Fenomén: Selfie | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Fenomén: Selfie

12. 12. 2014

Téměř každý vlastník „chytrého“ telefonu již alespoň jednou někdy vyfotil sám sebe, tedy udělal tzv. selfie, aby fotografii následně ukázal či prostřednictvím sociálních sítí sdílel se svými známými. Kde se ale fenomén selfie objevil a proč je tak oblíbený?

Slovem roku 2013 podle Time

Za selfie je považována fotografie pořízená pomocí chytrého telefonu, webkamery či digitálního fotoaparátu. Často je určena pro sdílení na sociálních sítích jako jsou Facebook, Twitter, Instagram či Pinterest. Vlastní termín „selfie“ se masově rozšířil v roce 2012, kdy byl podle magazínu Time mezi deseti nejpoužívanějšími výrazy roku, v roce následujícím se stal dokonce slovem roku. K masovému rozšíření pak přispěly hlavně vyspělé technologie, jako jsou přední fotoaparáty mobilního telefonu, a aplikace typu Instagram.

Žebříček celebrit podle počtu publikovaných selfies

Na to, že je pořizování a sdílení selfies dobrým nástrojem k šíření popularity, velmi brzy přišly i celebrity, především ty z řad modelek, hereček a zpěvaček. Na internetu se dokonce objevují i žebříčky celebrit podle počtu publikovaných selfies. Tento způsob komunikace s oblibou používají i kosmetické a módní bloggerky k dokumentaci svého líčení a outfitů. Nejnovějším hitem sociálních sítí je dobročinné focení selfie celebrit po ránu bez makeupu na podporu činnosti Unicefu v Sýrii. Do výzvy s názvem „Budíček“ se mezi prvními zapojily modelky Cindy Crawford, Naomi Campbell nebo Rosie Huntington-Whiteley, ranní selfie zveřejnil i herec Liam Neeson.

Oscarová selfie

K popularitě selfie velkou mírou přispěla i tzv. oscarová selfie, kdy moderátorka předávání Oscarů za rok 2013 Ellen DeGeneres vyzvala přítomné celebrity, aby se s ní vyfotily a výsledné foto pak na Twitteru sdílelo co nejvíce fanoušků. Tato skupinová selfie, na které je jsou kromě moderátorky i hollywoodské hvězdy Meryl Streep, Jennifer Lawrenc, Brad Pitt, Kevin Spacey, Lupita Nyong, Jared Leto a Angelina Jolie, se díky více než 2 milionům „retweetů“ stala nejsdílenějším snímkem všech dob.

Pozor na pád

I tak zdánlivě klidná činnost, jako je pořizování selfie, s sebou nese jistá rizika. Například jistý pár z Polska se při pořizování selfie na nejzápadnějším místě Evropy, útesu Cabo Da Roca, zřítil a zahynul.

  • Virtuální operátor LAMA mobile je součástí holdingu LAMA ENERGY GROUP (LEG), který zákazníkům nabízí plyn a elektřinu prostřednictvím společnosti LAMA energy.

https://novadi­gitv.cz/lama-mobile/


publikováno: 12. 12. 2014, v rubrice Domácnost
Štítky: foto, internet, nové technologie, VIP, zábava

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+