Sýry v boji proti osteoporóze | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

Sýry v boji proti osteoporóze

17. 10. 2019

Osteoporóza je jako tichý zloděj. Bez upozornění nám dokáže vzít i to nejcennější. K řídnutí kostí dochází pozvolna a často si rozsah onemocnění uvědomíme až při náhlém úrazu. Varovnými ukazateli mohou být bolesti zad či omezená pohyblivost páteře. Touto metabolickou kostní poruchou trpí každá druhá žena po menopauze a každý sedmý muž starší padesáti let. Co je příčinou? Dědičné dispozice, nedostatek pohybu, nevhodná strava, alkohol ale i stres. Řešení? Aktivní prevence = zdravý životní styl. K němu neodmyslitelně patří vhodné mléčné výrobky. Právě produkty z mléka totiž obsahují zásadní množství vápníku, který je základní stavební jednotkou kostní tkáně.

Prevence od dětství

I když se o osteoporóze mluví jako o nemoci vyššího věku, s prevencí můžete začít kdykoliv, ideálně hned. Doporučit lze například sýry Jaroměřické mlékárny, ryze českého výrobce, který své produkty připravuje výhradně z kvalitního mléka od místních farmářů a podle tradičních receptur. Se sýry Jaroměřické mlékárny navíc víte, co jíte. Neobsahují žádné konzervanty, sladidla ani jiná nežádoucí „éčka“. Více na www.mlekarna.cz

Kolik mléka denně?

Denní potřeba vápníku se s věkem mění. „Lidský organismus potřebuje pro své běžné funkce 600–1500 mg vápníku denně. Přičemž nejnižší hranice se týká dětí a dávka 1500 mg je ideální pro dospělé,“ objasnil MUDr. Petr Tláskal, CSc., předseda Společnosti pro výživu a ústavní dietolog Fakultní nemocnice v Motole. Odborníci na výživu proto upozorňují na mléčné výrobky. „Z nich člověk získá v průměru šedesát procent denní potřeby vápníku, zhruba jedenáct procent pokryje zelenina a deset procent obiloviny. Mléčné výrobky upřednostňujeme i proto, že celková využitelnost vápníku je zde téměř třicetiprocentní, což je ve srovnání s rostlinnými zdroji vysoké číslo,“ doplnil Petr Tláskal. Dle studií Fakultní nemocnice v Motole nejvíce vápníku získáte konzumací tvrdých sýrů (840 mg na 100g), jogurtů (140 mg na 100g) a mléka (120 mg na 100g). Z nemléčných výrobků pak se svými 1200 mg na 100 g jednoznačně vítězí mák.

Kvalita a zdraví

Pokud i vy chcete pro prevenci osteoporózy udělat maximum, zařaďte do své stravy potraviny bohaté na vápník. Jistotou je vsadit na osvědčené značky a mléčné výrobky z kvalitního mléka. Právě takové nabízí Jaroměřická mlékárna, která je držitelem prestižních certifikátů kvality Klasa a CEFF a její Jaroměřické žervé se dokonce pyšní oceněním Regionální potravina. Pochutnat a posílit zdraví vám však pomohou i ostatní produkty Jaroměřické mlékárny – svůj jídelníček obohaťte poctivým Jaroměřickým Zámeckým 45% plátkovým sýrem či uzenou i klasickou variantu oblíbeného 45% Eidamu. Zvolit můžete i tradiční 30% Eidam ve formě bločku i plátkového sýra.


publikováno: 17. 10. 2019, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: mléko, osteoporóza

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+