Důležité složky zubní pasty, které mají pozitivní vliv na váš úsměv | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Důležité složky zubní pasty, které mají pozitivní vliv na váš úsměv

9. 3. 2021

Vyznáte se ve složení zubních past? Mnohdy je totiž snažší najít si informace o tom, co by zubní pasta neměla obsahovat. Jenže jak jsou na tom složky, o kterých se tolik nepíše a často jsou součástí přírodních zubních past? Jsou organické pasty opravdu bezpečné a hodí se třeba i pro těhotné ženy?

Fluorid

Začněme „kontroverzní“ složkou, která bývá součástí klasických i některých přírodních zubních past a o které se posledních několik let vede mnoho spekulací. Jedná se o čištění zubů pastou s fluoridem. To má mnoho příznivců, stejně tak ale i odpůrců. Jaký názor má na fluorid v pastách zubní lékařka? „Fluorid patří mezi jeden z nejefektivnějších prostředků v prevenci proti zubnímu kazu a rozhodně není pravda, že zubní pasty s fluoridem jsou nebezpečné. Pozor si dávejte pouze na to, abyste pastu s fluoridem nepolykali a dobře vyplachovali ústa,“ říká MDDr. Jana Karbusická, zubní lékařka a odborná garantka značky SPLAT.

Hydroxyapatit vápníku

Hydroxyapatit vápenatý (HAP) je nepostradatelnou složkou zubní skloviny a je jejím základním stavebním kamenem. Působí jako výplň, výrazně snižuje citlivost zubů, těsní mikrotrhliny na povrchu zubní skloviny, zpevňuje ji, tvoří ji odolnou proti usazování zubního plaku a tudíž i proti negativnímu působení bakterií. „HAP je vlastně taková tekutá zubní sklovina, zajišťující aktivní, účinnou a dlouhodobou ochranu citlivým zubům. Jako součást zubní pasty hydroxyapatit pomáhá nejen zuby důkladně vyčistit, ale působí na zubní povrch pozitivně i tím, že na něm vytváří ochrannou vrstvu“, vysvětlujete MDDr. Jana Karbusická.

Aktivní uhlí z březového dřeva

Další bezpečnou složkou, kterou můžete objevit v přírodních zubních pastách, je aktivní uhlí. „Aktivní uhlí účinně a na rozdíl od agresivních abraziv, jako jsou oxid hlinitý, hydroxid hlinitý nebo uhličitan vápenatý, bezpečně bělí zuby. Kromě toho aktivní uhlí obsažené v pastě zabraňuje hromadění zubního plaku, pohlcuje nepříjemné pachy, a tak osvěžuje dech po dlouhou dobu,“ říká Ing. Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa. Efektivní v bělení zubů jsou i další přírodní složky v pastách. Například extrakty z papáji – enzym papain a z ananasu – enzym bromelain dokážou narušit strukturu plaku a šetrně vyleštit sklovinu.

Mléčný enzymový komplex

Bát se nemusíte ani tehdy, když v zubní pastě narazíte na názvy jako laktoferrin, laktoperoxidáza a glukózooxidáza. Jedná se totiž o přírodní mléčný enzymový komplex, který má výborné antibakteriální účinky a pomáhá udržet v dutině ústní zdravou mikroflóru.

Organický gel z aloe vera

Zcela bezpečné a zároveň pro zdraví ústní dutiny prospěšné jsou zubní pasty obsahující organický gel z aloe vera. „Organické pasty s obsahem gelu z aloe vera jsou určené speciálně pro posílení zubní skloviny a ochranu dásní. Jsou skvělou volbou také během těhotenství a celého kojení, kdy kvůli hormonálním změnám častěji dochází k zánětu dásní, jejich uvolnění, hypertrofii a často i k jejich krvácení,“ tvrdí Zuzana Heiník Bělová.

Bioaktivní vápník Calcis

Pokud se ve složení zubní pasty nachází bioaktivní vápník Calcis, neboli laktát vápenatý, můžete být v klidu. Jedná se totiž o jednu z nejlepších forem vápníku, který je vyrobený z vaječných skořápek. Ústní dutině prospívá, a to tak, že posiluje zubní sklovinu a snižuje citlivost zubů. Co se týká citlivosti zubů, k jejímu snížení pomáhají také ionty draslíku. Jestliže jsou v zubní pastě tyto ionty obsažené v aktivní formě, dokážou proniknout poškozenými oblastmi skloviny, zpevňují ji a snižují rovněž přecitlivělos­t zubů.

Biokoncentrát z levandule

Některé zubní pasty obsahují ryze přírodní složky, například esenciální oleje z levandule, rozmarýnu a tymiánu. Tyto složky jsou v zubní pastě žádoucí, obvykle mají silný protizánětlivý účinek a pomáhají v boji proti zánětu dásní. „Silný antioxidační účinek mají i aktivní přírodní éterické oleje se solí a zinkem. Vyhýbat se nemusíte ani pastě s obsahem bělicích solí, které rozpouštějí usazeniny, jemně čistí a bělí zuby,“ uzavírá zubní lékařka MDDr. Jana Karbusická.

  • Zpevňující přírodní zubní pasta Organic od značky SPLAT je speciálně určena k čištění obzvlášť citlivých zubů. Vhodná je především pro těhotné a kojící ženy. Podporuje zdraví dásní, posiluje zubní sklovinu a bezpečně a šetrně bělí citlivé zuby.
  • prodává e-shop pasta-splat.cz

publikováno: 9. 3. 2021, v rubrice Domácnost
Štítky: těhotenství, zuby

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+