S vinobraním mají co dělat také ekologičtí vinaři, zkuste bio víno! | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

S vinobraním mají co dělat také ekologičtí vinaři, zkuste bio víno!

4. 10. 2019

Nacházející podzim neznamená čas sklizně pouze na polích či sadech, ale také na vinicích. Plné ruce práce mají i ti vinaři, kteří o vinnou révu pečují podle zásad ekologického zemědělství. Po vinobraní ze zralých kuliček hroznů následně vyrábějí bio víno. V čem spočívají jeho benefity a proč byste i při výběru lahve měli myslet především na kvalitu?

Co doopravdy pijete a odkud hrozny pocházejí?

Většina z nás si někdy ráda dopřeje sklenku dobrého vína. Zajímali jste se někdy o to, co doopravdy pijete a odkud hrozny pocházejí? Jistotu poskytuje označení zkratkou BIO, takové víno poznáte podle certifikovaného loga biozebry a biolistu na lahvi. V ekologickém zemědělství je pro pěstování révy klíčové dodržování stanovených pravidel. Od první bobulky až po výsledný nápoj berou vinaři maximální ohled na životní prostředí. Bio víno tak bude zaručeně chutnat nejen vám, ale i přírodě.

Jak poznáte ekologickou vinici?

Způsob pěstování hroznů je pro bio víno zásadní. Vinice je životním prostorem pro celé společenství živočichů. „Každé druhé meziřadí je zelené a po většinu vegetačního období zde kvete nějaká bylina. Spolu s příkmenným pásem jde o téměř sedmdesát procent plody. K tomu je potřeba přičíst listovou plochu vinice, která dosahuje až jeden a půl metru. To vše nabízí bio vinice k životu bez jedů,“ poukázal jeden z českých bio vinařů Petr Marcinčák. V zelených pásech žijí důležití zástupci hmyzu, jako třeba včely, motýli, kobylky a mnoho dalších. Na vinici najdete také dravé roztoče, slunéčka či škvory, kteří si poradí s přemnoženými škůdci. Nenechavé ptactvo odhání strašáci.

Růst révy vinaři podporuji jedině přirozenou cestou, například kompostem nebo zbytky mechanicky likvidovaného plevelu. Co se týče postřiků, povolené jsou pouze přírodní sloučeniny mědi a síry, které potlačují plíseň a padlí. Ekologiští vinaři také často k ošetřování vinic využívají výluhy z nejrůznějších by­lin.

Hrozny se dále zpracovávají bez využití kvasinek, které vyrostly za použití technologie GMO (geneticky modifikované organizmy), enzymů či dalších čiřících a stabilizačních látek. Vzniká tak naprosto přírodní produkt. „Ekologicky je možné pěstovat všechny odrůdy révy, stejně jako jiné plodiny. Naše produkce je toho jasným důkazem. V roce 2008 jsem jako první vinař s celou výměrou více než 115 hektarů vinic vstoupil do ekologie. Tehdy někteří kolegové tvrdili, že je to šílenství a nedá se to zvládnout, ale mýlili se,“ podělil se o svou zkušenost Marcinčák. V režimu ekologického zemědělství je v ČR více než 960 ha vinic.

Bio víno v obchodech

Při nákupu se orientujte podle nápisu „víno vyrobené z ekologicky vypěstovaných hroznů“, který stojí na lahvi. U loga biozebry by měl být uveden také kód jedné ze čtyř kontrolních organizací (KEZ o.p.s., ABCert, Bureau Veritas, Biokont), které bio původ a proces výroby prověřují. Kód může vypadat například takto: CZ-BIO-001. Na etiketě může či nemusí být znak biolistu, tedy loga Evropské unie pro biopotraviny.


publikováno: 4. 10. 2019, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: víno

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+