Bambus jako materiál budoucnosti | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Bambus jako materiál budoucnosti

30. 12. 2020

Jaký obalový materiál je nejekologičtější? Většinu z nás napadne papír, ten však můžeme zrecyklovat maximálně pětkrát až sedmkrát, jeho recyklace je navíc poměrně náročná na množství vody a energie. Velice obnovitelný materiál je například sklo, které lze recyklovat donekonečna.

Bambusové výrobky šetří přírodu

“Budoucnost hlavně leží v materiálech, se kterými si dokážeme společně s přírodou poradit, a které nebudou mít negativní ekologický dopad. Z naší dosavadní zkušenosti může být jedním z obnovitelných přírodních materiálů bambus. Bambus je obnovitelný zdroj, který roste mnohem rychleji než jakýkoli strom, a zároveň potřebuje málo vody, produkuje hodně kyslíku a nepotřebuje k pěstování pesticidy ani herbicidy (tedy žádnou chemii). Již dnes se z bambusu vyrábí spousta zajímavých výrobků, např. toaletní papír, zubní kartáčky, různé misky včetně jednorázového nádobí a příborů. Dokonce se z něj vyrábějí i náplasti, které jsou kompletně kompostovatelné v přírodě,” říká spoluzakladatel zero-waste obchodu Organikk.cz Jakub Piskoř.

Zároveň dodává, že ideálním materiálem na recyklaci je ten, který nebyl vyroben, a tudíž se nemusí recyklovat. V dnešní době používáme obalový materiál prakticky na vše, aniž by to bylo potřeba. “Měli bychom se tedy zaměřit nejen na recyklaci, ale také na celkové snižování obalových materiálů, které potom nemusíme recyklovat,” říká.

The Bamboo Brush Society: Bambusový zubní kartáček

Každý rok se vyrábí 5 miliard plastových zubních kartáčků a pouze zlomek z nich se recykluje. TBBS bambusové kartáčky pro dospělé jsou tady, aby to změnily. Zakřivená bambusová rukojeť je vyrobena z udržitelného Moso bambusu, snadno uchopitelná, její povrch je tepelně ošetřen (karbonizován), takže je nejen odolná vůči vodě, ale i přirozeně antibakteriální a 100% biologicky rozložitelná. Rovný tvar štětinek je navržen pro snadné čištění těžko přístupných míst. Štětinky jsou vyrobeny z ricinového oleje a nylonu, neobsahují BPA a ropu. Olej extrahovaný z rostliny se smíchá s nylonem, štětiny proto nejsou stoprocentně biologicky rozložitelné, v současné době jsou však nejlepší dostupnou volbou na trhu. Jediným biologicky rozložitelným materiálem, který je dnes k dispozici, jsou štětiny z prasat. Jelikož v TBBS nechtějí používat produkty z živých zvířat, uvedená varianta štětinek je jedinou dostupnou a vhodnou alternativou.

The Bamboo Brush Society: Bambusové pouzdro na zubní kartáček

TBBS pouzdro z bambusu na zubní kartáček je stylové a je ideální pro udržení bezpečného a čistého zubního kartáčku na cestách nebo doma. Bambus je nejrychleji rostoucí rostlina na světě a je považován za nejekologičtější materiál pro průmyslovou výrobu. Je plně obnovitelnou surovinou. Roste přirozeně bez použití chemických postřiků nebo pesticidů. Obsahuje přírodní antibakteriální, protiplísňové látky, takže je hygienický a biologicky rozložitelný! Pouzdro je vybaveno funkčními ventilačními otvory, aby kartáček přírozeně větral. Po skončení jeho životnosti je pouzdro 100% biologicky rozložitelné.

Who gives a crap: Bambusový toaletní papír (4 role)

Super jemný prémiový toaletní papír Who Gives a Crap je vyroben ze 100% bambusových vláken. Tento 3-vrstvý měkký toaletní papír má v roli 370 útržků, což je přibližně 2,5–3× více útržků než u běžně dostupných toaletních papírů. Who Gives a Crap je vyroben z bambusu, který je díky svým vlastnostem mnohem více ekologický, než běžné papírové toaletní papíry a navíc není zabalen v plastových obalech. Bonusovou složkou tohoto toaletního papíru je jeho krásný design, který skvěle zapadne do vaší stylové koupelny.

K dostání na www.organikk.cz


publikováno: 30. 12. 2020, v rubrice Domácnost
Štítky: odpad, ochrana přírody

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+