Vegan nádivka a bezlepkový dort | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

Vegan nádivka a bezlepkový dort

22. 3. 2018

Každá rodina má svůj tradiční velikonoční pokrm, bez kterého si tyto svátky ani neumí představit. Nikdy však není na škodu oživit tradiční tabuli a inspirovat se novými recepty. Velikonoční návštěva si zaručeně pochutná!

Velikonoční vegan nádivka

Jedním z tradičních jídel, které nesmí chybět na velikonočním stole je nádivka. Pokud upřednostňujete lépe stravitelná jídla, anebo se úplně vyhýbáte živočišným produktům, velikonoční veganská nádivka se bude pro Vás ideálním pohoštěním. Dejte si záležet zejména na bylinkách. Díky nim se z velikonoční pochoutky stane vitamínová bomba!

Ingredience: tři celozrnné bagety, cca 4dcl rostlinného mléka, 1 uzené tofu (250g), 1 červená cibule, 1 menší pórek, 1 šalotka, 1 menší červená paprika, dvě hrstky kopřivy, hrst medvědího česneku, pažitka a petrželová nať podle chuti, olej, sůl, pepř, 2 čajové lžičky uzené červené papriky, 2 dcl vody, 2 polévkové lžíce rýžové mouky

Postup:

Do velké mísy dejte nakrájené rohlíky a zalijte mlékem. Nakrájejte si cibulky a pórek a smažte na oleji, až cibule změkne, přidejte papriku a tofu nakrájené na proužky anebo kostky. Osolte, okořeňte, přidejte i červenou uzenou papriku. Zalijte vodou a přidejte rýžovou mouku. Dobře promíchejte, nechte přejít varem a odstavte. Troubu si předehřejte na 190 °C. Formu si vymažte a vysypte. Všechny bylinky umyjte a nasekejte na menší kousky. K namočenému pečivu přidejte cibulovou směs s tofu, a také přidejte bylinky, dobře promíchejte a dejte do formy. Pečte cca 1 hodinu.

Recept připravila Martina Schmidtová z blogu „Tina je doma“, více receptů najdete na blog.kitchenaid.cz.

Bezlepkový makovoskořicový dort s vanilkovým krémem

Velikonoční hostina se neobejde bez dezertu. Pokud se vám po všech velikonočních dobrotách žádá spíše něco lehčího, vyzkoušejte makový dort, který neobsahuje ani špetku mouky. Pochutnáte si vy i koledníci!

Ingredience korpus: 300 gramů mletého máku, 250 g práškového cukru, 12 vajec, oddělit bílky, 4 lžíce mleté skořice, sůl, pomerančová kůra, mandlové mléko

Ingredience krém: 500 g plnotučného měkkého tvarohu, 250 g mascarpone, 250 g smetanového sýru, 120 g cukru práškového (už je téměř běžné dostat i třtinový práškový cukr v obchodě), limetková kůra, 200 ml smetany na šlehání, oblíbený nakyslý džem na potření

Postup:

V mixéru si do husté pěny vyšleháme bílky s cukrem. Přidáme rozmíchané vaječné žloutky a velmi jemně zapracujeme mletý mák, skořici, sůl a pomerančovou kůru. V případě, že by bylo těsto velmi husté, přidáme lžíci nebo dvě mandlového mléka.

Rozdělíme do dvou vymaštěných a vystlaných forem o průměru 24 cm. Pečeme 40 min při 175 °C. Na krém vložíme všechny suroviny kromě smetany na šlehání do mixéru a šleháme do masy. Vlijeme šlehačku a šleháme do zhoustnutí. Takto připravený a vychladnutý korpus si překrojíme vždy na dvě části a vrstvíme krémem a džemem. Na závěr doporučujeme dort posypat mákem, ovocem anebo květy!

Recept připravila Ren z blogu „kolachella.blog­spot.cz“, více receptů najdete na blog.kitchenaid.cz.

Hot cross buns

Jsou anglickou obdobou našeho mazance. Kříž na povrchu bochníčků má symbolizovat buď ukřižování, anebo měsíc rozdělený na čtvrtiny. Buchtičky se tradičně podávají na velký pátek, a jak naznačuje název, nejlepší jsou teplé.

