Ergonomie domácí kanceláře, abyste si nezničili záda | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Ergonomie domácí kanceláře, abyste si nezničili záda

11. 1. 2022

Donutila i vás současná situace proměnit jídelní stůl nebo kuchyňský ostrůvek na „kancelářský stůl“? Nebo hůř, krčíte se u konferenčního stolku či v posteli s notebookem opřeným o polštář? Pokud ano, možná jste již zaznamenali nepříjemnou bolest krku, ramen nebo dolní části zad, která je způsobena špatným držením těla nebo dlouhým sezením u počítače bez pohybu. Proto jsme pro vás připravili pár typů a rad, které vám mohou pomoci při zařizování domácích pracoven.

Jak předejít zdravotním rizikům spojených s prací z domova?

„Základem je správně vybavené pracovní místo. To dokáže těmto problémům předcházet a také ergonomie, což je věda, která se zabývá přizpůsobením nástrojů a prostředí tak, aby byly vhodné pro tělesnou stavbu člověka,“ říká s úsměvem Michal Hotmar, RIM CZ. V kanceláři, a to i v té „domácí“, by proto mělo ergonomii podléhat veškeré vybavení. „Design ide ruku v ruku s praktickým využitím priestoru. Velmi aktuálne téma je prepojenie zóny pre odpočinok a relaxáciu s domácou pracovnou,“ doplňuje Ing. Milan Nagy, předseda představenstva společnosti RIM CZ.

Jak hluboký by měl být můj stůl?

Obvykle jsou stoly hluboké 80 cm od přední strany k zadní. To poskytuje dostatek prostoru pro věci, jako je monitor, klávesnice a myš. V domácím prostředí se můžete spokojit s menší hloubkou, ale doporučujeme minimálně 60 cm. Myslete na to, že vzdálenost obrazovky od obličeje by měla být od 50 do 70 centimetrů a hloubku pracovní desky se tak tomu snažte přizpůsobit.

Hlava a krk

Aby nedošlo k trvalým problémům s bolestmi krku, ramen a zad, měla by být hlava kolmo ke krku. V této poloze by mělo být méně pravděpodobné, že budete mít do budoucna závažnější zdravotní potíže. Pokud pracujete s notebookem na kuchyňském stole, bude pro vás nejspíše obrazovka příliš nízko. To zapříčiní, že se budete krčit a zcela určitě se nevyhnete bolestem krční páteře.

Po krátkou dobu je to pravděpodobně neškodné. Pokud se však do klasické kanceláře v dohledné době vracet nebudete, zvažte montáž notebooku na stojan a použití externí klávesnice a myši. Pokud máte monitor, můžete využít například knihy tak, abyste ho zvedli do pohodlné úrovně očí, která udržuje hlavu a krk v neutrální poloze.

Nezapomínejte na správnou polohu kloubů

„Abyste předešli zánětům karpálních tunelů nebo poruchám oběhového systému, zvažte podpěrky pro klouby. Pro správné uchopení myši vyzkoušejte například gelovou podložku, pro nohy zase slouží ergonomická opěrka chodidel, která zajistí správný úhel kolen,“ radí Michal Hotmar, RIM CZ.

Ať už sedíte, nebo stojíte, preferovaná poloha vašich paží by měla být 90 stupňů. To znamená, že vaše ramena musí být dole v klidové poloze a lokty by měly být ohnuté, přičemž zápěstí by měla zůstat neutrální.

Pokud jde o myš, zkuste si pořídit ergonomickou myš oproti té tradiční. Běžná počítačová myš nutí vaše zápěstí ke kroucení, což může vyústit až k problémům s karpálními tunely nebo způsobovat celkové bolesti zápěstí. Ergonomická myš umožňuje zápěstí udržovat v neutrální poloze, téměř jako byste někomu podávali ruku. Je také dobré čas od času pohnout podložkou pod myší a vytvořit si tak trochu rozmanité polohy. Opět se zaměřte na omezení opakovaných pohybů, abyste předešli zraněním.

Proč je důležitá plně nastavitelná kancelářská židle?

Každý jsme jiný a žádný člověk nemá úplně stejnou postavu a velikost. Kancelářská židle, která je pro jednoho člověka pohodlná, může být pro jiného naprostým opakem. Aby se kancelářské židle přizpůsobily našim různým tělesným tvarům, jsou stále více nastavitelné. Dnes jsou špičkové kancelářské židle plně nastavitelné a lze je upravit tak, aby vyhovovaly prakticky každému tvaru a velikosti těla. Mezi typické prvky moderních kancelářských židlí patří vícenásobně nastavitelné područky, plně nastavitelné bederní opěrky, úhel sedáku a opěradla, hloubka sedáku a konečně opěrka hlavy nebo krku.

V běžném pracovním dni člověk prosedí až 15 hodin. Sedíme u jídla, v práci, v autě, v kavárně, v kině i doma na gauči. Myslete na to, až budete vybavovat svou domácí kancelář. „Snažíme sa aby naše výrobky boli originálne, funkčné a ergonomické. PRE ZDRAVÉ SEDENIE je filozofia s ktorou pracujeme po celú dobu našej existencie,“ říká Ing. Milan Nagy, předseda představenstva společnosti RIM CZ.

V extrémních případech vedou sedavá zaměstnání k vyhřezlým ploténkám, degenerativním změnám páteře, chronickým bolestem krční páteře nebo problémům se zažívacím traktem. Bolest zad se stává běžnou součástí lidských životů, řada z nás si zvykla na to, že tu s námi je každý den. Není to ale nutné. Správně vybavené pracovní místo dokáže těmto problémům předcházet využitím ergonomie.

www.rim.cz


publikováno: 11. 1. 2022, v rubrice Domácnost
Štítky: bolest, byt, počítač, záda, zaměstnání, zánět

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+