Diabetes a vysoký krevní tlak | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Diabetes a vysoký krevní tlak

13. 11. 2020

Máte diabetes? Zajisté víte, že je nezbytné sledovat různé zdravotní ukazatele. Jedním z nejdůležitějších je právě i sledování hodnot krevního tlaku. Lidé s onemocněním diabetu by měli mít tlak o něco nižší než je stanovený tlak u dospělého zdravého jedince, a to 120/70. Hodnoty tlaku je zapotřebí průběžně sledovat prostřednictvím kvalitního tonometru, který okamžitě odhalí možné zdravotní komplikace.

Diabetici pod tlakem

Odpověď na otázku proč se soustředit na správné měření krevního tlaku právě u lidí s onemocněním diabetes je poměrně jednoduchá. Diabetici mají sklon k vyšším hodnotám krevního tlaku, s čímž jsou neodmyslitelně spjata kardiovaskulární onemocnění. U diabetiků je navíc výskyt vysokého tlaku mnohem častější než u lidí, kteří nejsou touto chorobou postiženi. U diabetika 1. typu může po zjištění nemoci zůstat tlak krve v rozmezí normálních hodnot až do té doby, než s rozvojem komplikací dojde k postižení ledvin, kdy zhoršení jejich funkcí urychluje i zvýšení krevního tlaku.

Hypertenze bývá dřív než diabetes

U diabetu 2. typu se často stává, že je pacientovi diagnostikována hypertenze dříve, než lékař zjistí, že trpí i cukrovkou. U tohoto typu diabetu se vysoký krevní tlak objevuje velice často a obvykle souvisí i s nadváhou, nedostatkem pohybu a věkem pacienta. „Většina nemocných cukrovkou trpí takzvaným diabetem 2. typu (dříve se také říkalo cukrovka vyššího věku). Toto onemocnění je spojeno nejen s nedostatečnou produkcí inzulínu ve slinivce, ale také s nedostatečnou citlivostí tkání na inzulín, tzv. inzulínovou rezistencí. A tu pravidelně provází také zvýšení krevního tlaku. Proto většina pacientů s cukrovkou má také zvýšený krevní tlak,“ dodává Prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D. internista, III. interní klinika – klinika endokrinologie a metabolismu VFN a 1. LF UK, předseda České společnosti pro aterosklerózu. Vysoký krevní tlak u diabetiků ztrojnásobuje riziko vzniku ischemické choroby srdeční a zdvojnásobuje riziko úmrtí a cévní mozkové příhody.

Jak si správně měřit tlak?

  1. Krevní tlak vždy měřte v klidném stavu vsedě. Neměřte nikdy tlak po vykonané fyzické aktivitě.
  2. Paži ponechejte v úrovni srdce. Při měření tlaku dýchejte zvolna, nehovořte a seďte v klidu. Pořiďte si tlakoměr s Intelli manžetou na paži jako je např. Omron M6 Comfort Afib nebo M7 Intelli IT AFib s propojením do mobilu. Intelli manžeta snímá tlak po celém obvodu paže, čímž předchází naměření nesprávných hodnot v důsledku špatného umístění a je vhodná i pro silnější paži.
  3. Měření je třeba provádět vícekrát během dne, ideálně ráno a večer. Zjištěné hodnoty si zapisujte, můžete si z webu www.krevnitlak.cz stáhnout elektronický záznamník, který vznikl ve spolupráci s MUDr. Janem Peleškou, CSc., specialistou působícím v České společnosti pro hypertenzi. Tyto údaje konzultujte pak se svým osobním lékařem.

Jak si udržet správný krevní tlak?

V prvé řadě je důležité se zamyslet i nad skladbou svého jídelníčku. Hlavní složkou by měly být potraviny tepelně neupravované. Zde hovoříme především o širokém spektru zeleniny a ovoce. Vše je spjaté také s pohybem a sportováním. To také potvrzují slova MUDr. Michaly Pelikánové, vedoucí lékařky oddělení diabetologie na Poliklinice Budějovická: „Všechny typy pohybu jsou naprosto vhodné, s nutností volby dle typu a dalších možných onemocnění pacienta. Zařazení pravidelné aerobní fyzické aktivity (rychlá chůze, rotoped, běh) minimálně 5× týdně 30–40 minut, optimálně 7× týdně 30–40 minut povede k redukci nadváhy, která je častým podkladem rozvoje diabetu.“


publikováno: 13. 11. 2020, v rubrice Domácnost
Štítky: diabetes, hypertenze

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+