Ingredience: 550 g hladké mouky (ideálně 00), 300 ml plnotučného mléka, 50 g másla, Kůra z ½ pomeranče, 1 lžička mleté skořice, 7 g sušeného droždí, 1 vejce, 90 g cukru, semínka z 1 vanilkového lusku, 1 lžička vanilkové esence, 100 g nasekaných oříšků, rozinek, olej,

Na kříže 2 lžíce hladké mouky, 2,5 lžíce studené vody, zdobící šátek

Na glazuru zlatý sirup anebo vejce

Postup:

Mléko s jemně nastrouhanou kůrou z pomeranče zahřejte na středním plamenu pod bod varu. Odstavte z ohně, přidejte máslo a vanilkovou esenci. Míchejte, dokud se máslo nerozpustí a dejte stranou.

Mouku, cukr, droždí, vanilkové semínko a koření smíchejte. Postupně přilévejte vychladnuté mléko, rozmíchaná vejce a míchejte 10 minut. Hotové těsto by mělo být pěkně elastické, a když do něj píchnete prstem, vrátí se zpět do původního tvaru. Velkou misku (ideálně keramickou) vymažte olejem a těsto, vytvarované do pravidelného bochníku, do něj vložte. Přikryjte čistou utěrkou a dejte kynout na teplé místo. Těsto by mělo kynout 90 – 120 minut, dokud nezdvojnásobí objem. Po této době těsto vložte zpět do misky kuchyňského robota a míchejte dalších 5 minut. Mezitím postupně přisypte v libovolné kombinaci rozinek, případně jiné sušené ovoce, nasekané oříšky.

Menší plech na pečení s vysokým okrajem vymažte olejem. Z cesta vytvarujte 12 ks „buchtiček“ a naskládejte je do plechu. Překryjte utěrkou a nechejte opět kynout na teplém místě asi 45 minut. Těsně před pečením si z vody a mouky urobte kašičku a pomocí zdobícího šátečku urobte na žemličkách kříže. Nejlepší je zdobit vkuse a nedělat mezery.

Troubu předehřejte na teplotu 220 stupňů a v takto vyhřáté troubě pečte 15 minut, dokud žemličky nebudou krásně zlaté. Zatímco se pečou, v malém kastrůlku rozehřejte 5 lžic zlatého sirupu (nebo medu). Hned jak hot cross buns po upečení vyberte z trouby, potřete je sirupem. Pokud nemáte zlatý sirup, před pečením žemle potřete rozmíchaným vejcem.

Úplně nejlepší jsou ještě za tepla! Servírujte s máslem a domácími povidly anebo se slaným karamelem.

Recept připravila Ivana Jindřichová z blogu „Cat & Cook“, víc receptů najdete na blog.kitchenaid.cz.

Květákový koláč s parmazánem

Ideálním pohoštěním pro koledníky je slaný koláč. Vyzkoušejte například netradiční kombinaci květáku a parmezánu.Pochut­nají si i zarytí odpůrci zeleniny!

Ingredience těsto: (koláčová forma o průměru 28 cm) 300 g hladké mouky, 1 vejce, 100 ml olivového oleje, 30 ml vlažné vody, sůl

náplň: 1 středně velký květák, 4 vejce, 40 g najemno nastrouhaného parmezánu anebo sýru Gran Moravia, 200 ml sójové smetany na vaření, olivový olej, 2 větvičky rozmarýnu, himalájská růžová sůl, čerstvě mleté koření, špetka mletého muškátového květu

Postup:

Do misky kuchyňského robota nasypte všechny suroviny na těsto a vypracujte vláčné těsto. Z těsta vytvořte bochníček, zabalte ho do potravinové fólie a nechejte hodinu odležet v ledničce. Mezitím si předehřejte troubu na 170 stupňů. Květák rozdělte na růžičky a rozložte na plech vyložený papírem na pečení. Květák osolte, přidejte rozmarýn a všechno pokapejte olivovým olejem. Plech vložte do trouby a pečte cca 20 minut do zlatova. Hned jak je květák upečený, vyndejte ho z trouby a pusťte se do přípravy těsta. Těsto vyndejte z ledničky, vyválejte z něho placku a přeneste ji do koláčové formy. Těsto vytvarujte tak, aby bylo vše v záhybech a sahalo až po okraj. Dno těsta propíchněte na několika místech vidličkou a pečte v troubě 30 minut. Mezitím zamíchejte v misce vejce, smetanu, parmazán, sůl, koření, a muškátový květ. Na dno předpečeného těsta rozprostřete upečený květák a všechno zalijte připravenou směsí. Koláč vložte zpět do trouby a pečte dalších 20 minut. Hotový koláč podávejte ještě teplý.

Recept připravila Michaela Šupáková z blogu „Cooking with Šůša“, víc receptů najdete na blog.kitchenaid.cz.


publikováno: 22. 3. 2018, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: dezerty, vaříme, Velikonoce

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+