Vyznáte se ve fazolích? | Výživa a gastronomie | Trendy zdraví

Vyznáte se ve fazolích?

22. 9. 2016

Hodí se jako příloha k masu i rybě. A navíc pomáhají budovat svalovou hmotu. Jejich kouzlo rovněž spočívá v jednoduché přípravě. Řeč je o fazolích. Zpozornit by měli i ti, kteří do svého jídelníčku zařazují málo zeleniny. Právě fazole jim mohou posloužit jako slušná kompenzace. Fazole se totiž řadí mezi hodnotné luštěniny obsahující významné množství bílkovin (cca 20g/100g), proto by jimi neměli pohrdnout ani svalovci.

Sníží cholesterol

Fazole také bsahují rozpustnou i nerozpustnou vlákninu (více jak 8g/100g), takže ti, co nejí dostatečné množství zeleniny, si fazolemi mohou vhodně doplnit jídelníček. Zároveň však fazole mají malé množství tuku (0,5–1,5g/100g). A nejen to. „Jeden šálek vařených fazolí denně může snížit hladinu LDL cholesterolu až o 20%, stabilizovat inzulín a krevní cukr, snížit krevní tlak i riziko infarktu. Zajišťuje pravidelný odchod stolice, aktivizuje trávicí trakt. U konzumentů s citlivějším trávením mohou fazole zpočátku vyvolávat plynatost, která postupně mizí, protože časem se tělo dokáže jejich trávení přizpůsobit,“ vyzdvihuje výhody fazolí specialista na zdravý životní styl značky Menu Gold Mgr. Milan Merva.

Adzuki

Fazole Adzuki pocházejí z Číny a vynikají jemnou oříškovou chutí. Obsahují mnoho bílkovin, fosforu, vápníku a zasytí na delší dobu. Doporučují se při ledvinových onemocněních. Namáčí se na 3–4h a výhodou je, že se voda po namočení nemusí slévat. Vaří se 1 hod v tlakovém hrnci.

Mungo

Fazole Mungo pochází z Indie a pěstuje se v Číně a Thajsku. Je významným zdrojem železa, vitaminů, draslíku, hořčíku a nejčastěji má olivově zelenou nebo červenou barvu. Chutí připomíná zelený hrášek a je dobře stravitelná. Je vhodná k naklíčení´, neboť nepodléhá hnilobě či plesnivění. Její chuť vynikne v kombinaci s kari kořením. Namáčí se na 4–8 hodin a voda se slévá. Vaří se 10 min v tlakovém hrnci (45 min v normálním hrnci).

Bílá

Fazole bílá je plochá fazole s krémovou strukturou a jemnou chutí. Používá se k přípravě různých druhů jídel. Díky své jemné struktuře se výborně hodí na výrobu fazolového pyré. Před uvařením se namáčí na 8–12 hodin. Bílá fazole je vhodná na polévky, pomazánky, saláty, zapečení, přílohy apod. Vaří se 20 min v tlakovém hrnci (1,5 hod v normálním hrnci).

Purpurová

Velké purpurové fazole jsou po uvaření měkké a mají jemnou neutrální chuť. Ideálně se hodí do míchaných salátů nebo jako zavářka do polévek. Chuť můžeme oživit kořením a bylinkami – bazalkou, majoránkou nebo tymiánem. Purpurovou fazoli namočíme na 4 hodiny do vlažné vody. Vaříme v nové vodě doměkka.

Barevná

Vyznačuje se moučnou konzistencí a umožňuje široké využití. „Hodí se skvěle do polévek, salátů, omáček, na zapečení nebo pyré. Barevné fazole dozrávají v červené, hnědé i černé barvě. Při úpravě jim nevadí ostřejší kořenění, a proto jsou ty pravé např. pro přípravu Chilli con carne,“ radí Merva.

Červená

Pochází ze střední Ameriky, ale pěstuje se i v západní Africe. Je označována i jako „chilli fazole“. Fazole jsou poměrně velké, mají červenou až hnědou barvu. Po uvaření do měkka získávají jemně nasládlou chuť. Výborně se hodí jako příloha k rýžovým a kukuřičným pokrmům. Červené fazole se kombinují s cayenským pepřem nebo pálivou paprikou. Pro urychlení vaření se namáčí na 12–24 hodin. Vaříme 1,5 hod (nebo 20 minut v tlakovém hrnci).

Černá

Černě zbarvená fazole nasládlé chuti zpestří každý salát. Pochází z Jižní Ameriky. Kromě Karibské oblasti se pěstuje v Číně a Thajsku. Černá fazole se výborně hodí do mexické kuchyně. Namáčí se na 8–12 hod a vaří se 1,5 hod (v tlakovém hrnci zkrátíme dobu vaření lehce přes 20 min).

