dozlatova.


publikováno: 16. 3. 2018, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: maso, vaříme, Velikonoce

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+