Chystáte se na mytí oken? | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Chystáte se na mytí oken?

12. 11. 2015

Vyhýbáte se mytí oken jako čert kříži? Strávíte s tím vždycky moře času a co hůř, odměnou vám je kromě čistých oken také bolavé tělo? Tomu může být konec, když se budete řídit následujícími radami, které vám tuto neoblíbenou činnost usnadní.

Vhodné počasí

Dobré je před samotným mytím vykouknout ven a zkontrolovat oblohu. Správné počasí je pro mytí oken velice důležité. Nejen, že si v mrazu můžete přivodit angínu, ale navíc přimrzlá špína více drží a vás stojí její odstranění více energie. Pro tuto činnost není ideální ani přímé slunce – voda i přípravky rychle zasychají a tím vzniká více šmouh.

Příprava okolí

Ukliďte vše, co kolem oken máte. Udělejte si prostor, z parapetu dejte všechno pryč a sundejte záclony, které můžete rovnou vyprat. Kdo by si chtěl kazit výhled na nablýskaná okna špinavými záclonami.

Připravte si pomůcky

Nachystejte si vše, co budete na mytí oken potřebovat. Kýbl s vodou, saponát a hadr jsou samozřejmostí. Nezapomeňte ani na stěrku, se kterou si práci ulehčíte a na štafle, nebo alespoň stoličku, abyste nemusela přeskakovat po nábytku jako kamzík.

Nejdříve žaluzie a rámy

Před mytím skel se vždy nejdříve věnujte žaluziím a rámům. Tam se drží nejvíce špíny. Na žaluzie se nebojte použít vysavač, je to jednoznačně nejrychlejší způsob. Jen pozor na jeho výkon – zvolte ten nejnižší možný, jinak byste si je mohla poškodit.

Sněhově bílé rámy

Udržet rámy zářivě bílé není žádná legrace. Pomůže vám krémový čistič, který zbaví rámy nečistot a zvýrazní bílou. Nikdy nepoužívejte práškové přípravky. Tím rámy akorát poškrábete nebo poškodíte lak.

Čistá skla

Nezapomeňte skla umýt z obou stran. Mnoho žen se drží postupu, kdy nejdříve omyjí skla jen vodou a následně je rozleští k tomu určeným přípravkem. Tento postup je však zdlouhavý a namáhavý. Vyplatí se investovat do stěrky. Vyzkoušejte elektrický vysavač na okna Windomatic od Viledy, který má oproti obyčejné stěrce spoustu výhod. Stačí okno umýt hadrem s vodou a s čisticím prostředkem a potom ho už rovnou můžete vysušit Windomaticem. Je vybavený gumovou lištou, která skvěle přilne k povrchu. Vysavač odsaje všechnu špinavou vodu do integrované vodní nádržky a vám zůstanou dokonale čistá okna k tomu nezašpiněný parapet a podlaha.

Voda tak akorát

Voda nesmí být moc horká ani studená. Doporučuje se teplota kolem 30 stupňů. V příliš horké vodě se totiž snižuje účinnost čisticích prostředků.

Správné přípravky

Po namočení oken počkejte a dejte čisticím přípravkům chvilku, aby začaly fungovat, jak mají. A jak poznat ten správný? Nejlépe se pracuje s takovými, které nestékají a dělají pěnu.

Výsledné vyleštění

Pokud vám na oknech přeci jen zůstanou nějací „kocouři“, použijte na jejich odstranění dobrý leštící přípravek. Nejvhodnější jsou ty, které obsahují alkohol, protože se rychle odpařují a nezůstávají po nich stopy. Skvělým pomocníkem na vyleštění šmouh je utěrka či hadřík z mikrovláken.

Babské rady

Můžete se nechat inspirovat triky našich babiček. Ty na mytí oken používaly teplou vodu s octem nebo se solí. Pokud jim na skle zůstala nevzhledná šmouha, zbavily se jí pomocí novin nebo starých silonek. Dalším prostředkem na špinavá okna je světlý pudink. Sáček rozpusťte v 5 litrech teplé vody a okno s tímto roztokem umyjte. Nakonec sklo přetřete suchým hadříkem. Použít se dá i obyčejný šampon, postup zůstává stejný jako s pudinkem. Tyto rady jsou zajímavé, ale v dnešní si můžeme práci ulehčit šikovnými pomocníky, tak proč jich nevyužít.

www.vileda.cz


publikováno: 12. 11. 2015, v rubrice Domácnost
Štítky: úklid

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+