Černé oko

Tato fazole krémově bílé barvy je charakteristická skvrnou, černé nebo žluté barvy, připomínající oko. Má jemnou neutrální chuť, kterou lze zvýraznit kořením či bylinkami a obsahuje významné množství kyseliny listové. Díky neutrální chuti ji lze použít do různých druhů pokrmů, obzvláště se hodí do polévek a zeleninových nákypů. Pochází a pěstuje se v Jižní Africe, v současnosti je hlavním dodavatelem Kalifornie. Namáčí se na 8–12 hod, přičemž délka vaření je 1 hod (v tlakovém hrnci cca 15 min).

Borlotti

Italské Borlotti fazole mají o něco tlustší slupku a lepší chuť. Jsou výborné do salátů ale i jako přísada do teplé kuchyně. Borlotti fazole pocházejí z Itálie a patří k nejkrásnějším odrůdám fazolí, protože na jejich zrnech se objevuje mramorová textura a pro jejich vzhled bývají často hned po vyloupání z lusků navlékány místo korálů. „Borlotti jsou velmi populární v turecké, portugalské, mexické nebo italské kuchyni, ve které se z nich vaří proslulá polévka minestrone. Mají nasládlou chuť s nádechem, který může někomu připomínat ořechy nebo jedlé kaštany. Po uvaření mají jemnou krémovou texturu, zachovávají si svůj tvar a jsou pevné na skus. V kuchyni se výborně hodí k přípravě salátů, pomazánek, ragú, k dušenému masu, ‚jídel z jednoho hrnce‘, ale především k přípravě vynikajících a sytých toskánských polévek,“ doplnil Merva.

Pinto

Fazole pinto je typická svou pikantní moučnou chutí. A proto je velmi oblíbená v Mexiku a USA. Obsahem živin se podobá ostatním fazolím. Často je konzumována ve směsi s rýží zabalená v kukuřičné tortille. Namáčí se na 8–12h a pro lepší stravitelnost doporučuji s bylinkami. Vaří se 1,5 hod (v tlakovém hrnci cca 20 min).

Fazole Navy

Fazole navy vyniká jemnou chutí. Je také dobrým zdrojem manganu, kyseliny listové a hořčíku. Díky výhodnému poměru obsahu draslíku a sodíku se doporučuje preventivně konzumovat při vysokém krevním tlaku a aterosklerózy. Populární je zejména v USA, ve Velké Británii a ve Francii. Fazole Navy můžeme přidávat do polévek, používat do salátu, podávat je zapečené a v kombinaci s olivovým olejem a bylinkami si připravíme lahodnou pomazánku.

„Konzumace fazolí je vhodná v jakoukoli denní dobu. Nedoporučuji je konzumovat pouze před pohybovou aktivitou, neboť můžou vyvolat, pro velký obsah vlákniny, zažívací potíže. Hodí se ovšem jako zdroj rostlinných bílkovin po tréninku a navíc jsou přirozeně bezlepkové,“ vysvětlil specialista na zdraví a životní styl společnosti La Food Mgr. Milan Merva.

Fazolová polévka s kokosovým mlékem a zázvorem

Suroviny na 4 porce: 250g Fazole Menu Gold, 2 lžíce Slunečnicového oleje, 60g cibule, 450g mrkve, 10g uázvoru, 5ml pomerančové šťávy, 6g zeleninového vývaru Menu Gold, 200ml kokosového mléka (konzervované), sůl dle chuti

Postup:

Namočené fazole uvaříme doměkka. V jiném hrnci na slunečnicovém oleji dozlatova opečte nadrobno nakrájenou cibulku a na hrubší nudličky nakrájenou mrkev. Přidáme nastrouhaný čerstvý zázvor a asi minutu mícháme. Následně přilijeme vymačkanou pomerančovou šťávu a zeleninový vývar, přivedeme k varu a vaříme 10 minut, přilijeme kokosové mléko a přidáme scezené, uvařené fazole. Dle chuti dosolíme a můžeme podávat.

TIP! Vyzkoušejte Fazole barevné Menu Gold. Fazole jsou bohaté na vlákninu, obsahují železo, draslík, zinek a jiné minerální látky, vitamíny B a aminokyseliny. FAZOLE OD MENU GOLD** jsou dostupné v obchodech Tesco, Makro, Billa, Albert

www.menugold.cz

www.lafood.cz


publikováno: 22. 9. 2016, v rubrice Výživa a gastronomie
Štítky: fazole, nákupy

Další články v rubrice Výživa a gastronomie:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+