Hlídejte své zdraví v době covidové. Pomůže vám pulzní oxymetr | Domácnost | Trendy zdraví

Hlavní strana » Domácnost » Článek

Hlídejte své zdraví v době covidové. Pomůže vám pulzní oxymetr

30. 4. 2021

V době covidové se vyplatí přidat do domácí lékárničky nejen bezkontaktní teploměr a paralen, ale i pulzní oxymetr – zařízení, které snadno a rychle změří, kolik máte v krvi kyslíku. Při onemocnění covidem se totiž může stát, že vám kyslíku v krvi náhle ubude, což je nebezpečné. Pravidelné měření oxymetrem vás na to včas upozorní, abyste si mohli zavolat pomoc. O své zdraví však v době pandemie pečujte komplexně, a to například i udržováním optimální tělesné váhy. Vyhnete se tak riziku těžkého průběhu covidu, ale také řadě dalších zdravotních obtíží.

Saturace krve kyslíkem

Mnozí odborníci doporučují pořídit si do domácnosti takzvaný pulzní oxymetr. Drobný přístroj jednoduše a neinvazivně měří saturaci krve kyslíkem. Jak ale souvisí s koronavirem? Právě u pacientů s covidem-19 upozorňují na riziko výskytu takzvané tiché hypoxie, kdy dochází k rychlému a prudkému poklesu saturace krve kyslíkem, aniž by se hned zpočátku projevovaly varovné signály, jako je dušnost, zmatenost, pocení, závratě, modrání či ztráta vědomí. Člověk se tedy cítí relativně v pořádku, avšak jeho organismu se nedostává dostatečného množství kyslíku a může dojít k poškození orgánů.

„Použití pulzního oxymetru je velmi snadné. Drobné zařízení se nasadí na špičku prstu a pomocí pulzu v prstu a světelných paprsků změří nasycení hemoglobinu kyslíkem a váš srdeční rytmus. Žádné jehly, žádný tlak, žádná bolest. Výsledky pak ihned uvidíte na barevném displeji,“ popisuje Petra Skácelová, produktová manažerka e-shopu Astoreo.cz, který nabízí řadu moderních produktů pro péči o zdraví.

Oxymetr pomáhá i astmatikům či lidem s nemocným srdcem

Právě kvůli výskytu tiché hypoxie lékaři a záchranáři doporučují měření pulzním oxymetrem ideálně všem pacientům s covidem, kteří se léčí doma, byť i s mírným průběhem. Měření trvá jen chviličku, nebolí a může pomoci včas předejít vážným zdravotním problémům. Měření je vhodné provádět třikrát denně a hodnoty zapisovat. U zdravých lidí by se hodnota naměřená oxymetrem měla pohybovat v rozmezí 95 až 100 %, u seniorů se za normální považuje i 93 %. Pokud hodnoty klesnou pod hranici 90 %, měl by člověk kontaktovat záchrannou službu, nebo se alespoň ihned poradit se svým lékařem. Kontrola nasycení krve kyslíkem je vedle covidových pacientů důležitá i pro astmatiky, lidi s obstrukční plicní chorobou či srdečními onemocněními a vhodná je i pro horolezce nebo letecký personál, které ohrožuje takzvaná výšková nemoc.

Pulzní oxymetr Beurer PO 35 jednoduše, spolehlivě a neinvazivně měří saturaci kyslíku v krvi v arteriální části krevního řečiště a uvádí i srdeční (tepovou) frekvenci. Má snadno čitelný barevný displej s automatickou orientací (vertikální a horizontální formát). Německá kvalita s prodlouženou zárukou 5 let. Koupíte na www.Astoreo.cz.


publikováno: 30. 4. 2021, v rubrice Domácnost
Štítky: COVID-19, krev

Další články v rubrice Domácnost:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+