Pesto z medvědího česneku | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví


Pesto z medvědího česneku

18. 4. 2018

Medvědí česnek není v české kuchyni žádnou novinkou. Velmi rády s ním pracovaly již naše babičky. Vyhledávaly ho nejen pro jeho příjemnou, česnekovou chuť, ale také pro jeho blahodárné účinky na náš organismus. Nyní si můžeme zázračných účinků medvědího česneku vychutnat také v lahodných pestech, která vyrábí rodinná manufaktura Hradecké delikatesy. Vyzkoušejte osvědčený recept.

Blahodárné účinky

Cenné složky (jako například látka Allicin)medvědího česneku působí jako prevence řady zdravotních potíží,je i přírodním antibiotikem, antioxidantem a zdrojem vitaminu C. Pomáhá rovněž při vysokém krevním tlaku, proti nadýmání a zácpě a díky močopudným účinkům čistí ledviny. Proto je tato zázračná léčivá rostlina vyhledávanou bylinkou jarních detoxikací.

Lahodná pesta

Nyní si můžeme zázračných účinků medvědího česneku vychutnat také v lahodných pestech, která vyrábí rodinná manufaktura Hradecké delikatesy. Toto ručně a šetrně vyráběné pesto neobsahuje žádné chemické konzervanty, aromata, barviva, lepek či GMO. Prostě jen lahodná chuť, síla přírodních pokladů a lidská práce vykonávána s láskou. Mňam. Více informací na www.hradeckede­likatesy.cz.

Jaro je naprosto ideálním časem pro vzpruhu

A medvědí česnek je vynikající bylinkou, která nám k tomu pomůže. Název dostal přímo po medvědech, kteří si tuto rostlinku oblíbili po zimním spánku, kdy ji hojně konzumovali, aby si pročistili zažívací trakt a získali sílu do následujících dní. My za sebou sice zimní spánek (bohužel) nemáme, ale takový drobný detox, očista, či prostě ozdravení jídelníčku neuškodí nikomu z nás.

Kam s ním?

Pesto z medvědího česneku od Hradeckých delikates oceníme nejen do těstovin, ale také do polévek, salátů, nádivek, či k potření rozpečeného pečiva, nebo jen tak k sýru. Velkou pochoutkou je kombinace se pstruhem, či s plátkem masa.

Pesta Hradeckých delikates se nemusejí bát ani lidé s celiakií, je totiž zcela bez lepku. Navíc je pesto vyráběno ručně, šetrnými způsoby a neobsahuje chemické konzervanty, aromata, ani GMO, či barviva. Naopak v něm najdeme extra panenský olivový olej, medvědí česnek v minimálním množství 22 %, slunečnicová semínka a kvalitní (rovněž velmi zdravý prospěšný) umeocet a citronovou šťávu.

  • Tato zdravá pochoutka je k dostání v prodejnách zdravé výživy (seznam na www.hradeckede­likatesy.cz) a také na e-shopu Hradecké delikatesy.

Slaný závin s pestem z medvědího česneku, se špenátem a fetou

Ingredience: listový špenát, pesto z medvědího česneku, 100g sýru Feta, 1 balíček listového těsta, slunečnicová semínka, 1 rozšlehané vejce, sůl

Postup:

Máte-li čerstvý baby špenát, krátce ho poduste a osolte. Použijete-li mražený, nechte ho rozmrazit, vymačkejte z něho přebytečnou vodu a osolte ho. Listové těsto si rozválejte a potřete tenkou vrstvou pesta z medvědího česneku, na ní dejte špenát a nakonec na kostičky nakrájený sýr Feta. Zaviňte jako štrůdl. Závin přendejte na plech s pečícím papírem, potřete rozšlehaným vejcem, na několika místech propíchejte vidličkou a posypejte slunečnicovými semínky. Pečte cca 20 minut.

Hradecké delikatesy jsou rodinná manufaktura, která od svého vzniku v roce 2010, usiluje o spojení tří základních principů: co nejšetrnějšího – ekologického pěstování surovin s prokazatelnými vlastnostmi i zdrojem, jejich následného zpracování do formy delikátních a více či méně tradičních výrobků a jejich následného přímého prodeje.


publikováno: 18. 4. 2018, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: bio, byliny, nákupy

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+