Chcete prát ekologicky a účinněji? | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Chcete prát ekologicky a účinněji?

17. 5. 2023

Praní oblečení je v mnoha domácnostech téměř každodenní činností, proto je důležité o něm přemýšlet tak, aby bylo co nejšetrnější nejen k nám, samotnému oblečení, ale i k životnímu prostředí. Na co si při ekologickém praní dát pozor, aby bylo zároveň i stoprocentně účinné, vám poradí český výrobce přírodních produktů pro péči o tělo a domácnost FeelEco.

Udržitelnost je v mnoha ohledech aktuálním tématem a jedním z aspektů je také udržitelná móda, pro kterou je zásadní i pečovat o své oblečení, aby bylo ve skvělém stavu a nemuselo se často obměňovat. Jeden ze způsobů, jak toho dosáhnout, je i šetrné praní, pro které jsme vyvinuli výjimečné produkty,“ říká Radek Marták, ředitel výzkumu a vývoje FeelEco.

Prášek nebo gel?

Obecně doporučujeme mít doma v zásobě obě varianty, protože oba tyto přípravky mají trochu odlišné vlastnosti. Prací prášek je například skvělou volbou na praní světlého prádla, protože obsahuje bělící složky. Oproti tomu gel je bez bělících složek a je tak vhodný především na barevné i tmavé tkaniny. Sypký prášek také skvěle poslouží na silně zašpiněné světlé prádlo a dokáže účinně bojovat i s bělitelnými skvrnami.

Prací gel oceníte také ve chvíli, kdy potřebujete prát v ruce nebo na krátký program, protože působí okamžitě a snadno se rozpouští. Prací gely FeelEco jsou navíc více koncentrované a stačí menší množství než u konvenčních prostředků.

Mýdlové ořechy nejsou tak ekologické, jak se zdá

Jistě už jste slyšeli o mýdlových ořeších, které obsahují saponin a jsou jednou z možností, jak šetrně prát. Tato varianta se zdá jako nejvíce ekologická, ale nenechte se zmást. První problém je v jejich dovozu z Indie a Nepálu a další je jejich nefunkčnost. „Při praní v mýdlových ořeších dosáhnete prakticky stejných výsledků, jako když perete v čisté vodě. Jejich neúčinnost dokazují i opakované nezávislé testy,“ vysvětluje Radek Marták.

A co podomácku vyrobené prostředky?

Domácí výroba pracích prostředků je celkem snadná, ale také s sebou nese určité nevýhody. „Prací soda, ze které se standardně domácí prostředky vyrábí, se chová podobně jako sypké prací prášky – není vhodná na tmavé prádlo, na kterém zanechává bílé stopy. Samotná soda pak také způsobuje rychlejší žloutnutí světlého prádla. Bohužel, domácí prací prostředky také prádlo zapírají a nechrání ani jeho barvy. Oblečení se rychleji poničí a musíte si pořídit nové, což nepovažujeme za udržitelnou péči,“ dodává Radek Marták.

FeelEco MAX Odstraňovač skvrn s 92% podílem přírodního původu je jednou z variant, jak ušetřit náklady na nové oblečení. Poradí si se všemi skvrnami na bílém i barevném prádle a díky praktickém u rozprašovači ho můžete aplikovat přímo na skvrnu. Pak už stačí jen nechat chvíli působit a dát oblečení do pračky tak, jak jste zvyklí.

Odstraňovač skvrn je šetrný nejen k oblečení, ale také k pokožce a životnímu prostředí. Je jemně parfémovaný, praktický, vysoce účinný a jeho složení je snadno biologicky odbouratelné, bez barviv a agresivní chemie. Jeho kvality potvrzuje i získaná certifikace EU Ecolabel.

FeelEco Prací prášek White má vysoce kvalitní recepturu pro šetrný způsob praní bílého a stálobarevného prádla pro dospělé i děti. Velkým benefitem pracího prášku je jeho složení, které má 96% podíl přírodního původu a neobsahuje žádné parfemace, proto je prášek vhodný i pro naše nejmenší, osoby s citlivou pokožkou a alergiky. Zároveň ale neztrácí nic ze své účinnosti a aktivní složky na bázi rostlinných olejů a cukru s přídavkem enzymů a mýdla si hravě poradí se skvrnami všeho druhu. Účinně pere již od 30 °C a praktické velké balení je určeno až na 40 pracích cyklů. S ohledem k přírodě pak nebyl navržen jen samotný prášek, ale také jeho papírový obal, který je 100% recyklovatelný.

FeelEco Prací gel Color s 97% podíl přírodního původu je vysoce účinný i při nízkých teplotách na všechny druhy oblečení, včetně toho funkčního, a jeho největším benefitem je perfektní ochrana barev, kterou ocenilo i nezávislé testování dTestu. Je založen na bázi základních aktivních látek z rostlinných olejů a doplněný o mýdlo a enzymy. Produkt je dermatologicky testovaný a získal certifikace Vegan a EU Ecolabel, které prokazují jeho kvalitu. Pro praní vám navíc stačí nižší dávkování, než je obvyklé, takže je přípravek šetrný nejen ke zdraví a přírodě, ale také k vaší peněžence.

Tipy pro efektivní a ekologické praní:

• Zaměřte se na volbu přípravků. Sáhněte po takových, které mají složení ohleduplné ke zdraví i přírodě, jsou účinné, ale zároveň také šetrné k vašemu prádlu. Díky tomu budete mít jistotu nejen dobře vypraného oblečení, ale současně přispějete k tomu, aby vám dlouho vydrželo. Vyhnete se tak častému nakupování nového oblečení a ještě více podpoříte svůj udržitelný přístup.

• V orientaci mezi pracími prostředky vám mohou pomoci i certifikace, které výrobky mají. Příkladem je certifikace EU Ecolabel, která hodnotí ekologické aspekty přípravku i jeho účinnost, nebo certifikace Vegan potvrzující složení bez obsahu živočišných látek.

• Myslete na správně naplněnou pračku. Málo naplněná ani přeplněná pračka vám neudělají tu správnou službu. V obou případech riskujete, že se prádlo dobře nevypere a budete muset celý proces opakovat, čímž zvýšíte spotřebu vody i energií. Nevhodně naplněná pračka také urychluje poničení tkanin.

• Perte oblečení podle doporučení na štítku. Díky tomu se opět vyhnete jeho poničení a tím nutnosti nakupování nových a nových kousků.

• Pokud to oblečení umožňuje, perte při nižších teplotách 30 a 40 °C.

  • Produkty značky FeelEco koupíte na e-shopu www.feeleco.com, v prodejnách dm drogerie, ROSSMANN, Datart a na e-shopech rohlik.cz, kosik.cz, datart.cz, drmax.cz, pilulka.cz a lekarna.cz

publikováno: 17. 5. 2023, v rubrice Domácnost
Štítky: domácí práce, hygiena, praní

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+