Podzimní recepty od Karolíny Kamberské | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

Podzimní recepty od Karolíny Kamberské

10. 10. 2017

Přemýšlíte, co doma vařit? Využijte sezónní zeleninu jako je pórek či dýně podle receptů Karolíny Kamberské. Jistě si doma pochutnáte.

GRATINOVANÝ PÓREK SE ŠUNKOU

Suroviny: 4 pórky, 200 g brambor, 1/2 lžičky soli, čerstvě drcený pepř, 1 bobkový list, 2 lžíce másla, 1–2 lžíce olivového oleje, 6 plátků šunky, 3 vejce, 100 g smetany ke šlehání, 100 g ementálu, pažitka na ozdobu

Postup:

Z pórků odkrojte kořínky a zavadlé listy. Pórky podélně nařízněte a pořádně propláchněte vodou. Vodu vytřepejte a nakrájejte je na špalíky velké asi 3 cm.

Brambory oškrábejte a nakrájejte na tenké plátky. Obojí dejte do hrnce, zalijte vodou tak, aby byl pórek s bramborami sotva ponořený, osolte, opepřete, přidejte bobkový list a pořádnou lžíci másla. Vařte asi 10 minut s napůl odklopenou poklicí. Voda se má výrazně zredukovat.

Zapékací misku vymažte zbylým máslem. Vyklopte do ní pórek a brambory i s hustou, skoro vyvařenou tekutinou a rovnoměrně je rozprostřete. Povrch trochu posypte pepřem, pokapejte olivovým olejem a poklaďte pokrájenou šunkou.

Vajíčka lehce prošlehejte se smetanou a přelijte jimi šunku. Posypte hrubě nastrouhaným sýrem a hrubě drceným pepřem.

Pečte v horní třetině trouby asi půl hodiny, až povrch pěkně zezlátne. Podávejte posypané pažitkou.

ČEVAPČIČI S DOMÁCÍM AJVAREM

Suroviny: 1,2 kg jemně mletého hovězího a vepřového masa v poměru 3 : 1, sůl a čerstvě mletý černý pepř, 1–2 lžičky směsi koření čubrica, 50–100 ml perlivé vody, 1 lžička jedlé sody, rostlinný olej na potření

K podávání: 1 velká cibule, 4 placaté balkánské chleby nebo pita chleby, pár listů salátu (nemusí být), ajvar a sýrová pomazánka (viz dále)

Postup:

Smíchejte 2–3krát jemně semleté maso se solí, pepřem a čubricou. Přidejte trošku perlivé vody a sodu. Dobře promíchejte a mísu zakryjte. Nechte maso v chladu minimálně 3 hodiny odpočinout.

Rozpalte grilovací pánev a lehce ji potřete olejem (můžete použít i gril nebo troubu). Z masa vytvarujte v dlaních malé podlouhlé válečky. Čevapčiči pečte několik minut, aby bylo ze všech stran opečené.

Podávejte je v rozkrojeném balkánském chlebu, posypané jemně nakrájenou cibulí a listy salátu. Chleby předem prohřejte – třeba položené řeznou plochou přímo na čevapčiči, díky tomu i nasáknou trošku šťávy a chuti. Jezte s ajvarem a sýrovou pomazánkou.

SÝROVÁ POMAZÁNKA

Suroviny: 125 g smetanového sýra, 50 g změklého másla, 60 g sýra feta, 50 ml smetany ke šlehání, 1–2 lžíce zakysané smetany, sůl dle chuti

Postup:

Do nádoby mixéru vložte smetanový sýr, změklé máslo a fetu, přidejte smetanu ke šlehání a zakysanou smetanu. Vše ponorným mixérem rozmixujte dohladka.

Ochutnejte, případně ještě dochuťte solí a pomazánku uložte v chladu přikrytou až do doby podávání.

