Každá druhá šunka je přesolená | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

Každá druhá šunka je přesolená

9. 2. 2016

Každý druhá šunka, kterou si Češi koupí v běžném obchodě, obsahuje více soli, než je doporučeno. Vyplývá to z testování šunek balených i nebalených, které si nechala vypracovat iniciativa Vím, co jím a piju. Masné výrobky patří mezi potraviny, do kterých je přidáváno velké množství soli. O první místo solného žebříčku se dělí s pečivem, které se podílí na celkovém příjmu soli z 20 – 30 procent. I přesto mají šunky nejlepší výživové hodnoty ze všech masných výrobků.

Jak dopadl test šunek?

Iniciativa Vím, co jím a piju si nechala otestovat nutriční hodnoty 20 šunek – konkrétně obsah soli a nasycených mastných kyselin. Jednalo se o šunky balené i nebalené, vepřové, krůtí i kuřecí.Partnerem testování byla akreditovaná laboratoř ALS Food&Pharmace­utical.

„Pouze polovina z 20 testovaných vzorků splnila kritéria pro obsah soli v masných výrobcích nastavená mezinárodním vědeckým výborem Choices Programme a tím i Vím, co jím. Navíc jen 6 z 20 vzorků splnilo nutriční kritéria programu Vím, co jím a piju co se obsahu soli a nasycených mastných kyselin týče, “ říká Doc. Ing. Jiří Brát, CSc., tajemník vědeckého výboru iniciativy Vím, co jím a piju.

Tvrdé salámy, párky nebo šunky?

Šunky patří mezi masné výrobky s nejlepší výživovou hodnotou. Běžné párky překračují kritéria Vím, co jím pro nasycené mastné kyseliny 4 – 8 krát, obsah soli se pohybuje rovněž okolo 2 %. Trvanlivé salámy mají obsah soli přibližně dvakrát vyšší než šunky, stejně jako výrazně vyšší obsah nasycených mastných kyselin. Jejich konzumace by měla být proto omezená. Šunku nemusíme ze svého jídelníčku vyřazovat. Má z hlediska výživového lepší složení (vyšší obsah bílkovin masa a nižší obsah tuku) než většina masných výrobků. Je nutno mít na paměti, že i obsah soli v šunce není zanedbatelný, a proto bychom neměli ani šunky konzumovat velká množství.

Doporučení, jak postupovat při nákupu šunky: U balených šunek hledejte obsah soli v tabulce výživových hodnot. Ptejte se personálu u pultu na obsah soli u nebalených výrobků. Vybírejte podle loga Vím, co jím.

Dětská šunka – ano nebo ne?

Označení dětská šunka nebo šunka pro děti není zárukou vyšší jakosti nebo nižšího obsahu soli, i když u řady výrobků tomu tak je, protože složení šunky pro děti není definováno zákonem. „Uzeniny obecně nejsou vhodné pro děti, zejména pro ty do 3 let věku. Na druhou stranu to ovšem neznamená, že kvalitní šunku nemohou starší děti nikdy ochutnat. Jídelníček dětí by měl být zejména dostatečně pestrý a měl by zaručovat příjem základních živin a potřebných vitaminů a minerálních látek. Pokud je toto zaručeno, tak se i v dětském jídelníčku mohou objevit kvalitní uzeniny (např. šunka, párek). Pro dětský organizmus je v uzeninách zatěžující zejména vyšší obsah sodíku,“ vysvětluje MUDr. Petr Hlavatý, Ph.D., odborný garant iniciativy Vím, co jím a piju.

Salt Awareness Week

Testování šunek je součástí kampaně: „Solte méně!“, která vychází ze světové kampaně o zvyšování povědomí o nadbytečné spotřebě soli. Iniciativa Vím, co jím a piju se do kampaně zapojila již v loňském roce, kdy nechala otestovat chleby a pečivo.

„ I letos jsme se rozhodli zapojit a podpořit mezinárodní Salt Awareness Week s cílem upozornit veřejnost na až alarmující příjem skryté soli v potravinách. V rámci kampaně jsme nechali otestovat šunky na obsah soli, protože jsou to právě šunky, které jsou v očích zákazníků vnímány jako nejzdravější varianta masných výrobků a lidé do svých nákupních košíků právě šunky často vkládají,“ zmiňuje ředitelka iniciativy Ing. Lucie Gonzálezová.

V příjmu soli jsou Češi evropští rekordmani

Sůl je sice pro lidské tělo nepostradatelná, ve stravě jí však přijímáme tolik, že nás spíše než její nedostatek trápí její přebytek. Ve spotřebě soli patří Česká republika mezi evropské rekordmany. Podle zprávy Evropské unie se průměrná spotřeba soli u nás pohybuje okolo 13 gramů za den, což je více než dvojnásobek doporučené denní dávky. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je pro dospělé doporučeno denně méně než 5 gramů soli – to je jedna kávová lžička. Čeští muži konzumují 16, 6 g, ženy 10,5 g soli denně. U dětí překračuje konzumace soli doporučené množství již v předškolním a školním věku. Průzkumy jídelníčků těch nejmenších prokázaly, že 80 procent dětí ve věku od 7 do 12 měsíců přijímá o 80 procent více soli, než by mělo.

Jak z toho ven?

Omezit množství soli, které v potravě přijímáme, se netýká pouze přisolování při přípravě pokrmů. Velkým zdrojem skryté soli jsou hotové potraviny. Takto skrytá sůl tvoří přibližně 75 – 80 procent celkového denního příjmu.

Sledujte tabulku nutričních hodnot, která je uvedena na většině potravinářských výrobků. Hledejte obsah soli – čím méně, tím lépe. U potravin označených logem Vím, co jím máte garanci, že obsahují méně soli než řada výrobků stejné kategorie na trhu (např. u masných výrobků je to do 2,25 gramů soli na 100 gramů výrobku).


publikováno: 9. 2. 2016, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: dítě, maso, nákupy, prevence, srdce a cévy

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+