Alergikům uleví čističky vzduchu | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Alergikům uleví čističky vzduchu

2. 5. 2016

Kýchání, svědění, ucpaný nos či zarudnutí očí. Hlavní příčinou alergií je neschopnost těla tolerovat jinak neškodné cizorodé látky z okolního prostředí, a proto se brání. Spouštěčů alergie existuje řada, přičemž mezi ty nejčastější mohou patřit pyly, roztoči, plísně nebo zvířecí srst. V boji proti alergii vám mohou dobrou službu prokázat čističky vzduchu. Prozradíme vám, jak vybrat tu správnou.

Čističky vzduchu ke zmírnění projevů alergie

Čističky vzduchu jsou ideální pro alergiky a osoby s onemocněním horních dýchacích cest. Pořídit si je mohou nejenom alergici, ale všichni, kdo chtějí dýchat zdravý a čistý vzduch. Ač to tak na první pohled nevypadá, v místnostech, kde jsme nuceni trávit stále více času, je vzduch často znečištěnější než venku. Čističky vzduchu pomohou všude tam, kde je zvýšená prašnost, velká koncentrace osob, ale i cigaretový kouř. Vypořádat se dokážou s prachem, pyly, lehkými plísňovými spory či zvířecí alergeny.

Podle čeho se při výběru řídit?

Čističku vzduchu byste měli vybírat podle velikosti místnosti, ve které bude nejčastěji využívána. Podle toho se bude odvíjet i její výkon. Obecně platí, že čím větší místnost, tím vyšším vzduchovým výkonem by měla čistička disponovat. Dalším důležitým faktorem, zvláště pak pro alergiky, je úroveň filtrace. Ty nejvhodnější přístroje jsou schopny garantovat zachycení téměř 100% částic rozptýlených ve vzduchu.

Kvalitní čistička pro alergiky by měla mít několikastupňovou filtraci

„Díky kvalitní filtraci zajistí opravdu čistý vzduch na výstupu a zachycení jak velkých, tak i nejjemnějších částic ve vzduch. Výrobci používají různé typy filtrů od HEPA filtrů po uhlíkové nebo elektrostatické,“ říká produktový specialista Euronics Pavel Janů a upozorňuje i na pravidelnou výměnu filtrů. Jen tak je možné zajistit správnou účinnost čističky vzduchu. Elektrostatické filtry není potřeba vyměňovat, ale je nutné je pravidelně umývat. HEPA filtry a ostatní neelektrostatické je třeba měnit dle doporučení výrobce. Náklady se budou pohybovat v řádu stokorun.

HEPA filtr zachytí pyly, viry, smog a další nečistoty ve vzduchu. U některých přístrojů je HEPA filtr kombinován s uhlíkovým filtrem, který se postará o pohlcení nepříjemných pachů jako je cigaretový kouř či zápach z kuchyňských výparů. Elektrostatický filtr není potřeba vyměňovat po celou dobu jejich životnosti. Při výběru čističky vzduchu se dále zaměřte na hlučnost, neměla by překročit 30 dB. Další neocenitelnou funkcí je senzor, díky němuž se čistička sama zapne tehdy, když zaznamená znečištění vzduchu v místnosti.

Čistička vzduchu, nebo ionizátor?

Čističky vzduchu bývají často mylně zaměňovány s ionizátory. Jejich funkce se však od sebe značně liší. Ionizátor v sobě nemá na rozdíl od čističky vzduchu zabudovaný ventilátor. Díky tomu odstraní prachové částice ze vzduchu, nikoli z místnosti. Pouze způsobí jejich usazení na podlaze a nábytku. Oproti tomu čistička vzduchu odstraní veškeré prachové nečistoty, alergeny, bakterie ze vzduchu. Ze zdravotního hlediska mohou ionizátory čističkám vzduchu jen těžko konkurovat. Jako ideální varianta se nabízí čistička s funkcí ionizace, zajišťující maximálně čistý a svěží vzduch v místnosti.

TIPY:

Čistička vzduchu Ionic-CARE Triton X6 Účinná čistička vzduchu s ionizátorem a elektrostatickým filtrem, který není potřeba měnit. Vytvoří zdravé prostředí v každé domácnosti s minimálními náklady na provoz. Navíc pracuje zcela bezhlučně. CENA V SÍTI EURONICS: 3490 Kč

Čistička vzduchu Dirt Devil Pureza 150 je vybavena HEPA filtrem, který dokáže odfiltrovat ze vzduchu nejen nejjemnější prach, ale i viry, výkaly roztočů, spory plísní, pyly stromů a trav, vázané částice kouře a smogu. Zlepší domácí prostředí a snižuje negativní zatížení organismu. Jejich použití je tedy vhodné hlavně pro alergiky. CENA V SÍTI EURONICS: 3990 Kč

Čistička vzduchu DeLonghi AC150 je vybavena 5ti stupňovou filtrací a AQ systémem, který kontroluje kvalitu vzduchu a zobrazuje ji pomocí různé barevnosti LED diodek. CENA V SÍTI KASA.CZ: 6116 Kč


publikováno: 2. 5. 2016, v rubrice Domácnost
Štítky: alergie, dům, hygiena, prevence, úklid

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+