Bio-inspirace, když příroda inspiruje vědce | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Bio-inspirace, když příroda inspiruje vědce

20. 8. 2013

Biostyl a biopotraviny jsou v dnešní době trendem. Ale možná už nevíte, co jsou bio-inspirované výrobky. Co je to vlastně bio-inspirace a co vše kolem nás je bio-inspirované? Bio-inspirace je oblast vědy, která zkoumá přírodu a poznatky pak aplikuje v přelomových technologiích a produktech. Vznikla tak řada zajímavých nápadů a převratných věcí pro každodenní užívání a vylepšení komfortu našich životů. Princip fungování bio-inspirovaného produktu je založen na systému, který se už vyskytuje v přírodě, ale využít se pak může i k odlišnému účelu.

Jak se liší bio a bio-inspirace?

Slovo bio je zkrátka pojmem a mnohdy ani sami nevíme, co přesně znamená a kde všude je možné jej použít. Bio-inspirované výrobky by rozhodně neměly být zaměňovány s tzv. zelenými výrobky nebo bioprodukty. Tyto pojmy označují spíše způsob, jakým byly výrobky vyrobeny, kdežto bio-inspirovaný produkt označuje způsob, jakým produkt funguje. Snadno tak najdete v původně přírodním řešení něco účinného a efektivního, co je navíc v harmonii s okolním prostředím.

Bio-inspirované vynálezy

Suchý zip – například inspirace pro suchý zip Velcro proslavený svou famózní přilnavostí, vzešla z pozorování ostnatých bobulí lopuchu, které se snadno přichytávají k naší kůži či vlasům. Semena tak mohou snadno cestovat z místa na místo, protože rozsev pomocí větru nebo ptactva není možný kvůli jejich váze. Příroda tedy řeší jejich transport systémem vyčnívajících háčků, díky nimž se mohou snadno uchytit na kůži či ochlupení zvířat – stejně, jako suchý zip.

Plavky vyrobené z vláken – plavky imitující žraločí kůži umožňují plavci rychlejší pohyb díky sníženému tření. Tyto speciální plavky nejdříve otestovali vrcholoví sportovci, dnes už však se tento moderní materiál umožňující pohyb ve vodě s menším úsilím, používá i pro komerční výrobu plavek.

Křídla letadel – ptačí křídla pro změnu inspirovala výrobce letadel, protože využívají stejných principů k vyvolání aerodynamického vztlaku a jejich cylindrické trupy dobře slouží k minimalizaci tře­ní.

Boty na běhání – ty jsou inspirovány skutečnou biomechanikou běhu naboso. Jejich cílem je poskytnutí maximálního komfortu pro běžce. Vědci zkoumali, jak probíhá běh na boso, jaké svaly a šlachy člověk nejvíce napíná a na základě tohoto zjištění pak vytvořili boty, které jsou přímo určené pro během. Cílem bylo opět co největší usnadnění běhu a respektování biomechanických zákonitostí.

Roztok na čočky – (Biotrue) vznikl se záměrem šetřit naše oči a zvýšit komfort lidí, kteří nosí kontaktní čočky. Vědci studovali lidské oko, aby identifikovali přírodní procesy, které jsou odpovědné za jeho čistotu, neustálé zvlhčení a zdraví. Takto vyvinuli první roztok péče o čočky, který v sobě zahrnuje tři bio-inspirované inovace – první je hodnota pH, která je stejná jako u zdravých slz, což přispívá k pohodlnému vložení čočky do oka, druhou je obsah hyaluronanu, přirozeného oční lubrikant, který zůstává na čočkách až 20 hodin, což jim napomáhá zůstat zvlhčené a pohodlné od prvního okamžiku nasazení až do konce dne, a třetí je udržení aktivity prospěšných proteinů, které se nachází ve zdravých slzách a pomáhají udržet čočky čisté a průhledné.

Náplasti – přilnavý mechanismus tlapky gekona zase inspiroval výrobce náplastí. Gekoni jsou totiž schopni díky přilnavosti tlapky čile pobíhat i po stropě. Výrobci náplasti se inspirovali právě touto jedinečné přilnavostí a stvořili tak náplast, která dokáže držet na potřebném místě na lidském těle.

Displeje počítačů – dalším výrobkem, který „opsal“ systém vyskytující se v přírodě jsou nové displeje počítačů napodobující procesy odrazu a rozptylu světla na motýlích křídlech, čímž dosahují živějších a jasnějších barev a zároveň jsou pro lidské oko příjemnější „ke koukání“.


publikováno: 20. 8. 2013, v rubrice Domácnost
Štítky: bio, nové objevy, nové technologie, věda

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+