DOMÁCÍ AJVAR

Suroviny:3 kg červených špičatých paprik, 150 ml oleje, sůl dle chuti, 1 feferonka nebo kajenský pepř dle chuti

Postup:

Omyté papriky rozložte na mřížku nebo plechy a pečte v troubě na 200–220 °C nebo grilujte, dokud se na slupce neobjeví černé puchýřky a slupka nezhnědne. Pak nechte papriky asi 15 minut zapařit přikryté v míse nebo uzavřené v plastovém sáčku, půjdou vám lépe loupat. Odstraňte slupky, stopky a jádřince a máte-li čas, nechte z nich v cedníku vykapat vodu.

Dužinu paprik prolisujte nebo umelte, přendejte do hrnce s většinou oleje, osolte, případně přidejte feferonku a velmi pomalu vařte 2–3 hodiny. Pravidelně míchejte. Hotovo je, až když se směs spojí a vytvoří kompaktní pastu, na dně by měla zůstávat stopa po vařečce. Hrnec odstavte, po chvíli přendejte ajvar do čistých sklenic a nechte ho před uzavřením ještě pár hodin usadit. Zalijte zbylým olejem, sklenice dobře uzavřete a uložte v chladu.

LEVANDULOVÉ KUŘECÍ KOUSKY A ŠŤOUCHANÁ DÝNĚ

Suroviny: 1 celé kuře nebo 8 kousků kuřete, po 1 lžíci sušené levandule, rozmarýnu a tymiánu, 2 stroužky česneku, 50 ml olivového oleje, sůl a čerstvě mletý pepř, 3 lžíce citronové šťávy, 1 lžíce medu, cca 150 ml růžového vína, několik plátků citron

Postup:

Kuře naporcujte na 8 porcí a kusy masa dejte do m.sy. V hmoždíři utlučte květy levandule a ostatní bylinky (pokud máte všechny bylinky čerstvé, použijte jich jednou tolik a velmi jemně je nasekejte). Česnek oloupejte a nakrájejte na tenké plátky.

V míse umíchejte směs z oleje, soli, pepře, citronové šťávy, medu, česneku, vína a všech připravených bylinek. Vložte maso a promíchejte ho se směsí tak, aby byly všechny kousky kuřete obalený. Pak mísu zakryjte potravinovou fólií a nechte přes noc marinovat.

Druhý den si rozpalte troubu na 160 °C. Marinované kuře přendejte do pekáčku pěkně úhledně kůží nahoru, mezi ně rozložte plátky citronu a přelijte ho zbylou marinádou. Pekáček zakryjte alobalem a vložte do trouby. Neotvírejte a pečte 90 minut doměkka. Pak odkryjte poklici, maso pečlivě polijte šťávou a je-li třeba, podlijte ho dalším vínem nebo trochou vody, zvyšte teplotu na 180 °C a pečte ještě asi 20 minut „na barvu“. Podávejte se šťouchanou dýní s bylinkami.

ŠŤOUCHANÁ DÝNĚ S PARMAZÁNEM

Suroviny: 1 kg máslové dýně, 1 cibule, 1 stroužek česneku, 2 lžíce olivového oleje, sůl a čerstvě mletý pepř, 4 snítky tymiánu, 2 lžíce másla, 4 lžíce strouhaného parmazánu

Postup:

Dýni rozkrojte, zbavte semen, okrájejte slupku a dužinu nakrájejte na kousky. Cibuli a česnek oloupejte, obojí nakrájejte najemno a zpěňte v kastrolu na rozehřátém oleji. Přisypte nakrájenou dýni, orestujte ji, osolte, opepřete, přidejte odrhnuté lístky tymiánu a ještě chvíli opékejte.

Jakmile začne dýně svrchu měknout, je hezky opečená a bylinky se rozvoní, podlijte ji tak půl hrnkem vody, přiklopte a duste doměkka. Tekutinu na závěr vyvařte, zbyla-li nějaká.

Měkkou dýni rozšťouchejte s máslem, vmíchejte parmazán a je-li třeba, dochuťte solí a pepřem. Podávejte ozdobené lístky tymiánu.


publikováno: 10. 10. 2017, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: vaříme, zelenina

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+